ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

İzmir Çamlaraltı Koleji Başarı Hikayesi

İzmir Çamlaraltı Koleji

1954 yılında Mehmet Ali Sertatıl tarafından 14 öğrenciyle eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlayan, 1955-1956 öğretim yılında ortaokul ve lise kısımlarını bünyesine katan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, bugün ülkemizin farklı kademelerinde görev yapan 4.000'i aşkın mezunlarıyla gurur duymaktadır. Devamı

Türkiye makine üreticileri Rusya'da tanıtım atağında

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

09.07.2019 Salı - Yurtdışı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, "İki ülke birbirinin rakibi değil tamamlayıcısı durumunda. Tek başımıza başaramayacağımız çok şeyi birlikte çalışarak başarabileceğimizi görüyoruz." dedi.

Türkiye'nin partner ülke olduğu, Rusya'nın en önemli sanayi fuarlarından olan INNOPROM Ekaterinburg'da başladı. Türk makine sektörü fuara yoğun katılım gösteriyor. Fuarın açılış töreninde ve fuar bünyesinde düzenlenen Türkiye-Rusya Sanayi Forumunda yapılan konuşmalarda Türkiye-Rusya sanayi ve ekonomik işbirliğinde daha ileri işbirlikleri imkanı olduğu belirtildi. 


Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, iş forumunda yaptığı konuşmada, iki ülkenin birbirine yaptığı yatırımların toplamının 5 bin şirket ve 16 milyar dolara ulaştığını belirterek, "İki ülke birbirinin rakibi değil tamamlayıcısı durumunda. Tek başımıza başaramayacağımız çok şeyi birlikte çalışarak başarabileceğimizi görüyoruz" dedi. Mustafa Varank, Akkuyu nükleer güç santrali ile Türk Akımı boru hattı projelerinin iki ülkenin işbirliğinin gücünü gösterdiğini belirtti. Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov da konuşmasında Türkiye'nin ilk kez partner ülke olduğunu hatırlatarak, hem Rus, hem de Türk firmalarının karşılıklı olarak ülkelerde yatırım yaptığını ve başarılı bir iş yürüttüklerini kaydetti. Manturov iş insanlarının yakındığı vize konusunda da yeni paketler hazırladıklarını ve Türk iş insanlarının girişini kolaylaştıracaklarını belirtti. 

Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur da konuşmasında, "Yeni işbirliği alanları belirlememiz büyük önem arzediyoruz. İnnoprom vesilesiyle türk makine sektörü ürünlerini tanıtma fırsatı bulduk. Türk makineleri 200 ülkede kullanılıyor" dedi. Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov konuşmasında Türkiye ile sağlık turizmi ve KOBİ destekleri konusunda işbirliğini geliştirmeyi istediklerini bildirdi. 


DEİK Türkiye Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan da konuşmasında, vizenin ve taşımacılık sorunlarının önemli olduğunu belirterek bu konuda kolaylaştırma beklediklerini kaydetti. 

Türkiye fuarda 43 stantta temsil edildi
Öte yandan, INNOPROM 2019 Türkiye Milli Fuar Alanı açıldı. Fuar kapsamında firmalar arasında işbirliği anlaşmaları imzalanacak. Türkiye standını Manturov ve Varank birlikte gezdi. Bakan Mustafa Varank, Rus mevkidaşı Muntrov'a yiyecek standında menemen ikram etti. 

INNOPROM 2019'un partner ülkesi olan Türkiye'den makine sektörü ağırlıklı bir katılım yaptı. Fuarda Ticaret Bakanlığı Türkiye Tanıtım Grubu da özel bir tanıtım programı yürütüyor. Fuarın ev sahibi kenti Ekaterinburg'da da şehir içi ulaşım ve uygun binalara Türkiye reklamları verildi. INNOPROM 2019'da Türkiye 25 firma, 7 kalkınma ajansı, 12 birlik ile toplam 43 stantta temsil edildi.

Avrupa'nın 6. büyük imalatçısıyız

Fuarın ilk gününde düzenlenen DEİK Türkiye-Rusya İş Konseyinde Türk ve Rus iş insanlarına bir sunum yapan Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Türk makine sektörünün Avrupa'nın 6. büyük imalatçısı olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

"İleri teknoloji alanında, mühendisliğimizi ve serbest girişimciliğimizi birleştirebileceğimiz ortaklıklar iki ülkeye büyük güç katacaktır. Tasarımcı mühendisler ve fikri olan girişimcileri bir araya getirecek yatırım altyapısını oluşturmak ve özellikle üniversiteler düzeyinde ortak projeler geliştirmek, geleceğe dönük stratejik bir hamle olacaktır."
Önceki Haber Sonraki Haber

DIŞ TİCARET KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Su ürünleri ihracatında hedef 2 milyar dolar

19.07.2019 - ANKARA

Su ürünleri ihracatında 2023 için 1 milyar dolar olan ihracat hedefi, On Birinci Kalkınma Planı ile 2 milyar dolara çıkarıldı.... Devamı

Sakarya'dan 156 ülkeye, 2.6 milyar dolarlık ihracat

11.07.2019 - SAKARYA

Türkiye'nin otomotiv ihracatında lokomotif şehirleri arasında yer alan Sakarya, yılın ilk yarısında 156 ülkeye 2 milyar 639 milyon 286 bin dolarlık dış satım gerçekleştirdi. ... Devamı

İhracat birim değer endeksi, mayısta yüzde 5,4 azaldı

10.07.2019 - ANKARA

İhracat birim değer endeksi, mayısta yıllık bazda yüzde 5,4, ithalat birim değer endeksi yüzde 3,9 geriledi.... Devamı

Otomotiv ihracatı haziranda 2,2 milyar dolar

08.07.2019 - BURSA

OİB verilerine göre haziranda otomotiv ihracatı yüzde 14 düşüşle 2,2 milyar dolar oldu. Haziranda tüm ana ürün gruplarında düşüş yaşanırken, Fransa yüzde 45 artış oranıyla en fazla ihracat yapılan ülke konumuna yükseldi.... Devamı

Üçüncü çeyrek ihracat beklentisi düştü

08.07.2019 - ANKARA

Ticaret Bakanlığı İhracat Beklenti Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 2,6 puan azalarak 123,3 seviyesinde gerçekleşti. İthalat Beklenti Endeksi ise 0,6 puan yükselerek 98,1 oldu.... Devamı