ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Akdöküm Sanayi A.Ş.

Akdöküm Sanayi Anonim Şirketi

Akdöküm Sanayi A.Ş. 1958 yılında İzmir/Çamdibi`nde küçük bir dökümhane olarak kurulmuştur. Türkiye`de ilk kez beyaz temper ve sfero dökümü gerçekleştiren Akdöküm, bugün 550 kişinin çalıştığı, üretiminin % 95`ini ihraç eden, konusunda 10`un üzerinde kalite belgesine sahip bir firmadır.Devamı

Türkiye makine üreticileri Rusya'da tanıtım atağında

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

09.07.2019 Salı - Yurtdışı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, "İki ülke birbirinin rakibi değil tamamlayıcısı durumunda. Tek başımıza başaramayacağımız çok şeyi birlikte çalışarak başarabileceğimizi görüyoruz." dedi.

Türkiye'nin partner ülke olduğu, Rusya'nın en önemli sanayi fuarlarından olan INNOPROM Ekaterinburg'da başladı. Türk makine sektörü fuara yoğun katılım gösteriyor. Fuarın açılış töreninde ve fuar bünyesinde düzenlenen Türkiye-Rusya Sanayi Forumunda yapılan konuşmalarda Türkiye-Rusya sanayi ve ekonomik işbirliğinde daha ileri işbirlikleri imkanı olduğu belirtildi. 


Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, iş forumunda yaptığı konuşmada, iki ülkenin birbirine yaptığı yatırımların toplamının 5 bin şirket ve 16 milyar dolara ulaştığını belirterek, "İki ülke birbirinin rakibi değil tamamlayıcısı durumunda. Tek başımıza başaramayacağımız çok şeyi birlikte çalışarak başarabileceğimizi görüyoruz" dedi. Mustafa Varank, Akkuyu nükleer güç santrali ile Türk Akımı boru hattı projelerinin iki ülkenin işbirliğinin gücünü gösterdiğini belirtti. Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov da konuşmasında Türkiye'nin ilk kez partner ülke olduğunu hatırlatarak, hem Rus, hem de Türk firmalarının karşılıklı olarak ülkelerde yatırım yaptığını ve başarılı bir iş yürüttüklerini kaydetti. Manturov iş insanlarının yakındığı vize konusunda da yeni paketler hazırladıklarını ve Türk iş insanlarının girişini kolaylaştıracaklarını belirtti. 

Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur da konuşmasında, "Yeni işbirliği alanları belirlememiz büyük önem arzediyoruz. İnnoprom vesilesiyle türk makine sektörü ürünlerini tanıtma fırsatı bulduk. Türk makineleri 200 ülkede kullanılıyor" dedi. Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov konuşmasında Türkiye ile sağlık turizmi ve KOBİ destekleri konusunda işbirliğini geliştirmeyi istediklerini bildirdi. 


DEİK Türkiye Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan da konuşmasında, vizenin ve taşımacılık sorunlarının önemli olduğunu belirterek bu konuda kolaylaştırma beklediklerini kaydetti. 

Türkiye fuarda 43 stantta temsil edildi
Öte yandan, INNOPROM 2019 Türkiye Milli Fuar Alanı açıldı. Fuar kapsamında firmalar arasında işbirliği anlaşmaları imzalanacak. Türkiye standını Manturov ve Varank birlikte gezdi. Bakan Mustafa Varank, Rus mevkidaşı Muntrov'a yiyecek standında menemen ikram etti. 

INNOPROM 2019'un partner ülkesi olan Türkiye'den makine sektörü ağırlıklı bir katılım yaptı. Fuarda Ticaret Bakanlığı Türkiye Tanıtım Grubu da özel bir tanıtım programı yürütüyor. Fuarın ev sahibi kenti Ekaterinburg'da da şehir içi ulaşım ve uygun binalara Türkiye reklamları verildi. INNOPROM 2019'da Türkiye 25 firma, 7 kalkınma ajansı, 12 birlik ile toplam 43 stantta temsil edildi.

Avrupa'nın 6. büyük imalatçısıyız

Fuarın ilk gününde düzenlenen DEİK Türkiye-Rusya İş Konseyinde Türk ve Rus iş insanlarına bir sunum yapan Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Türk makine sektörünün Avrupa'nın 6. büyük imalatçısı olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

"İleri teknoloji alanında, mühendisliğimizi ve serbest girişimciliğimizi birleştirebileceğimiz ortaklıklar iki ülkeye büyük güç katacaktır. Tasarımcı mühendisler ve fikri olan girişimcileri bir araya getirecek yatırım altyapısını oluşturmak ve özellikle üniversiteler düzeyinde ortak projeler geliştirmek, geleceğe dönük stratejik bir hamle olacaktır."
Önceki Haber Sonraki Haber

DIŞ TİCARET KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türkiye'den 162 ülkeye 3 milyar 304 milyon dolarlık giyim ihracatı

11.09.2019 - ANKARA

Türkiye, ocak-haziran döneminde 162 ülkeye 3 milyar 304 milyon 418 bin dolarlık örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarı ihraç ederken, satışlarda ilk sıraları Avrupa ülkeleri aldı.... Devamı

Makine ihracatı 8 ayda 11 milyar doları geçti

10.09.2019 - ANKARA

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Türkiye'nin makine ihracatının 8 ayda 11,6 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.... Devamı

İstanbul ihracatçılarından ağustosta yüzde 6,5'lik ihracat artışı

10.09.2019 - İSTANBUL

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bulunan 7 ihracatçı birliği ile geçen ay 2018'in aynı dönemine göre yüzde 6,5'lik artışla 533 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. ... Devamı

AKAMİB'in ağustos ayı ihracatı 54 milyon doları aştı

10.09.2019 - İÇEL

AKAMİB, yüzde 22.9 artışla 54 milyon 850 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.... Devamı

Bal ihracatından 12 milyon dolarlık gelir

27.08.2019 - TRABZON

Türkiye'den yılın ocak-temmuz döneminde 2 bin 945 ton bal ihraç edilerek, karşılığında 12 milyon 857 bin 187 dolar gelir elde edildi.... Devamı