ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Profen Başarı Hikayesi

Profen İletişim Teknolojileri ve Hiz. San. Tic. A.Ş.

Girişimci genç mühendislerin kurduğu Profen, uydu haberleşme teknolojileri alanında dünya çapında marka olma yolunda olanca hızıyla ilerlemektedir...Devamı

Tıbbi cihaz üreticileri etkin denetim istiyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

13.06.2012 Çarşamba - ANKARA

Sektördeki standartların yetersizliği ve denetimlerin etkin olmaması en önemli sorunların başında geliyor.

 

Dünya tıbbi cihaz sektörü büyüklüğü yıllık 300 milyar doları geçmiş durumda. En büyük üretici ülke ABD'nin bu pazardan aldığı toplam pay ise 102 milyar dolara ulaştı. Son 5 yıl içinde dünyanın en büyük 5 büyük üretici ve ihracatçısı arasına katılan Çin ise 30 milyar dolarlık hacme ulaştı.

Türkiye'de ise 2.2 milyar dolar ile dünyanın önemli pazarlarından biri olmasına ve bu alanda endüstriyel kapasitesi bulunmasına rağmen, hâlâ yüzde 85'in üzerinde ithal ürünlerle tıbbi hizmet veriliyor. Sektörün en önemli sorunu ise sağlıkta hastane ve ilaç piyasalarında tam regülasyon sağlanmasına rağmen, tıbbi cihaz sektörünün denetimsiz kalması ve yerli üretimin gelişmemesi.

Türkiye, sağlık alanının üç unsurundan ikisinde "tam piyasa regülasyonu" uyguluyor. Hastane ve ilaç sektörü standart, inceleme, ruhsatlandırma ve denetim süreçleriyle yönetiliyor.

Tek istisna ise tıbbi cihazlar. Bu sektörde faaliyet göstermek için CE belgeli ürünü Sağlık Bakanlığı veri tabanına kaydettirmek, ürünü satmak için yeterli. Dolayısıyla herhangi bir ülkede standartlara uygunluk denetiminden geçmemiş olsa dahi ürün Türkiye pazarına sunulabiliyor.

Sağlık Bakanlığı ve sektör yetkilileri yaklaşık 3 yıl önce ilaç ve tıbbi cihaz sektörünün "piyasa regülasyonu" düzenine geçmesi için bir taslak çalışma yaptılar. Bu taslakta, "İlaç ve Tıbbi Cihaz  Kurumu"nun, enerji, bankacılık,telekomünikasyon gibi bağımsız bir üst kurul tarafından yönetilmesi önerildi. Nihayetinde ise 2011 yılında Sağlık Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılması sırasında "Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu"nun Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulması sağlandı. Ancak tıbbi cihazlara ilişkin herhangi bir görev henüz başlatılmadı.

Dünya Gazetesi'nin görüşlerini aldığı Sağlık Bakanlığı yetkilileri bu alanda çalışmanın başladığını ancak "bilgi verilecek aşamaya gelinmediğini" söylediler. Tıbbi cihaz sektöründe standartların yetersizliği ve mevcut denetim sisteminin etkin olmaması, sektör temsilcilerinin üzerinde durdukları en önemli sorunların başında geliyor.

Sektör temsilcileri denetim etkinliğinin sağlanması için gelişmiş laboratuvarların gerekliliğine de vurgu yapıyorlar. Sektör temsilcilerin birçoğu denetim sorununda yeni denetim mekanizmalarının oluşturulmasına gerek olmadığını mevcut, denetim mekanizmalarının aksaklığının giderilerek çok daha etkin hale getirilmesi ile çözümün sağlanabileceğini belirtiyor.

Yerli üretimin geliştirilmesi ve ithal ürünlere karşı rekabet gücünün artırılması sektör temsilcilerinin en önemli talepleri arasında yer alıyor.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

TÜRSAB, 9 ülkenin büyükelçisini Bursa'da ağırladı

08.05.2019 - BURSA

TÜRSAB, Türkiye'de görev yapan yabancı misyon şeflerine yönelik ikinci tanıtım gezisini Bursa'ya yaptı. ... Devamı

'Tekstil sektörünün yeni bir hikayeye ihtiyacı var'

29.04.2019 - KAHRAMANMARAŞ

TİM Başkanı Gülle, "Tekstil sektörünün tekrar bir hikaye yazmaya ihtiyacı var. Ağustos ayında açıklanacak ihracat reformumuzun alt çalışmalarını bakanımızla birlikte yapıyoruz" dedi.... Devamı

2. Bursa Gıda Fuarı 2 Mayıs'ta kapılarını açıyor

26.04.2019 - BURSA

Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile profesyonel alıcıları buluşturan 2. Bursa Gıda Fuarı, 2 Mayıs'ta kapılarını açacak.... Devamı

Halıda dünya trendini belirleyen DOMOTEX Turkey yarın açılıyor

26.04.2019 - GAZİANTEP

Halı sektörünün dünya liderleri DOMOTEX Turkey ile yarın Gaziantep'te bir araya geliyor.... Devamı

Gayrimenkul, İnşaat ve Kent Mobilya Fuarı Konya'da açıldı

26.04.2019 - KONYA

Ersözlü, inşaat sektöründe faaliyet gösteren onlarca tedarikçi firmanın, gayrimenkul, mobilya-dekorasyon firmalarının buluşacağı fuarlarda, yeni işbirliklerinden doğacak etkileşimin sektörlere katma değer yaratacağını söyledi. ... Devamı