ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Sarnıç Otel Başarı Hikayesi

Sarnıç Otel

1915 yılında konak olarak inşaa edilen, orjinal haline sadık kalınmak suretiyle otele çevrilerek, 1999'dan bu yana hizmet vermekte olan Sarnıç Hotel; "sarnıç" ismini altında bulunan ve Bizans İmparatorluğu tarafından 5.yy'da inşaa edilen sarnıçtan almaktadır...Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Aloe Vera Endüstriyel Yetiştiriciliği Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

01.10.2018 10:08
Hocam iyi çalışmalar dilerim. Türkiye' de Aloe Vera yetiştirmek mümkün mü endüstriyel anlamda? 10 dönüm ile başlangıç yapmak istiyorum. Ürün pazarı konusunda iç veya dış piyasaya bağımlı olmadan kendi projem çerçevesinde değerlendirmek istediğim bir projem var. Aloe Vera üzerinde uzmanlaşmış bir ziraat mühendisine henüz ulaşamadım. Sanırım Tunceli Üniversitesinde bir girişim olmuş. Üretilmesi planlanan Aloe Vera etli ve iri yapraklı olmak zorunda. Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Pazarı olan bir ürün olmasına rağmen yetiştiriciliğinin yapılmamasının en büyük sebebi olarak topraklarımızın uygun olmayışı mıdır?
Mehmet Başaran
Merhaba Mehmet Bey,
Aloe vera Türkiye'de bilinen ve özellikle kozmetik alandaki ürünleri özel pazarlama teknikleriyle tüketiciye ulaştırılan bir bitki türüdür. Bol güneşli ortamda, geçirgenliği iyi olan topraklarda, oldukça az sulama ile yetiştirilen bitki Afrika orjinli olarak bilinmektedir. 300 den fazla çeşidi olan bitkinin faydalanmak amacıyla yetiştiriciliği ancak birkaç tür ile yapılmaktadır (Aloe Barbadens vd. )
Aloe vera gıda, kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Özellikle eski çağlarda cilt bakımı ve yanık tedavilerinde iyileştirici olarak kullanıldığı bilinmektedir. Aile tüketimi amacıyla ve süs bitkisi olarak yetiştirildiği gibi açık alanda aloe vera ürünleri imal eden fabrikalara hammadde temini amacıyla tarımı yapılan bir üründür. Genellikle kök sürgünlerinden çoğaltılmakta, 4 yıllık periyotta her bitkiden 50 civarında olgunlaşmış yaprak hasat edilmektedir.
İklim istekleri bakımından Güney Batı Anadolu uygun bir alan olarak öne çıksa da Tunceli Üniversitesi çalışmalarında bahsettiğiniz gibi çeşitli kültürel önlemlerle yetiştiriciliği yaygınlaştırılabilir.
Aloe vera ticareti ise A.B.D ve Meksika'da üretilen ürünleri çok modern tesislerde işleyen bir dizi fabrika ile sektöre hakim olan uluslararası bir şirket tarafından kontrol edilmektedir. Ürünlerin pazarlanmasında "Uluslararası Aloe Bilim Konseyi" onayı önemli rol oynamaktadır. Bu durumda size tavsiyem öncelikle üretiminizi nereye, nasıl, hangi koşullarda karlı olarak pazarlanabileceğini araştırmanız, bu konuda tatminkar kanalları oluşturmanız sonra yetiştirme girişimini planlamanız yönünde olacaktır. Çünkü yetiştirme bitki özellikleri sebebiyle (tür olarak oldukça dayanıklı ve hızla çoğalarak büyüyen bir bitkidir) yapılacak işin çok da zor olmayan kısmını oluşturmaktadır.
Başarılar diliyorum.
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Fıstık İşleme Merkezi İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Hasan Özdemir
Yayın Tarihi: 18.01.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Yem İmalatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Mustafa Kırbaş
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Kazakistan'a Tarım Makinaları İhracatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Bilge Tipi
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Tekirdağ'da Hayvancılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Adem Şimşek
Yayın Tarihi: 14.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Hediyelik Lavanta Sabunu Üretimi İçin Yasal Prosedürler Nelerdir?

Soran: Şahin Ay
Yayın Tarihi: 10.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Erzurum'da Büyükbaş Hayvancılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Adem Gündüz
Yayın Tarihi: 04.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Sivas'ta Hayvan Besiciliği Yapmak İçin Nerekere Başvurmam Gerekiyor?

Soran: Oğuzhan Bozkurt
Yayın Tarihi: 04.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım Yapabilir miyim?

Soran: Mert İnce
Yayın Tarihi: 20.11.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Ülkemizde Geyik Eti Üretimi Yapabilir miyiz?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 10.10.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Soya Ticareti Konusunda Nasıl Bir Yol İzleyebilirim?

Soran: Kasım Tokay
Yayın Tarihi: 04.10.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri