ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Profen Başarı Hikayesi

Profen İletişim Teknolojileri ve Hiz. San. Tic. A.Ş.

Girişimci genç mühendislerin kurduğu Profen, uydu haberleşme teknolojileri alanında dünya çapında marka olma yolunda olanca hızıyla ilerlemektedir...Devamı

Yetenek Açığı En Fazla 'Zanaatkar’lıkta

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

09.02.2010 Salı - İSTANBUL

Türkiye'de en fazla İngilizce bilen muhasebeci açığı var.

 

Manpower Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş, çalışma yaşamını ve şirketlerin iş yapma biçimlerini etkileyecek yeni eğilimleri, dünyada ve Türkiye'de yetenek açığının en fazla olduğu iş alanları ve 2010 yılı öngörülerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Geçen yıl dördüncüsü yapılan Manpower Yetenek Açığı Araştırmasında, işverenlerin yüzde 30'unun, kendi piyasalarında uygun yetenekte kişi olmaması nedeniyle açık pozisyonlarını doldurmakta zorlandığının görüldüğünü kaydeden Coş, bir önceki yıl ile kıyaslandığında, bu sonuçta 1 puanlık düşüş görüldüğünü söyledi.

Coş, küresel olarak yetenek açığının en fazla olduğu iş alanlarını elektrikçi, tesisatçı, kaynakçı gibi zanaatkarlar, satış temsilcileri, teknisyenler, mühendisler, orta kademe yöneticiler, muhasebe ve finans çalışanları, işçiler, üretim operatörleri, ofis sekreterleri/yönetici asistanları ve şoförler olarak sıraladı.

Yetenek açığının yüzde 40'larda bulunduğuna işaret eden Coş, temel sorunu, "taleple arzın eşleşmemesi" olarak tanımlarken, "Göreceli olarak daha şanslı gördüğümüz kesimlerde dahi bu sorun var" dedi.

Türkiye'de İngilizce bilen muhasebeci açığı var

Türkiye'deki yetenek açığının da küresel listeye "neredeyse" bire bir uyduğunu belirten Coş, Türkiye'de İngilizce bilen muhasebeci açığının fazla olduğunu, teknisyenden sonra sıralamanın aynı biçimde olduğunu kaydetti.

Coş, listedeki zanaatkar açığına dikkati çekerek, "Yabancı dil konuşabilen zanaatkarlarımız olsa, demek ki biz onları başka ülkelere ihraç edebileceğiz" ifadesini dile getirdi.

Türkiye'de yatırım yapmak isteyen üretici şirketlerin kendilerine yönelttiği sorulara değinen Coş, İngilizce bilgisinin şirketlerin "en fazla" önemsediği konulardan biri olduğuna dikkati çekerek, "Özellikle teknisyen düzeyindeki biri dil biliyorsa, maaş paketi yükseliyor" dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Yaz saati sürecek saatler sabit kalacak

03.10.2018 - İSTANBUL

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.... Devamı

'Pasaport ve ehliyet'te yeni dönem

02.04.2018 - İSTANBUL

Pasaport ve sürücü belgeleri bugünden itibaren nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.... Devamı

Maraş'ta Ekstrem Spor Merkezi kurulacak

27.03.2018 - KAHRAMANMARAŞ

Kapıçam Tabiat Parkı'nda 70 bin metrekare büyüklüğünde Ekstrem Spor Merkezi oluşturulacak.... Devamı

Kocaeli'den 5 yılda 1024 yatırım

26.03.2018 - KOCAELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, kentin nüfusunun her yıl 50 bin arttığını söyledi.... Devamı

Ormanlar dünya nüfusunun %20'sine geçim olanağı sağlıyor

23.03.2018 - ANKARA

Bugün yaklaşık 1.8 milyar insan arazi bozulumu ve çölleşmeden etkileniyor. Ormanlık arazinin en az yüzde 65'i bozulmuş durumda.... Devamı