ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Oğuzbey Dayanıklı Tüketim Başarı Hikayesi

Oğuzbey Dayanıklı Tük. Mal. San. Tic. A.Ş.

BEYSAN Oturma Grupları, Oğuzbey Dayanıklı Tüketim Malları San. ve Tic. A.Ş. tarafından, 1998 yılında Bolu 1.Organize Sanayi Bölgesi'nde üretilmeye başlanmıştır. 31.12.2000 tarihinde İstanbul, Beylikdüzü, Tüyap Fuarı yakınlarındaki tesislerine taşınan Oğuzbey, ürün yelpazesini sürekli genişleterek, yüksek kalite ve hizmet anlayışıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.Devamı

TİM, 3.5 milyon KOBİ’yi ihracatçı yapmayı hedefliyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

16.09.2019 Pazartesi - İSTANBUL

TİM, KOBİ düzeyindeki firmaların ihracata özendirilmesi ve uluslararası arenada farkındalık oluşturmak amacıyla KOSGEB ile işbirliği yaptı.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracata yeni başlayacak KOBİ'lerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla KOSGEB ile işbirliğine gitti. Törenle "TİM-KOSGEB İhracata İlk Adım Seferberliği İşbirliği Protokolü" imzalandı. Törende konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, "2019'un sadece ilk 8 ayında tam 12 bin firma ihracat ailesine katıldı. Bu firmaların 2.2 milyar dolar ihracata imza atmaları, bizler için büyük bir gurur kaynağı. Köklü firmalarımız ile birlikte, ihracata başlayan KOBİ'lerimiz, geçtiğimiz yıl 168 milyar dolar olan ihracatımızı, ağustos ayında 12 aylık periyotta 180 milyar dolara taşımayı başardı. Bu seferberliği tüm ülkeye yayarak 3.5 milyon KOBİ'mizin ihracat ailemize katılmasını görmek TİM olarak en büyük hedefimizdir" dedi. 

KOBİ'leri dünyaya açacaklar


Gülle, "İmzaladığımız protokolle, ülkemizdeki KOBİ'lerin ihracata özendirilmesini amaçlıyoruz. KOBİ'lerimize ihracat konusunda kapsamlı, mentörlük ve eğitim projeleri yürütüp, onlar için dünya pazarlarını erişebilir kılacağız. En büyük çekincelerin başında gelen, yurtdışının uzaklık ve yabancılık algısının KOBİ'lerimiz nezdinde kırılmasını sağlayacağız" şeklinde konuştu. Eğitimleri başarı ile tamamlayan firmalara "Dış Ticaret Eğitimi Katılım Sertifikası" vereceklerini taahhüt eden Gülle, "KOSGEB'in İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında KOBİ'lerimizin ihtiyaçlarını gözeterek TİM olarak yeni model ticaret heyetleri düzenleyecek, firmalarımızı potansiyel müşterilerle buluşturacağız" dedi. Gülle son olarak 100 binin üzerinde ihracatçı ile 226,6 milyar doları aşacaklarını da sözlerine ekledi.

"Programın destek miktarı 300 bin lira"

Toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, daha fazla üretime ve daha fazla ihracata ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek Yurtdışı Pazar Destek Programı ile Türk KOBİ'lerine önemli bir destek sağlanacağını ifade etti. Varank, "Bugün protokolü imzalanacak destek programının amacı, KOBİ'lerin bu ihracattaki payını, yüzde 60'lara çıkarmaktır. KOSGEB ile TİM işbirliğinde Yurt Dışı Pazar Destek Programı'nı tasarladık ve programın destek miktarını 300 bin lira olarak belirledik. Bunun yüzde 70'i geri ödemesiz olacak. Yani 300 bin lira destek almaya hak kazanan bir KOBİ'miz, bunun sadece 90 bin lirasını KOSGEB'e geri ödeyecek. Proje bazlı olarak hayata geçecek programın destek süresi 6 aydan 24 aya kadar sürebilecek" dedi. 

