ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

İlkay Kağıtçılık Başarı Hikayesi

İlkay Kağıtçılık Tic. A.Ş.

1977 yılında İstanbul'da kurulan, 2000 yılında yapışkan kağıt ve bant sanayine yönelik üretime başlayan, ambalaj, kağıt otomotiv, tekstil, yapı elemanları ve beyaz eşya vb. sanayi ile yan sanayi unsurlarına hizmet veren İlkay Kağıtçılık, sektörünün önde gelen başarılı kuruluşları arasında yer almaktadır.Devamı

Turgut Özal Üniversitesi, Tersine Beyin Göçünün Adresi Olacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

27.07.2010 Salı - İSTANBUL

Rektör Prof. Dr. Oral, "Yurtdışını teşvik eden cazibe unsurları ortadan kalkarsa dışarıya giden beyinler hizmetlerini kendi ülkelerinde verirler " dedi.

 

5 yıllık strateji planları kapsamında tersine beyin göçünü hızlandırmayı amaçladıklarını belirten Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral, yurtdışına giden bilim adamlarının yüzde 60'ının geri gelmediğini işaret ederek, "Yurtdışını teşvik eden cazibe unsurları ortadan kalkarsa bu beyinler hizmetlerini kendi ülkelerinde verirler. Bu kapsamda üniversitemiz tersine beyin göçünün adresi olabilecek bir üniversite olacaktır" dedi.

Geçtiğimiz yıl kurulan ve Türkiye'nin en genç üniversitelerinden birisi olan Turgut Özal Üniversitesi, işletme ve iktisat bölümlerine öğrenci alımına başlamasıyla, 2010-2011 öğretim döneminde eğitime açılıyor.

Şu anda üniversite bünyesinde İktisadi İdari Bilimler, Mühendislik, Hukuk ve Tıp Fakülteleri'nin bulunduğunu ifade eden Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral, önümüzdeki yıl hukuk ve mühendislik fakültelerini açmayı planladıklarını, bunun yanında tıp fakültesini de açmayı arzuladıklarını ifade etti.

Üniversite hakkında bilgi veren Oral, bu öğretim yılı itibariyle alınacak tüm öğrencilere yüzde 60 burs verileceğini kaydetti. "Öğrencilerimizin yüzde 30'una tam burs, yüzde 30'una yarım burs vermeyi planlıyoruz. Üniversitemizi ilk bin arasında tercih edecek öğrencilerimize 500 lira cep harçlığı olacak. Ayrıca, burs ve öğretim yılı içerisindeki başarılarına göre başarı bursları olacak" diyen Oral, sporcuları teşvik edici burslar ve üniversiteye giren bütün öğrencilere diz üstü bilgisayar verilmesi gibi imkanlar sunacaklarını dile getirdi.

'Eğitim sınıflarla sınırlı kalmayacak'

Üniversitelerin girişimci olması gerektiğini vurgulayan Oral, Turgut Özal Üniversitesi'nde Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi, Kariyer Geliştirme Merkezi ve öğrencilerin sınıf ve laboratuarlarda sınırlı kalmadan eğitim hizmeti almalarını sağlayan Sürekli Geliştirme Merkezi gibi alt birimlerin bulunduğunu kaydetti.

Eğitimin Türkçe olacağını ifade eden Oral, bunun yanında bir yabancı dilin mutlaka, ikinci yabancı dilin ise isteğe göre verileceğini vurguladı.

Üniversitenin 2010 ile 2015 yıllarını içine alan strateji planında üzerinde durdukları konulardan bir tanesinin tersine beyin göçü olduğunu vurgulayan Oral, "Bugün Türkiye'de çok sayıda yetişmiş ve her biri Türkiye'ye çok önemli hizmetler verebilecek önemli beyinler var. Ancak rakamlar gösteriyor ki, yurtdışına giden bilim adamlarının yüzde 60'ı geri dönmüyor. Bu Türkiye için çok büyük bir kayıptır" dedi.

Genç nüfusun fazlalığının yanı sıra, iyi yetişmiş beyinlerin olmasının da çok önemli olduğunu kaydeden Oral, "Ama bu beyinlerin çoğunun yurtdışında olduğunu da biliyoruz. Üniversiteler, lisansüstü ağırlıklı bir eğitim imkanı sağlamak ve araştırma ağırlıklı olunması gibi özellikler sağlar ve böylelikle yurtdışını teşvik eden cazibe unsurları ortadan kaldırılırsa, bu beyinlerin yurtdışında vereceği hizmeti kendi ülkelerinde vermeleri mümkün olabilir" dedi.

Bu kapsamda Turgut Özal Üniversitesi'nin tersine beyin göçünün adresi olabilecek bir üniversite olabileceğini belirten Oral, "Uzun vadeli hedeflerimiz, lisans üstü eğitim açısından bir cazibe merkezi haline gelmek, tersine beyin göçünü hızlandıracak bir kurum haline gelmek, eğitim parametreleri açısından dünyanın ilk 500 üniversiteleri arasına girebilmek" dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Yaz saati sürecek saatler sabit kalacak

03.10.2018 - İSTANBUL

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.... Devamı

'Pasaport ve ehliyet'te yeni dönem

02.04.2018 - İSTANBUL

Pasaport ve sürücü belgeleri bugünden itibaren nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.... Devamı

Maraş'ta Ekstrem Spor Merkezi kurulacak

27.03.2018 - KAHRAMANMARAŞ

Kapıçam Tabiat Parkı'nda 70 bin metrekare büyüklüğünde Ekstrem Spor Merkezi oluşturulacak.... Devamı

Kocaeli'den 5 yılda 1024 yatırım

26.03.2018 - KOCAELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, kentin nüfusunun her yıl 50 bin arttığını söyledi.... Devamı

Ormanlar dünya nüfusunun %20'sine geçim olanağı sağlıyor

23.03.2018 - ANKARA

Bugün yaklaşık 1.8 milyar insan arazi bozulumu ve çölleşmeden etkileniyor. Ormanlık arazinin en az yüzde 65'i bozulmuş durumda.... Devamı