ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Serpa Kozmetik Başarı hikayesi

Serpa Kozmetik-Ecza Malz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

1997 yılının Nisan ayında kurulan, 2007 yılında 5.000 m² kapalı alanlı hizmet binasına taşınan Serpa Kozmetik, genç ve dinamik bir ekiple; güvenilir firma, dürüst satıcı, sistemli çalışma ve iyi hizmet anlayışı ile yükselen bir çıkış trendi yakalamıştır...Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Ağrı'da Süt Ve Hindi Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

18.09.2018 09:32
Merhaba, ben Ağrı merkezde ikamet ediyorum. Memleketimizde işsizlik oranı baya bir yüksek. Yakın bir arkadaşımla hayvancılık işine girmek istiyoruz. Süt üretimi ve hindi üretimi yapma fikirlerimiz var. Sizce bize hangisi daha makul olur? Altından kalkabilir miyiz, hangisinde pazar bulmak daha kolay olur, finans desteğimizi nerden sağlayabiliriz? Bu konuda bizi aydınlatmanızı rica ederiz.
Muhammed Karakaya
Merhaba Muhammed Bey;
Faaliyette bulunmak istediğiniz iki konu belirtmişsiniz. Bu iki konuyu ayrı ayrı değerlendirerek karar verme sürecinde size destek olacağını umduğum öneriler/bilgiler paylaşmak istiyorum.
Süt hayvancılığı derken sanırım büyükbaş süt hayvancılığını kastediyorsunuz. Bu konuda işletme kurarken bazı temel unsurları dikkate almalısınız. Bu unsurların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:
• Süt üretimi ve hayvan yetiştiriciliği konusunda yeterince tecrübeniz olmalı veya böyle bir ekibe sahip olmalısınız.
• Teknik ve sağlıklı üretim bakımdan uygun bir tesise sahip olmalısınız.
• İşletmenin kaba yem ihtiyacının önemli bir kısmını (tercih tamamıdır) kendi üretiminizle karşılayabiliyor olmanız gerekir (1 adet sağmal hayvan için 3 da sulu arazide kaba yem üretimi öneriyoruz)
• Tesisi kuracağınız yerin altyapı eksiklikleri olmamalıdır. (yol, temiz su, elektrik, çevre bakımından atık yönetimi vb.).
• Sürünün nitelikli damızlık hayvanlardan oluşturulması bakımından çok iyi seçilmesi, damızlık kriterlerini eksiksiz karşılaması ( Tarım Bakanlığı yerel birimlerinde bu konuda destek istenebilir) oldukça önemlidir.
• Tesis yapımı ve hayvan alımında yörede uygulanan hibe ve diğer teşvikleri de dikkate alan bir projeyle işe başlanması, oldukça yüksek olan ilk yatırım maliyetleri bakımından önemlidir.
• Her şeyden önemlisi üretilen sütün satış veya işleme kanallarının önceden planlanması ve bu konuda gerekli girişim ve olabiliyorsa anlaşmaların yapılması gerekir. (Ağrı ilimiz bu konuda işleme tesislerine ve süt toplama merkezlerine uzaklığı sebebiyle sıkıntı yaşanması olasılığı yüksek bir bölge olarak yorumlanabilir)
Ağrı ilimiz Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Hibe programı olan IPARD kapsamındaki 42 ilden birisi. Süt hayvancılığı (Büyükbaş) konusunda 120 sağmal kapasiteye kadar kurulacak işletmelere en fazla 1 milyon EURO uygun harcamaya kadar %50-70 oranları arasında hibe uyguluyor. Süt hayvancılığına karar verirseniz Türkiye Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (THDK) Ağrı İl Koordinatörlüğü ile görüşüp bilgi alarak hareket etmenizi öneriyorum.
Yukarıda saymaya çalıştığımız hususlarda eğer olumlu düşünüyorsanız veya bu konularda yerel ve bizim ön göremeyeceğimiz olumlu unsurlar varsa başarılı çalışmalar yapabilirsiniz.
Hindi üretimi ülkemizde çok yakın zamana kadar yerel bir tüketim şeklini de esas alan özel bir konu olarak veya yılbaşı satışları amacıyla üretim olarak gündemimize gelirken, bu konudaki çalışmalar son zamanlarda çeşitli şekillerde kamu ve IPARD programı tarafından desteklenmeye çalışılıyor. Ayrıca hindi üretimi bazı yörelerimizde fason olarak broiler üretimine benzer şekilde de gerçekleştirilmektedir. Ancak Ağrı ilimizde kesimhane ve girdi teminini de içerecek şekilde bu işi yapan kurumlar bulunmadığından mümkün gözükmüyor. Ağrı'da hindi üretimi için önce pazarlama kanallarını oluşturmanızı ve meradan yararlanma olanaklarını ön plana çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.
Hindi üretimi süt hayvancılığına göre ilk yatırım masrafları bakımından ve üretim süreçlerindeki karmaşıklık bakımından daha kolay bir üretim şeklidir. Bu üretim şeklinde en önemli sorun uygun damızlık temini ve üretilen hindi etinin pazarlanmasıdır. Tabii ki uygun bir tesis, gezinti alanı (mera) ve tecrübeli elaman bu üretim şeklinde de olmazsa olmazlardandır. IPARD hibe programı için süt hayvancılığında yazdıklarımız hindi üretiminde de geçerlidir. Hindi üretiminde kapasite 1000- 8000 arası, uygun harcama tutarı ise 15.000-500.000 EURO aralığındadır. Uygun harcama tutarının hibeye esas rakam olduğu örneğin 8000 kapasiteli bir hindi tesisi inşasında en yüksek hibenin eğer hibe oranı %50 ise 250.000 EURO olduğu (500.000 * %50) dikkate alınarak işlemlere başlanmalıdır. Bir de IPARD hibe programlarında unutulmaması gereken canlı materyal alımlarında (sizin düşündüğünüz konularda damızlık düve veya hindi palazı alımı) hibe uygulanmadığı bu hibelerin sadece proje, tesis yapımı, makine ekipman alımı ve görünürlük harcamaları (levha-tanıtım yazıları vb.) esas alınarak ödenmekte olduğunun bilinmesidir.
Başarılar diliyorum.
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Buğday Çimi Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yusuf Avcı
Yayın Tarihi: 13.06.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Keçi Sütü Üretimi Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Serkan Altınordu
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Çiftlik Kiralama Konusunda Devlet Desteği Alabilir miyim?

Soran: Nuri Osman Yangın
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geyik Yetiştiriciliği Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Yalçın Kamal
Yayın Tarihi: 15.04.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık Bahçesi İçin Tel Örgü Makinesi Alabilir miyim?

Soran: M. Ali Aydın
Yayın Tarihi: 19.03.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Topraksız Tarım İçin Hangi Teşviklerden Faydalanabilirim?

Soran: Ahmet Koç
Yayın Tarihi: 21.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Lisanslı Depoculuk Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Hasan Çakmak
Yayın Tarihi: 12.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Peyzaj Ofisi Kurmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Şeyma Asker
Yayın Tarihi: 04.02.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fıstık İşleme Merkezi İçin Destek Alabilir miyiz?

Soran: Hasan Özdemir
Yayın Tarihi: 18.01.2019
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Yem İmalatı Konusunda Bilgi Alabilir miyim?

Soran: Mustafa Kırbaş
Yayın Tarihi: 31.12.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 5 İleri