ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Mes Metal Başarı Hikayesi

Mes Metal Ekstrüzyon San. ve Tic. A.Ş.

İstanbul/Beylikdüzü'nde toplam 7.000 m² alanda uzman personeli ve gelişmiş makine parkıyla üretimini sürdüren Mes Metal, müşterilerine birinci kalite pirinç çubuk ve bronz ürünleri sunmanın yanı sıra, güvenilir iş ortağı konumunda, pirinç ve bronz üzerindeki birikimini paylaşarak çözümler yaratan, yüksek kalite ürünleri ve günlük 70 tonluk üretim kapasitesi ile Türkiye'nin önde gelen bakır alaşımları üreticisidir...Devamı

Türk şirketiyle ortaklık istiyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

15.08.2013 Perşembe - İSTANBUL

Çin'den sonraki ikinci en büyük araştırmageliştirme merkezini 50 milyon dolar yatırımla Türkiye'de kuran Huawei, bölgede başka fırsat alanları olduğunu düşünüyor.

 

Dünyadaki 175 ticari LTE bağlantısının 85'inin sistemi kendisine ait olan Huawei, Türkiye pazarını oldukça önemseyen teknoloji şirketlerinden bir tanesi. Pazara 11 yıl önce giren Çinli şirket, Türkiye'nin 3G gibi yeni mobil ağ teknolojileri ile tanışmasında da önemli bir rol oynadı. Pazarın taşıdığı potansiyel Huawei'nin gözünde Türkiye'nin değerini daha da artırıyor.

Şuanda Huawei, 11 ülkeyi Türkiye'den yönetiyor. "Avrupa ülkeleriyle kıyasladığımızda, hatta Çin'le karşılaştırıldığında bile, Türkiye'de hala operasyonlarımızı genişletebileceğimiz ve yatırım yapabileceğimiz büyük bir pazarlama alanına sahibiz." diyen Huawei Türkiye, Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkanı Sun Ming, özellikle bankacılık, ulaştırma, kamu projeleri, uygulama geliştirme ve enerji sektöründe teknoloji altyapısı ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Ar-Ge için 50 milyon doların üzerinde yatırım

"Ar-Ge çalışmalarının teknolojinin geleceğinin bel kemiği olduğuna inanıyoruz" değerlendirmesinde bulunan Ming, 2009 yılında Türkiye'de, Çin'den sonra ikinci büyük Ar-Ge merkezini kurduklarını belirterek "Şimdiye kadar bu merkezimiz için 50 milyon doların üzerinde yatırım yaptık. Her yıl 20 milyon dolar düzeyinde yatırım yapmaya devam ediyoruz" açıklamasında bulundu. Ming, Türkiye'deki Ar-Ge merkezlerinde ciddi düzeyde proje yazılımları geliştirdiklerine de dikkati çekti. Ming'in verdiği bilgiye göre merkez, geçtiğimiz yıl imza attığı uluslararası projeler sayesinde 17 milyon dolarlık yazılım ihracatı gerçekleştirdi.  Merkezin odaklandığı alanlardan bir diğeri de cihaz uygulamaları ve entegrasyonu. Bu konuda da Ming, şu açıklamada bulundu:

"Türkiye'de mobil uygulama kullanıcılarının sayısı giderek artıyor. Bununla birlikte teknoloji altyapısı güçlendikçe ve tüm Türkiye'deki iş sahipleri tarafından benimsendikçe uygulama entegrasyonu da önem kazanıyor."

Türkiye'de üretimi değerlendiriyor

"Ar-Ge'ye yerel ortakları da dahil etmek istiyoruz" diyen Ming, bununla özellikle cihaz tarafındaki operasyonlarını genişletmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Ming, Huawei'nin, cihaz tarafında da Türkiye'de önemli yatırımlar gerçekleştirdiğine dikkati çekti. Akıllı cihazlar alanında büyümeyi hedefleyen şirket böylece telefon, tablet ve diğer akıllı cihazlarının pazarlamasında Türkiye'yi öncelikli ülkeler içine aldı. Bununla birlikte Türkiye'de kamu sektörüne ve kamu projelerine daha fazla yatırım yapabileceklerini ifade eden Ming, üretim olanaklarını araştırdıklarını da kaydederek şunları söyledi:

