ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Serpa Kozmetik Başarı hikayesi

Serpa Kozmetik-Ecza Malz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

1997 yılının Nisan ayında kurulan, 2007 yılında 5.000 m² kapalı alanlı hizmet binasına taşınan Serpa Kozmetik, genç ve dinamik bir ekiple; güvenilir firma, dürüst satıcı, sistemli çalışma ve iyi hizmet anlayışı ile yükselen bir çıkış trendi yakalamıştır...Devamı

Turgut Özal Üniversitesi, Tersine Beyin Göçünün Adresi Olacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

27.07.2010 Salı - İSTANBUL

Rektör Prof. Dr. Oral, "Yurtdışını teşvik eden cazibe unsurları ortadan kalkarsa dışarıya giden beyinler hizmetlerini kendi ülkelerinde verirler " dedi.

 

5 yıllık strateji planları kapsamında tersine beyin göçünü hızlandırmayı amaçladıklarını belirten Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral, yurtdışına giden bilim adamlarının yüzde 60'ının geri gelmediğini işaret ederek, "Yurtdışını teşvik eden cazibe unsurları ortadan kalkarsa bu beyinler hizmetlerini kendi ülkelerinde verirler. Bu kapsamda üniversitemiz tersine beyin göçünün adresi olabilecek bir üniversite olacaktır" dedi.

Geçtiğimiz yıl kurulan ve Türkiye'nin en genç üniversitelerinden birisi olan Turgut Özal Üniversitesi, işletme ve iktisat bölümlerine öğrenci alımına başlamasıyla, 2010-2011 öğretim döneminde eğitime açılıyor.

Şu anda üniversite bünyesinde İktisadi İdari Bilimler, Mühendislik, Hukuk ve Tıp Fakülteleri'nin bulunduğunu ifade eden Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral, önümüzdeki yıl hukuk ve mühendislik fakültelerini açmayı planladıklarını, bunun yanında tıp fakültesini de açmayı arzuladıklarını ifade etti.

Üniversite hakkında bilgi veren Oral, bu öğretim yılı itibariyle alınacak tüm öğrencilere yüzde 60 burs verileceğini kaydetti. "Öğrencilerimizin yüzde 30'una tam burs, yüzde 30'una yarım burs vermeyi planlıyoruz. Üniversitemizi ilk bin arasında tercih edecek öğrencilerimize 500 lira cep harçlığı olacak. Ayrıca, burs ve öğretim yılı içerisindeki başarılarına göre başarı bursları olacak" diyen Oral, sporcuları teşvik edici burslar ve üniversiteye giren bütün öğrencilere diz üstü bilgisayar verilmesi gibi imkanlar sunacaklarını dile getirdi.

'Eğitim sınıflarla sınırlı kalmayacak'

Üniversitelerin girişimci olması gerektiğini vurgulayan Oral, Turgut Özal Üniversitesi'nde Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi, Kariyer Geliştirme Merkezi ve öğrencilerin sınıf ve laboratuarlarda sınırlı kalmadan eğitim hizmeti almalarını sağlayan Sürekli Geliştirme Merkezi gibi alt birimlerin bulunduğunu kaydetti.

Eğitimin Türkçe olacağını ifade eden Oral, bunun yanında bir yabancı dilin mutlaka, ikinci yabancı dilin ise isteğe göre verileceğini vurguladı.

Üniversitenin 2010 ile 2015 yıllarını içine alan strateji planında üzerinde durdukları konulardan bir tanesinin tersine beyin göçü olduğunu vurgulayan Oral, "Bugün Türkiye'de çok sayıda yetişmiş ve her biri Türkiye'ye çok önemli hizmetler verebilecek önemli beyinler var. Ancak rakamlar gösteriyor ki, yurtdışına giden bilim adamlarının yüzde 60'ı geri dönmüyor. Bu Türkiye için çok büyük bir kayıptır" dedi.

Genç nüfusun fazlalığının yanı sıra, iyi yetişmiş beyinlerin olmasının da çok önemli olduğunu kaydeden Oral, "Ama bu beyinlerin çoğunun yurtdışında olduğunu da biliyoruz. Üniversiteler, lisansüstü ağırlıklı bir eğitim imkanı sağlamak ve araştırma ağırlıklı olunması gibi özellikler sağlar ve böylelikle yurtdışını teşvik eden cazibe unsurları ortadan kaldırılırsa, bu beyinlerin yurtdışında vereceği hizmeti kendi ülkelerinde vermeleri mümkün olabilir" dedi.

Bu kapsamda Turgut Özal Üniversitesi'nin tersine beyin göçünün adresi olabilecek bir üniversite olabileceğini belirten Oral, "Uzun vadeli hedeflerimiz, lisans üstü eğitim açısından bir cazibe merkezi haline gelmek, tersine beyin göçünü hızlandıracak bir kurum haline gelmek, eğitim parametreleri açısından dünyanın ilk 500 üniversiteleri arasına girebilmek" dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

TÜRSAB, 9 ülkenin büyükelçisini Bursa'da ağırladı

08.05.2019 - BURSA

TÜRSAB, Türkiye'de görev yapan yabancı misyon şeflerine yönelik ikinci tanıtım gezisini Bursa'ya yaptı. ... Devamı

'Tekstil sektörünün yeni bir hikayeye ihtiyacı var'

29.04.2019 - KAHRAMANMARAŞ

TİM Başkanı Gülle, "Tekstil sektörünün tekrar bir hikaye yazmaya ihtiyacı var. Ağustos ayında açıklanacak ihracat reformumuzun alt çalışmalarını bakanımızla birlikte yapıyoruz" dedi.... Devamı

2. Bursa Gıda Fuarı 2 Mayıs'ta kapılarını açıyor

26.04.2019 - BURSA

Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile profesyonel alıcıları buluşturan 2. Bursa Gıda Fuarı, 2 Mayıs'ta kapılarını açacak.... Devamı

Halıda dünya trendini belirleyen DOMOTEX Turkey yarın açılıyor

26.04.2019 - GAZİANTEP

Halı sektörünün dünya liderleri DOMOTEX Turkey ile yarın Gaziantep'te bir araya geliyor.... Devamı

Gayrimenkul, İnşaat ve Kent Mobilya Fuarı Konya'da açıldı

26.04.2019 - KONYA

Ersözlü, inşaat sektöründe faaliyet gösteren onlarca tedarikçi firmanın, gayrimenkul, mobilya-dekorasyon firmalarının buluşacağı fuarlarda, yeni işbirliklerinden doğacak etkileşimin sektörlere katma değer yaratacağını söyledi. ... Devamı