ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ferah Konfeksiyon Başarı Hikayesi

Ferah Konfeksiyon

Genç yaşlarda çalışmaya başlamak suretiyle ticari hayata atılan Saadettin Dirik, tekstil ve konfeksiyon sektörünün başarılı firmalarından Ferah Konfeksiyon'u bugünlere ulaştırmıştır... Devamı

"Tekstilde makine ithalatının önüne geçilmeli"

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

06.12.2018 Perşembe - KAYSERİ

KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, "Türkiye yıllardır tekstilde ön planda ancak buradan kazanılan paraları, tekstil makinesi almak için yurtdışına transfer ediyoruz. Bunun önüne geçmemiz gerekiyor" dedi.Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Türkiye'nin yıllardır tekstilde ön planda olduğunu, ancak buradan kazanılan paraların makine almak için yurtdışına transfer edildiğini belirterek, bunun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İktisat Kulübü tarafından düzenlenen 2. Finans Zirvesi'nde konuşan Özkaya, Kayseri'nin yıl sonunu 2.2 milyar dolar civarında ihracatla kapatacağını, bunun 2014 yılından sonra ulaşılan en yüksek rakam olduğunu söyledi. Özkaya, Kayseri'de kurulması planlanan 4. OSB'nin yerinin  belirlendiğini açıkladı. Türkiye'nin 8 ila 10 yılda bir ekonomik sıkıntı yaşadığını ve bundan ders alınması gerektiğini ifade eden Özkaya, "2009 yılından sonra Türkiye'ye ciddi manada sıcak para girdi. Bu paraları tüketim harcamaları ile değil, yatırım yaparak değerlendirebilseydik, bugün çok daha farlı bir konumda olurduk" dedi.

Makine, elektrik-elektronik ve yazılımla ilgili ciddi çalışmaların yapılması gerektiğini kaydeden Özkaya, "Türkiye yıllardır tekstilde ön planda ancak buradan kazanılan paraları, tekstil makinesi almak için yurtdışına transfer ediyoruz. Bunun önüne geçmemiz gerekiyor. Mevcut firmalarımızı korumalıyız ancak bir yandan da teknolojik yatırımlara yönelmemiz ve donanımlı gençler yetiştirmemiz gerekiyor. Sanayici işletme sermayesini binaya gömen insan durumunda. Bizim en kıymetli kaynaklarımız işletme sermayelerimiz ve beşeri kaynaklarımızdır. Biz maalesef beşeri kaynaklarımıza yönelik bir program yapabilmiş değiliz. Bununla ilgili uzun vadeli bir planlamaya ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Güven, hizmette arttı, perakende ve inşaatta geriledi

24.04.2019 - ANKARA

Nisan ayında hizmet sektörü güveni yüzde 1,9 artarken; perakende ticaret ve inşaatta güven sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,3 geriledi.... Devamı

Reel kesim güveni Nisan'da arttı

24.04.2019 - ANKARA

Nisan ayında reel kesim güveni 3,4 puan artarak 105,5 oldu.... Devamı

Geleceğin ihracatçıları EVTEKS'i açtı

24.04.2019 - İSTANBUL

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı 120 ülkeden 50 bini yabancı 120 bin alıcının katılımı ile başladı. ... Devamı

Tüketici güveni Nisan'da arttı

22.04.2019 - ANKARA

Tüketici güveni Nisan ayında yüzde 6.9 arttı ve 63.5 değerini aldı.... Devamı

ÇAYKUR, tanıtım için 81 ilde çay tadım satış mağazası kuracak

19.04.2019 - RİZE

ÇAYKUR, tanıtım, bilinirlik ve satışların artırılması için 81 ilde çay tadım ve satış mağazası kuracak.... Devamı