ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Serpa Kozmetik Başarı hikayesi

Serpa Kozmetik-Ecza Malz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

1997 yılının Nisan ayında kurulan, 2007 yılında 5.000 m² kapalı alanlı hizmet binasına taşınan Serpa Kozmetik, genç ve dinamik bir ekiple; güvenilir firma, dürüst satıcı, sistemli çalışma ve iyi hizmet anlayışı ile yükselen bir çıkış trendi yakalamıştır...Devamı

SBS kalkıyor, dershaneler kapanıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

04.07.2013 Perşembe - İSTANBUL

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Çocuklarımızın üzerinden tek sınav yükünü kaldırıyoruz. SBS kalkacak, dershaneler kapanacak. Üniversite sınavı için de aynı yol izlenecek" dedi.

 

Medya kuruluşlarının Ankara Temsilcileri ile sohbet toplantısında bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, milli eğitim ve sınav sisteminde köklü değişikliğin ikinci aşamasının detaylarını açıkladı. SBS ve üniversite sınavlarında tek bir sınava ve teste dayalı olmayan sistem için çalıştıklarını dile getiren Avcı, "Çocuklarımızın üzerinden tek sınav yükünü kaldırıyoruz. Derslerde alınan notların etkili olacağı sistemi kuruyoruz. Bu nedenle SBS kalkacak, dershaneler kapanacak. Üniversite sınavı için de ders notlarının etkili olacağı yol izlenecek" diye konuştu.

Dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürüleceğini belirten Avcı, "Özel okullarda olduğu gibi devlet okullarında da serbest kıyafet konusunda velilerin görüşleri alınacak" dedi. Öncelikli olarak artık SBS sınavlarının yapılmayacağını kaydeden Avcı, bakanlığın merkezi sistemle ders bazında sınav yapacağını aktardı.

Merkezi sınavlar yapılacak

Sistemin temelini okullardaki başarıya göre liseye yerleştirme şeklinde özetleyen Avcı, öğretmenlerin puanlamada objektif davranamayacaklarını gerekçe göstererek, Mili Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sınavlar yapılacağını söyledi. Merkezi sınavların ilk etapta sadece 8'inci sınıflar için uygulanacağını, diğer ara sınıflarda ise pilot uygulamanın başlayacağını belirten Avcı, "Dershanelere olan ihtiyacı azaltmak amacıyla test tekniklerinden uzaklaşılarak, müfredata daha çok ağırlık veren ölçüm sistemi uygulanacak" dedi. Avcı, özel okulların bu ölçüm sistemi sonuçlarına göre öğrenci alabileceklerini, çok talep olan okulların da ayrı bir sınav yapabileceklerinin altını çizdi.

'Dershaneye kayıt için acele etmeyin'

Dershanelerin kapatılması konusunda daha önce duyurulan planların uygulamaya geçeceğini bildiren Avcı, bunların özel eğitim kurumu haline dönüştürülmesiyle ilgili çalışmaların da devam ettiğini vurguladı. Yeni düzenlemelerin önümüzdeki ders yılından itibaren yürürlüğe gireceğine vurgu yapan Avcı, velilerin dershane kayıtlarında acele etmemesini istedi.

'Dahi iyi ne yapabiliriz diye bakıyoruz'

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Avcı, kamuoyuna "dindar nesil yetiştireceğiz" şekliyle yansıyan Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının hatırlatılması üzerine, konulara sürekli olarak "daha iyi ne yapabiliriz" şeklinde baktıklarını, eğitimin hem niteliğini hem de niceliğini öne çıkaracak çalışma içinde olduklarını belirtti. Avcı, "Çocuklara gönlümüzden geçen tüm becerileri kazandırabilsek, FATİH dahil büyük projelere ihtiyaç olmazdı. Biz öğretmen strateji belgesi hazırlıyoruz. Gençlerimizin dünyadaki akranlarıyla daha kolay yarışabilecek becerilerle donatabilmek için yapmamız gereken çok şey var" diye konuştu. Öğretmenler için il emri atama olmayacağını belirten Avcı, Gezi Parkı eylemlerine katılanlarla ilgili soruşturmalara yönelik soruya ise "Bakanlığın böyle bir talimat vermesine gerek yok. Yöneticiler yasaların kendilerine emrettiği görevi yerine getirmek zorundalar" cevabını verdi.