1.7 milyar dolar destek verildi, 48.4 milyar dolar kredi verilecek

Törende konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ''Bu sene KOBİ'lere 1.7 milyar dolar ihracat desteği verdik. Bütçemiz 3.7 milyar dolar. Duyurular yapıyoruz, desteklerimizi anlatıyoruz" dedi. Pekcan şöyle devam etti: Melek yatırımcılarla girişimcileri birleştirmek üzere bir web platformu gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca esnafı da ihracatçı yapmak üzere mevzuatta da değişiklik yapmaya çalışıyoruz." Eximbank'ın KOBİ'lere yönelik destekleri arttırdığının vurgulayan Pekcan, "Türkiye'deki ihracat kredilerinin yüzde 53'ünü tek başına Eximbank veriyor. Yapılan toplam ihracatın yüzde 26'ını Eximbank finanse etmiş, bunu da yüzde 29'a çıkarmayı hedefliyoruz. Bu sene 48.4 milyar dolarlık ihracat kredisi vermeyi planlıyoruz. Hedefimiz bunu 70 milyar dolara çıkarmak" şeklinde konuştu.

Personeller için 100 bin liraya kadar destek sözü

Destek alacak KOBİ'lere personel girdi desteği vereceklerini aktaran Varank, "KOBİ'lerimizin projelerde istihdam edecekleri personeller için 100 bin liraya kadar destek sağlayacağız" dedi.

2023 Türkiye Sanayi ve Teknoloji Stratejisi çarşamba günü açıklanacak

18 Eylül Çarşamba günü, Milli Teknoloji Hamlesi'nin ana belgesi olacak 2023 Türkiye Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'ni Ankara MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi'nde kamuoyu ile paylaşacaklarını bildiren Varank, rekabetçi üretim ve verimliliği odağına alan 11. Kalkınma Planı çerçevesinde oluşturdukları Sanayi ve Teknoloji Strateji'sinin, ekonomi yönetimine ve iş dünyasına yol göstereceğini söyledi.

"En başarılı kadın girişimciler seçiliyor"

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 'Kadın Girişimciliğini Destekleme Zirvesi ve Ödülleri' Jüri Toplantısı, TİM Başkanı İsmail Gülle'nin katılımıyla yapıldı. TİM binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Gülle, "Hayatın her alanında kadın dokunuşuna ihtiyaç var. Kadınlar için bize düşen görev ne olursa olsun, birlikte yapacağız, destek olacağız. TİM olarak, Kadın Girişimciliğini Destekleme Zirvesi'ne destek olmak bizim için son derece önemli" dedi.

Başkan Gülle, kadınların ihracat konusunda da etkin olmalarını istediklerini vurgu yaptı ve şöyle devam etti: "TİM yönetiminde 54 kadın delegemiz var. 85 bin ihracatçının içinde 5 binin üzerinde kadın ihracatçımız, üreticimiz bulunuyor. Bunun artması en önemli hedeflerimizden biri. Biz bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. Özellikle kadınlara verilen Eximbank desteklerinden yararlansınlar" dedi.
Önceki Haber Sonraki Haber

KOBİ DESTEKLERİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Uzkurt: KOSGEB, desteğin etkisini ölçecek, ihracat ve teknolojiyi önceleyecek

24.02.2020 - ANKARA

Türkiye'deki 3,5 milyon KOBİ'nin tüm verilerine ulaşarak bir analiz sistemi kuran KOSGEB ülke, sektör ve firma ihtiyaçlarını baz alarak oluşturacağı yeni destek programı kurgulayacak. ... Devamı

KOSGEB depremden etkilenen KOBİ'lere acil destek kredisi başlattı

28.01.2020 - ANKARA

KOSGEB, Malatya ve Elazığ illerinde, depremden etkilenen KOBİ'lere yönelik 100 bin TL'ye kadar acil destek kredisi verecek. ... Devamı

KOSGEB'den girişimci kadınlara 5 yılda 1 milyar liralık destek

24.01.2020 - ANKARA

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), 2015-2019 döneminde kadın girişimcilere ait 55 bin 46 işletmeye toplam 1 milyar 5 milyon 363 bin 551 lira destek sağladı. ... Devamı

Afyonkarahisar TSO, KOBİ Hastanesi'yle sorunları çözmeyi hedefliyor

23.01.2020 - AFYON

Afyonkarahisar TSO tarafından sürdürülen KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı projesi çerçevesinde Devlet Destekleri ve Finansa Erişim Semineri düzenlendi. TSO, bu projeyle KOBİ'lerin sorunlarına reçete hazırlamayı ve yol gösterici olmayı amaçlıyor.... Devamı

İş Bankası'ndan KOBİ'lerin e-fatura süreçlerine destek

17.12.2019 - İSTANBUL

İş Bankası'nın İşNet ile başlattığı kampanyada, ticari kredi kartı sahipleri 1.000 adet İşNet e-fatura kontörüne 1 TL'ye sahip oluyor.... Devamı