"Bizim için ekipman anlamında yerel üretim çok kolay bir konu değil. Türkiye'de teknoloji üretimi konusunda bazı özel yeterlilikler ve şartlar söz konusu. Tek başına Huawei olarak bu şartları yerine getirmemiz mümkün görünmüyor. Bu yüzden yerel bir partner ile çalışmamız gerekiyor. Hükümetin de üretim konusundaki talepleri çok net. Mutlaka bir Türk şirketiyle ortaklık yapmak istiyoruz. Geçen seneden beri, chipset, platform ve sistem tasarımı konuları başta olmak üzere birçok alanda yerel ortaklarla nasıl bir araya gelip nasıl Türkiye'de üretim yapabiliriz durumunu değerlendiriyoruz."

3 binden fazla okulun ağ altyapısını kurdu

Pek çok teknoloji şirketi gibi Huawei de Fatih Projesi ile yakından ilgileniyor. "Oldukça büyük ölçekli bir proje ve Türkiye, Fatih Projesi ile iyi bir sistem kurmaya çalışıyor" diyen Ming, bu konuda yaptıkları açıklamaları şu şekilde açıklıyor:
"Huawei, şu ana kadar doğrudan ve dolaylı olarak Fatih Projesine pek çok katkı sağladı. Huawei olarak 3 bin 362 okulun ağ altyapı hizmetlerinde bizim ürünlerimiz kullanılacak. Fatih projesinin ileriki aşamalarında, iyi bir lokal ortak bulmayı istiyoruz. Kamu ile çok uzun görüşmelerimiz oldu ve telekom operatörleri ile de benzer şekilde projeyle ilgili detaylı müzakerelerde bulunduk. Bu tip kapsamlı ve büyük ölçekli projeler toplumlar için çok önemli. Dünyada da bazen sadece hükümetler doğrudan yatırım yapar veya yatırımı teşvik eder. Japonya ve ABD'de de hükümetlerin bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) projelerine daha fazla bütçe ayırdıklarını görüyoruz. Son on senedir BİT, kamu kurumlarından daha fazla destek alıyor, Türkiye de bu trendi takip ediyor. Bu hem Türk halkı için hem de teknoloji şirketleri için önemli ve çok iyi bir fırsat."

 

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

TÜRSAB, 9 ülkenin büyükelçisini Bursa'da ağırladı

08.05.2019 - BURSA

TÜRSAB, Türkiye'de görev yapan yabancı misyon şeflerine yönelik ikinci tanıtım gezisini Bursa'ya yaptı. ... Devamı

'Tekstil sektörünün yeni bir hikayeye ihtiyacı var'

29.04.2019 - KAHRAMANMARAŞ

TİM Başkanı Gülle, "Tekstil sektörünün tekrar bir hikaye yazmaya ihtiyacı var. Ağustos ayında açıklanacak ihracat reformumuzun alt çalışmalarını bakanımızla birlikte yapıyoruz" dedi.... Devamı

2. Bursa Gıda Fuarı 2 Mayıs'ta kapılarını açıyor

26.04.2019 - BURSA

Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile profesyonel alıcıları buluşturan 2. Bursa Gıda Fuarı, 2 Mayıs'ta kapılarını açacak.... Devamı

Halıda dünya trendini belirleyen DOMOTEX Turkey yarın açılıyor

26.04.2019 - GAZİANTEP

Halı sektörünün dünya liderleri DOMOTEX Turkey ile yarın Gaziantep'te bir araya geliyor.... Devamı

Gayrimenkul, İnşaat ve Kent Mobilya Fuarı Konya'da açıldı

26.04.2019 - KONYA

Ersözlü, inşaat sektöründe faaliyet gösteren onlarca tedarikçi firmanın, gayrimenkul, mobilya-dekorasyon firmalarının buluşacağı fuarlarda, yeni işbirliklerinden doğacak etkileşimin sektörlere katma değer yaratacağını söyledi. ... Devamı