ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ata Bilişim Başarı Hikayesi

Ata Bilişim San. Tic. Ltd. Sti.

2007 yılında kurulan ATA Bilişim; eğitim, destek, teknik servis, proje, satış ve pazarlama departmanlarındaki eğitimli kadrosuyla müşterilerine “Müşteri Memnuniyetinin Sürekliliği Esastır“ ilkesi ile hizmet vermektedir...Devamı

Üretimde 'marka' makineden çıkacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

04.07.2019 Perşembe - BURSA

MİB Başkanı Emre Gencer, "Devletimizin, "Ben Türkiye'nin Samsung'unu çıkartacağım" diyerek bazı firmaları desteklemesi gerekiyor. Türkiye'nin imalattaki markaları makine sektöründen çıkacak" dedi.

Tüm sektörlerde yaşanacak bir ivmenin makine imalat sanayindeki ilerlemeye bağlı olduğunu kaydeden Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Gencer, İVME Paketi'nin makine sektörünün desteklenmesi anlamında önemli bir adım olduğunu söyledi. Gencer, Türkiye'nin küresel markalarının üretimde makine firmalarından çıkacağını belirterek, "Devletin, "Ben Türkiye'nin Samsung'unu çıkartacağım" diyerek bazı firmaları desteklemesi gerekiyor" dedi.


Türkiye'de dünya makine sektörü liginde adından söz ettirmeye başlayan önemli firmaların geliştiğine işaret eden Makine İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı Emre Gencer, devletin bu noktada seçici davranarak bazı markaları milli marka olarak büyütmesi gerektiğini söyledi. Gencer, İVME Paketi'nin bir başlangıç olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye'de inanılmaz firmalar gelişti ve bunların hepsi şu an kırılma noktasında. İVME paketi bir başlangıçtır. Devletimizin, "Ben Türkiye'nin Samsung'unu çıkartacağım" diyerek bazı firmaları desteklemesi gerekiyor. Türkiye'nin imalattaki markaları makine sektöründen çıkacak. Eğer bugün firmalarımıza sahip çıkılmazsa, yarın bir dev gelir ve satın alarak bitirebilir. İVME Paketi bu girişimin başlangıcıdır. Devamında devletin bazı firmalara ortak olması bile masadaki bir konudur" dedi.


"Tasarlayıp, üretip satamazsak 'vasat tuzağı'nda kalırız"


Savunma sanayi, iş makineleri, madencilik gibi tüm sektörlerin ivmesinin makine sektörüne bağlı olduğuna vurgu yapan Emre Gencer, "Eğer biz kendi makinelerimizi tasarlayıp üretemezsek, diğer sanayilerde de gidebileceğimiz alan kısıtlıdır. Bir yerden sonra vasat tuzağında kalırız. Kendimiz tasarladığımız, geliştirdiğimiz, ürettiğimiz ve dünyaya ihraç ettiğimiz zaman katma değere ulaşmış oluruz. Dijitalleşmeyle birlikte büyük bir transformasyon var ve katma değer de orada. Üyelerimiz arasında öyle firmalar var ki dijitalleşme atılımı yaptılar ve artık savunma sanayiinde dünyanın sadece 3 ülkesinin sahip olduğu teknolojiyi Türkiye'de üretmeye başladılar. Bu makine sektöründen geldi. Makine sektöründeki bir sıçrama savunma sanayindeki atılıma ivme verdi" şeklinde konuştu.


İVME Paketi can suyu niteliğinde

Bu çerçevede Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı İVME Finansman Paketi'ni de değerlendiren ve can suyu niteliğinde olduğunu ifade eden Gencer, "Şu anda bir işletmeci için inanılmaz iyi bir nefes alma olanağı. Bunu doğru bir adım olarak yorumluyorum. Ama devamını, bu şekilde, bu konuyla ilgili güzel adımların gelmesini de temenni ediyoruz. Türkiye'deki bir imalatçı, Çinli, Uzakdoğulu ve Avrupalı ile rekabet ediyor. Avrupa'da faiz oranlarının ortalaması yüzde 4. Çin'de yüzde 5 ila 6 arası. Bizde yüzde 30'larda. Bize doğru çok sert bir akıntı geliyor" değerlendirmesini yaptı.

"Korumacılık duvarları giderek artırılıyor"


Küresel bazda yaşanan ticaret savaşlarına da değinen Emre Gencer, bu süreçte ekonomilerin içe kapandığını, bu nedenle ihracat pazarlarında her geçen gün yeni korumacılık duvarlarıyla karşılaştıklarını dile getirdi. Gencer şunları söyledi, "Korumacılık duvarları giderek arttırılıyor. Örneğin, Almanya'ya ihracat yapıyoruz ama her yeni gün daha düne kadar olmayan bazı görünmez ve maliyet yükleyen bariyerlerle karşılaşıyoruz. Bu fotoğrafa baktığımızda Türkiye olarak nasıl ayakta kalacağız? İhracatla ayakta kalmaya çalışıyoruz. İhracat da çok sert bir kavga. Hedefimiz bugün 6 dolar olan ihracat kilogram değerimizi artırarak Türkiye'nin cari açığının azaltılmasına katkı sağlamak."
Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Enerji ithalatı faturası şubatta yüzde 7,4 azaldı

01.04.2020 -

Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azalarak 3 milyar 136 milyon 51 bin dolara geriledi.... Devamı

TMO, nisanda 20 bin ton fındık satacak

31.03.2020 -

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin stoklarında bulunan 20 bin ton fındığı nisan ayında satışa sunacağı açıklandı.... Devamı

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı

27.03.2020 -

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı... Devamı

Tüm KOBİ'ler ticari alacak sigortası kapsamına alındı

27.03.2020 -

KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin düzenleme ile, bir önceki mali yıldaki yıllık net satış hasılatı 125 milyon liradan az olan orta büyüklükteki işletmelere de alacak sigortası sunulacak.... Devamı

40 bin çiftçiye erken ödeme yapılacak

27.03.2020 -

TÜRKŞEKER'in, 40 bin çiftçiye verilmesi gereken avans ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapacağı açıklandı.... Devamı