ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Oğuzbey Dayanıklı Tüketim Başarı Hikayesi

Oğuzbey Dayanıklı Tük. Mal. San. Tic. A.Ş.

BEYSAN Oturma Grupları, Oğuzbey Dayanıklı Tüketim Malları San. ve Tic. A.Ş. tarafından, 1998 yılında Bolu 1.Organize Sanayi Bölgesi'nde üretilmeye başlanmıştır. 31.12.2000 tarihinde İstanbul, Beylikdüzü, Tüyap Fuarı yakınlarındaki tesislerine taşınan Oğuzbey, ürün yelpazesini sürekli genişleterek, yüksek kalite ve hizmet anlayışıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.Devamı

Tablette pil, çip ve ekran teknolojisi kazanılacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

08.01.2013 Salı - ANKARA

FATİH projesi ile gündeme gelen tablet ve bilgisayarlarda yerli üretimde yol haritası belli oldu.

 

Türkiye'nin ilköğretim ve lise öğrencilerine tablet bilgisayarlar dağıtılmasıyla kamuoyu gündemine gelen eğitimde teknoloji kullanımına yönelik FATİH projesinin, cihaz kısmında endüstriye yönelik teknoloji kazanımı ve yerli üretim yol haritası belli oldu.

Dünya Gazetesi'nin edindiği bilgilere göre, şirketlere TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konudaki beklentileri iletildi. Nihai ürünün Türkiye'de üretilmesinin istendiği, 2015 yılına kadar da en az yüzde 50 yerli katkı oranına ulaşılmasının istendiği belirtildi.

Proje kapsamındaki donanımın ana unsurunu oluşturan tablet bilgisayarlara ilişkin teknoloji kazanımına yönelik bir plan da hazırlandığı öğrenildi. Buna göre, Türkiye, bu kapsamda ana unsur olarak pil, çip ve dokunmatik ekranların özel bir bölümüne yönelik teknoloji kazanımı hedefliyor.

Edinilen bilgiye göre, belirlenen bu üç önceliğin hem teknoloji kazanımı hem de en fazla fayda sağlayacak unsurlara göre oluşturuldu. Pil teknolojisinin geliştirilmesinin, bütün mobil cihazlarda kullanılan ve yaygın olarak tüketilen bir ürün olması etkisi göz önünde bulunduruldu. Ayrıca, mobil cihazlarda kullanılan pil teknolojisi aynı zamanda elektrikli araçlardaki pil teknolojisinin de temelini teşkil ediyor.

Beklentiler şirketlere iletildi

Teknoloji kazanımındaki diğer unsur ise dokunmatik ekran olarak belirlendi. Dokunmatik ekranların bütün unsurlarıyla üretiminin ancak çok yüksek miktarlara ulaşılması halinde işlevsel olacağı değerlendirilerek, bu teknoloji içinde ekran üzerindeki kırılmaz bölüm ve dokunmatik olarak verilen komutların iletilmesini sağlayan teknolojinin kazanılması hedeflendi.

Dokunmatik yüzey ve pil teknolojisi dışında kazanılması planlanan diğer teknoloji ise bu sistemi çalıştıran çiplerin (yonga) inşa edilmesi ve üretilmesi olarak belirlendi.

Dünya'ya bilgi veren kaynaklar, bu beklentilerin şirketlere iletildiği ve teknoloji kazanımıyla Türkiye'nin sadece tablet bilgisayarlarda değil, geniş bir alanda cihazlara girebilecek ürünlerin Türkiye menşeli olarak üretilmesini hedeflediği kaydedildi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Yaz saati sürecek saatler sabit kalacak

03.10.2018 - İSTANBUL

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.... Devamı

'Pasaport ve ehliyet'te yeni dönem

02.04.2018 - İSTANBUL

Pasaport ve sürücü belgeleri bugünden itibaren nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.... Devamı

Maraş'ta Ekstrem Spor Merkezi kurulacak

27.03.2018 - KAHRAMANMARAŞ

Kapıçam Tabiat Parkı'nda 70 bin metrekare büyüklüğünde Ekstrem Spor Merkezi oluşturulacak.... Devamı

Kocaeli'den 5 yılda 1024 yatırım

26.03.2018 - KOCAELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, kentin nüfusunun her yıl 50 bin arttığını söyledi.... Devamı

Ormanlar dünya nüfusunun %20'sine geçim olanağı sağlıyor

23.03.2018 - ANKARA

Bugün yaklaşık 1.8 milyar insan arazi bozulumu ve çölleşmeden etkileniyor. Ormanlık arazinin en az yüzde 65'i bozulmuş durumda.... Devamı