ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ferah Konfeksiyon Başarı Hikayesi

Ferah Konfeksiyon

Genç yaşlarda çalışmaya başlamak suretiyle ticari hayata atılan Saadettin Dirik, tekstil ve konfeksiyon sektörünün başarılı firmalarından Ferah Konfeksiyon'u bugünlere ulaştırmıştır... Devamı

Toplu Görüşmelerde Dördüncü Randevu

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

21.08.2009 Cuma - ANKARA

Gündoğdu, toplantı öncesinde görüşmede, 3 konfederasyonun ortak talebi olan toplu sözleşme ve grev hakkını ele alacaklarını söyledi.

Kamu İşveren Kurulu ile memur sendikaları arasındaki toplu görüşmelerin 4. turu başladı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, görüşmede, 3 konfederasyonun ortak talebi olan ve çok önemli gördükleri toplu sözleşme ve grev hakkını ele alacaklarını söyledi.

Bugünü "demokratik açılım günü" olarak nitelendiren Gündoğdu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın ziyaretinde Türkiye'nin ortak sorunlarından birine ilişkin görüşlerini açıkladıklarını ve asıl sorunun demokratikleşme olduğunu vurguladıklarını belirtti.

Gündoğdu, Anayasa'nın 70 milyonu kapsaması ve kimseyi ötekileştirmemesi gerektiğini dile getirerek, "Çalışanları üretirken eşitleyen, haklarını ararken birine toplu sözleşme hakkı veren, birine rica ettiren bir garabet var. Bu garabetten kurtulmak, çifte standardı ortadan kaldırmak için Anayasa tartışmalarının bugünlerde çok daha önemli olduğunu görüyoruz" dedi. 

Akyıldız klasörlerle geldi

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve beraberindeki konfederasyon heyeti, Başbakanlığa, Türkiye Kamu-Sen'e yönelik "sendikal ayrımcılık" yapıldığı iddialarını içeren belgelerin yer aldığı belirtilen klasörlerle geldi.

Akyıldız, "sendikaya üye olmanın, istediği sendikayı özgürce seçmenin, sendika üyeliği ve sendikal faaliyetler nedeniyle ayrımcılığa uğramamanın", uluslararası sözleşmeler ve yürürlükteki iç mevzuat tarafından güvence altına alındığını vurguladı.

Sendikal ayrımcılığın kapsamına, sendikal faaliyetlerin özgürce yerine getirilmemesinin de girdiğini ifade eden Akyıldız, "Ülkemizde kamu sendikacılığı alanında sendikal ayrımcılık, sürgün ve baskı uygulamaları halen devam etmektedir" görüşünü savundu.

Bircan Akyıldız, bu konuyu toplu görüşmelerin ilk turunda gündeme getirdiğinde Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, "bu konudaki iddiaların somut bilgi ile karşılanması gerektiğini" söylediğini kaydederek, bu nedenle 49 dosya ve 3 klasörden oluşan belgeleri Yazıcı'ya sunacaklarını bildirdi.

Akyıldız, toplantıda, grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı konusunda hazırlanan komisyon raporunun ele alınacağını da belirterek, yapılacak değerlendirmeler sonucunda umutlu olmak istediklerini söyledi.

KESK 'Toplu Sözleşme' gündemli toplantıya da katılmadı

KESK Genel Başkanı Sami Evren, ''Buradan bugün grev ve toplu sözleşmeyle ilgili tutanakların gereğini yerine getireceğini hükümetin açıklaması lazım. Böyle bir ortamda siyasi iradeyi muhatap alıp görüşmelere hazırız. Aksi takdirde sohbet toplantılarının içerisinde olmayacağız'' dedi.

Evren ve beraberindeki KESK yöneticileri açıklamanın ardından toplu görüşmelerin 4. turuna katılmadan Başbakanlıktan ayrıldı.

Önceki Haber Sonraki Haber

ÇALIŞMA HAYATI KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Asgari ücret net 2 bin 20 lira oldu

25.12.2018 - İSTANBUL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 için asgari ücreti yüzde 26.05 artışla net 2,020 TL olarak belirledi.... Devamı

Emekli ikramiyeleri 7-8 Haziran'da ödenecek

30.05.2018 - İSTANBUL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, Ramazan Bayramı öncesinde vatandaşları daha da rahatlatmak adına hem emekli maaşlarının hem de ikramiyelerin ödemelerini öne aldıklarını bildirdi.... Devamı

Asgari ücretteki artışın bölgesel etkileri

04.01.2016 - ANKARA

Bahçeşehir Üniversitesi Araştırma Merkezi (BETAM) asgari ücret artışının bölgesel etkilerini inceleyen bir araştırma yayınladı ... Devamı

Eylemlerle ilgili ortak açıklama

21.05.2015 - KOCAELİ

TİSK, MESS, OİB, OSD, TAYSAD otomotiv sanayinde devam eden eylemlere ilişkin ortak basın açıklaması yaptı: Sağduyu içerisinde üretime başlamalı, işlerimize dört elle sarılmalıyız... Devamı

Madencilerden önce işletme sahipleri eğitilecek

26.05.2014 - BURSA

MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu, Soma'da yaşanan facianın maden sektöründeki en büyük eksiğin eğitim olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi. ... Devamı