ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ata Bilişim Başarı Hikayesi

Ata Bilişim San. Tic. Ltd. Sti.

2007 yılında kurulan ATA Bilişim; eğitim, destek, teknik servis, proje, satış ve pazarlama departmanlarındaki eğitimli kadrosuyla müşterilerine “Müşteri Memnuniyetinin Sürekliliği Esastır“ ilkesi ile hizmet vermektedir...Devamı

Türk şirketiyle ortaklık istiyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

15.08.2013 Perşembe - İSTANBUL

Çin'den sonraki ikinci en büyük araştırmageliştirme merkezini 50 milyon dolar yatırımla Türkiye'de kuran Huawei, bölgede başka fırsat alanları olduğunu düşünüyor.

 

Dünyadaki 175 ticari LTE bağlantısının 85'inin sistemi kendisine ait olan Huawei, Türkiye pazarını oldukça önemseyen teknoloji şirketlerinden bir tanesi. Pazara 11 yıl önce giren Çinli şirket, Türkiye'nin 3G gibi yeni mobil ağ teknolojileri ile tanışmasında da önemli bir rol oynadı. Pazarın taşıdığı potansiyel Huawei'nin gözünde Türkiye'nin değerini daha da artırıyor.

Şuanda Huawei, 11 ülkeyi Türkiye'den yönetiyor. "Avrupa ülkeleriyle kıyasladığımızda, hatta Çin'le karşılaştırıldığında bile, Türkiye'de hala operasyonlarımızı genişletebileceğimiz ve yatırım yapabileceğimiz büyük bir pazarlama alanına sahibiz." diyen Huawei Türkiye, Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkanı Sun Ming, özellikle bankacılık, ulaştırma, kamu projeleri, uygulama geliştirme ve enerji sektöründe teknoloji altyapısı ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Ar-Ge için 50 milyon doların üzerinde yatırım

"Ar-Ge çalışmalarının teknolojinin geleceğinin bel kemiği olduğuna inanıyoruz" değerlendirmesinde bulunan Ming, 2009 yılında Türkiye'de, Çin'den sonra ikinci büyük Ar-Ge merkezini kurduklarını belirterek "Şimdiye kadar bu merkezimiz için 50 milyon doların üzerinde yatırım yaptık. Her yıl 20 milyon dolar düzeyinde yatırım yapmaya devam ediyoruz" açıklamasında bulundu. Ming, Türkiye'deki Ar-Ge merkezlerinde ciddi düzeyde proje yazılımları geliştirdiklerine de dikkati çekti. Ming'in verdiği bilgiye göre merkez, geçtiğimiz yıl imza attığı uluslararası projeler sayesinde 17 milyon dolarlık yazılım ihracatı gerçekleştirdi.  Merkezin odaklandığı alanlardan bir diğeri de cihaz uygulamaları ve entegrasyonu. Bu konuda da Ming, şu açıklamada bulundu:

"Türkiye'de mobil uygulama kullanıcılarının sayısı giderek artıyor. Bununla birlikte teknoloji altyapısı güçlendikçe ve tüm Türkiye'deki iş sahipleri tarafından benimsendikçe uygulama entegrasyonu da önem kazanıyor."

Türkiye'de üretimi değerlendiriyor

"Ar-Ge'ye yerel ortakları da dahil etmek istiyoruz" diyen Ming, bununla özellikle cihaz tarafındaki operasyonlarını genişletmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Ming, Huawei'nin, cihaz tarafında da Türkiye'de önemli yatırımlar gerçekleştirdiğine dikkati çekti. Akıllı cihazlar alanında büyümeyi hedefleyen şirket böylece telefon, tablet ve diğer akıllı cihazlarının pazarlamasında Türkiye'yi öncelikli ülkeler içine aldı. Bununla birlikte Türkiye'de kamu sektörüne ve kamu projelerine daha fazla yatırım yapabileceklerini ifade eden Ming, üretim olanaklarını araştırdıklarını da kaydederek şunları söyledi:

"Bizim için ekipman anlamında yerel üretim çok kolay bir konu değil. Türkiye'de teknoloji üretimi konusunda bazı özel yeterlilikler ve şartlar söz konusu. Tek başına Huawei olarak bu şartları yerine getirmemiz mümkün görünmüyor. Bu yüzden yerel bir partner ile çalışmamız gerekiyor. Hükümetin de üretim konusundaki talepleri çok net. Mutlaka bir Türk şirketiyle ortaklık yapmak istiyoruz. Geçen seneden beri, chipset, platform ve sistem tasarımı konuları başta olmak üzere birçok alanda yerel ortaklarla nasıl bir araya gelip nasıl Türkiye'de üretim yapabiliriz durumunu değerlendiriyoruz."

3 binden fazla okulun ağ altyapısını kurdu

Pek çok teknoloji şirketi gibi Huawei de Fatih Projesi ile yakından ilgileniyor. "Oldukça büyük ölçekli bir proje ve Türkiye, Fatih Projesi ile iyi bir sistem kurmaya çalışıyor" diyen Ming, bu konuda yaptıkları açıklamaları şu şekilde açıklıyor:
"Huawei, şu ana kadar doğrudan ve dolaylı olarak Fatih Projesine pek çok katkı sağladı. Huawei olarak 3 bin 362 okulun ağ altyapı hizmetlerinde bizim ürünlerimiz kullanılacak. Fatih projesinin ileriki aşamalarında, iyi bir lokal ortak bulmayı istiyoruz. Kamu ile çok uzun görüşmelerimiz oldu ve telekom operatörleri ile de benzer şekilde projeyle ilgili detaylı müzakerelerde bulunduk. Bu tip kapsamlı ve büyük ölçekli projeler toplumlar için çok önemli. Dünyada da bazen sadece hükümetler doğrudan yatırım yapar veya yatırımı teşvik eder. Japonya ve ABD'de de hükümetlerin bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) projelerine daha fazla bütçe ayırdıklarını görüyoruz. Son on senedir BİT, kamu kurumlarından daha fazla destek alıyor, Türkiye de bu trendi takip ediyor. Bu hem Türk halkı için hem de teknoloji şirketleri için önemli ve çok iyi bir fırsat."

 

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Yaz saati sürecek saatler sabit kalacak

03.10.2018 - İSTANBUL

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.... Devamı

'Pasaport ve ehliyet'te yeni dönem

02.04.2018 - İSTANBUL

Pasaport ve sürücü belgeleri bugünden itibaren nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.... Devamı

Maraş'ta Ekstrem Spor Merkezi kurulacak

27.03.2018 - KAHRAMANMARAŞ

Kapıçam Tabiat Parkı'nda 70 bin metrekare büyüklüğünde Ekstrem Spor Merkezi oluşturulacak.... Devamı

Kocaeli'den 5 yılda 1024 yatırım

26.03.2018 - KOCAELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, kentin nüfusunun her yıl 50 bin arttığını söyledi.... Devamı

Ormanlar dünya nüfusunun %20'sine geçim olanağı sağlıyor

23.03.2018 - ANKARA

Bugün yaklaşık 1.8 milyar insan arazi bozulumu ve çölleşmeden etkileniyor. Ormanlık arazinin en az yüzde 65'i bozulmuş durumda.... Devamı