Serbest kıyafette esneme mesajları


Okullarda serbest kıyafet uygulaması hakkında çok sayıda araştırma ve kamuoyu yoklaması yapıldığını belirten Avcı, serbest kıyafet seçenekleri arasında formaların da alınması yönünde bir görüş oluştuğunu söyledi. Özel okullarda velilerin yüzde 60'ının hangi tercihine göre serbest kıyafet veya formanın kullanıldığına dikkat çeken Bakan Avcı, "Önümüzdeki dönem devlet okulları için de bu tercih sistemini kullanacağız, hangi kıyafetin seçileceğine veliler karar verecek. Yani tüm okullarda velilerin yüzde 51'i ne isterse o uygulanacak" dedi.

Dershanelerden 'eğitim merdivenaltına kayar' uyarısı

SBS'nin gelecek yıldan itibaren kaldırılacağını ve dershanelerin kapatılacağını söyleyen Avcı'ya dershanelerden cevap gecikmedi. Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren bu kararı değerlendirmek için Özel Dershaneler Birliği (ÖZ-DE-BİR) ve Güven Dershaneler Birliği (GÜVENDER) konuyu değerlendirmek için hemen toplandı. ÖZ-DE-BİR Başkanı Faruk Köprülü, "Önümüzdeki yılla ilgili bakanlığın vermiş olduğu yetkiye istinaden kayıtlar başladı. Öğretmenlerimizle sözleşmelerini yaptılar. Yasal bir adım henüz atılmış değil" dedi. İhtiyacın ortadan kalkmadan dershaneleri kapatmanın doğru olmayacağını ifade eden Köprülü şöyle konuştu: "Bu durum öğrencilerin ve velilerin başka arayışlara girmesine neden olur. Evlerde özel dersler, yasal olmayan bir takım yerlerde dersler verilmeye başlanır. Bunlar devlet denetiminden uzak ve çok maliyetli olacaktır. Ayrıca böyle yerlerin vergilendirmesi olmayacaktır. Aynı zamanda bu fırsat eşitliğini de bozacaktır. Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi pek mümkün gözükmüyor. Yapılan araştırmaya göre dershanelerin sadece yüzde 4- 6'sı dönüşebilir." Görüşünü aldığımız dershaneler de gelecek yılın kayıtlarına başladıklarını dershanelerin kapatılmasının bu şartlar altında çok zor olduğunu dile getirdiler. Anafen Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Recep Uysal, "İhtiyaç ortadan kalkmadan dershaneleri kapatmak denetimsiz kurumların doğmasına neden olacak. Hem öğrenciler hem de devlet mağdur olacaktır. 'Merdivenaltı' yapılanmalar fırsat eşitliğine zarar verecek devlet zarara uğrayacaktır" diye konuştu. Okullarda verilen eğitimde niteliğin artması gerektiğini savunan Uysal, "Dershaneler kapandığında okullarda daha kaliteli eğitim olmayacaktır. Dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi olası çözüm yollarından biri olarak gösterilmektedir. Ancak daha önce bu konuda yapılan çalışmalarda dershanelerin yaklaşık yüzde 4'ünün okul olabilecek durumda olduğundan bahsedilmiştir. Ayrıca dershanelerin ne şartlarda özel eğitim kurumlarına dönüştürüleceği, ne gibi kolaylıklar sağlanacağı kamuoyuyla paylaşılmamaktadır" dedi.

"Popülist değil, gerçekçi yaklaşımlar öne sürülmeli"

"Sınavlar ve dershaneler değerlendirilirken ve sınavlarla ilgili yaklaşımlar öne sürülürken "popülist" değil, gerçekçi yaklaşımlar öne sürülmelidir" diyen Recep Uysal şöyle konuştu: "SBS yerine okul derslerinden yapılacak merkezi yazılılar, bu yazılıların merkezi olarak yapılması, değerlendirmenin bakanlık tarafından yapılması ve bir not havuzu oluşturulmasından bahsedilmektedir. Yapılacak merkezi yazılılar her ne kadar öğrencilerin tek bir sınava yoğunlaşmasının önüne geçse de okul ve öğretmen faktörünün oluşturabileceği muhtemel olumsuz etkinin nasıl önüne geçeceğiz? Öte yandan medyada sayısı 60 binlere yakın olarak bahsedilen ücretli öğretmenlerden bahsedilirken ve öğretmen açığı tüm kamuoyu tarafından bilinirken yazılıları merkezi yapmak ne derece adil bir sistem olacağı tartışmalıdır. Sınavları kim yapacak, kim değerlendirecektir? Okulların kendi öğrencilerinin ortalamalarının yüksek çıkması için alacakları küçük tedbirlerin önüne nasıl geçilecektir? Ya da mevcudu 50 kişi olan bir sınıfla 20 kişi olan bir sınıfın aynı yazılıya girmesi ne kadar doğrudur? Ya da tüm öğretmenlerin müfredatı aynı düzeyde ve aynı hızla anlatmaları nasıl sağlanacaktır? Bu konuların çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve kamuoyunun bu konuda çok iyi bilgilendirilmesi gerekmektedir. SBS'nin kaldırılması gerçekçi bir yaklaşımla ele alınmalı, ülke şartları iyi analiz edilerek sağlıklı ve adil bir sistem açıklanmalıdır. Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren bir sistemin 'yaptım oldu' anlayışıyla ele alınamayacağı bir gerçektir."

"Adı dershane olmaz etüt merkezi olur"

Final Dergisi Dershaneleri Şube Müdürü Cengiz Köymen de dershanelerin gelecek yıl kayıtlarını almaya başladıklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı onay vermediği sürece kayıt almadıklarını söyleyen Köymen, "Dershaneler apartman binalarına konuşlanmış durumda, okul olabilecek altyapıları yok. Okullarda bahçe olur, bilimsel laboratuarlar olur bunlar olmadan dönüşüm imkansız. Bakanlık not konusunda öğrencilere ayrımcılık yapıldığını söylüyor, notlarda merkezileştirmeye gitmeyi planlıyor. 5., 6., 7. sınıflarda not havuzu oluşturacaklar. SBS'yi kaldıralım derken daha çok sınav olacak. Böyle bir sistemde dershanelere daha çok ihtiyaç olur. Adı dershane olmaz ama etüt merkezi olur, akademi olur. Eğitim sistemi üzerinden bir tartışma açılmalı" şeklinde konuştu.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Yaz saati sürecek saatler sabit kalacak

03.10.2018 - İSTANBUL

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.... Devamı

'Pasaport ve ehliyet'te yeni dönem

02.04.2018 - İSTANBUL

Pasaport ve sürücü belgeleri bugünden itibaren nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.... Devamı

Maraş'ta Ekstrem Spor Merkezi kurulacak

27.03.2018 - KAHRAMANMARAŞ

Kapıçam Tabiat Parkı'nda 70 bin metrekare büyüklüğünde Ekstrem Spor Merkezi oluşturulacak.... Devamı

Kocaeli'den 5 yılda 1024 yatırım

26.03.2018 - KOCAELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, kentin nüfusunun her yıl 50 bin arttığını söyledi.... Devamı

Ormanlar dünya nüfusunun %20'sine geçim olanağı sağlıyor

23.03.2018 - ANKARA

Bugün yaklaşık 1.8 milyar insan arazi bozulumu ve çölleşmeden etkileniyor. Ormanlık arazinin en az yüzde 65'i bozulmuş durumda.... Devamı