ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

İlkay Kağıtçılık Başarı Hikayesi

İlkay Kağıtçılık Tic. A.Ş.

1977 yılında İstanbul'da kurulan, 2000 yılında yapışkan kağıt ve bant sanayine yönelik üretime başlayan, ambalaj, kağıt otomotiv, tekstil, yapı elemanları ve beyaz eşya vb. sanayi ile yan sanayi unsurlarına hizmet veren İlkay Kağıtçılık, sektörünün önde gelen başarılı kuruluşları arasında yer almaktadır.Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Aloe Vera Endüstriyel Yetiştiriciliği Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

01.10.2018 10:08
Hocam iyi çalışmalar dilerim. Türkiye' de Aloe Vera yetiştirmek mümkün mü endüstriyel anlamda? 10 dönüm ile başlangıç yapmak istiyorum. Ürün pazarı konusunda iç veya dış piyasaya bağımlı olmadan kendi projem çerçevesinde değerlendirmek istediğim bir projem var. Aloe Vera üzerinde uzmanlaşmış bir ziraat mühendisine henüz ulaşamadım. Sanırım Tunceli Üniversitesinde bir girişim olmuş. Üretilmesi planlanan Aloe Vera etli ve iri yapraklı olmak zorunda. Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Pazarı olan bir ürün olmasına rağmen yetiştiriciliğinin yapılmamasının en büyük sebebi olarak topraklarımızın uygun olmayışı mıdır?
Mehmet Başaran
Merhaba Mehmet Bey,
Aloe vera Türkiye'de bilinen ve özellikle kozmetik alandaki ürünleri özel pazarlama teknikleriyle tüketiciye ulaştırılan bir bitki türüdür. Bol güneşli ortamda, geçirgenliği iyi olan topraklarda, oldukça az sulama ile yetiştirilen bitki Afrika orjinli olarak bilinmektedir. 300 den fazla çeşidi olan bitkinin faydalanmak amacıyla yetiştiriciliği ancak birkaç tür ile yapılmaktadır (Aloe Barbadens vd. )
Aloe vera gıda, kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Özellikle eski çağlarda cilt bakımı ve yanık tedavilerinde iyileştirici olarak kullanıldığı bilinmektedir. Aile tüketimi amacıyla ve süs bitkisi olarak yetiştirildiği gibi açık alanda aloe vera ürünleri imal eden fabrikalara hammadde temini amacıyla tarımı yapılan bir üründür. Genellikle kök sürgünlerinden çoğaltılmakta, 4 yıllık periyotta her bitkiden 50 civarında olgunlaşmış yaprak hasat edilmektedir.
İklim istekleri bakımından Güney Batı Anadolu uygun bir alan olarak öne çıksa da Tunceli Üniversitesi çalışmalarında bahsettiğiniz gibi çeşitli kültürel önlemlerle yetiştiriciliği yaygınlaştırılabilir.
Aloe vera ticareti ise A.B.D ve Meksika'da üretilen ürünleri çok modern tesislerde işleyen bir dizi fabrika ile sektöre hakim olan uluslararası bir şirket tarafından kontrol edilmektedir. Ürünlerin pazarlanmasında "Uluslararası Aloe Bilim Konseyi" onayı önemli rol oynamaktadır. Bu durumda size tavsiyem öncelikle üretiminizi nereye, nasıl, hangi koşullarda karlı olarak pazarlanabileceğini araştırmanız, bu konuda tatminkar kanalları oluşturmanız sonra yetiştirme girişimini planlamanız yönünde olacaktır. Çünkü yetiştirme bitki özellikleri sebebiyle (tür olarak oldukça dayanıklı ve hızla çoğalarak büyüyen bir bitkidir) yapılacak işin çok da zor olmayan kısmını oluşturmaktadır.
Başarılar diliyorum.
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Kanatlı Hayvan Çiftliği Kurmak İçin Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Anıl Utku Sönmez
Yayın Tarihi: 30.09.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Bugaristan'da Besi Çiftliği Kurabilir miyim?

Soran: Murat Derbent
Yayın Tarihi: 30.09.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Badem Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Turgay Kıraç
Yayın Tarihi: 28.08.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Buğday Çimi Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yusuf Avcı
Yayın Tarihi: 13.06.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Keçi Sütü Üretimi Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Serkan Altınordu
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Çiftlik Kiralama Konusunda Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Nuri Osman Yangın
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geyik Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık Bahçesi İçin Tel Örgü Makinesi Alabilir miyim?

Soran: M. Ali Aydın
Yayın Tarihi: 19.03.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım İçin Hangi Teşviklerden Faydalanabilirim?

Soran: Ahmet Koç
Yayın Tarihi: 21.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Lisanslı Depoculuk Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Hasan Çakmak
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri