ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

CAKO Konfeksiyon Başarı Hikayesi

Cako Konfeksiyon

80'li yıllarda Diyarbakır'da küçük esnaf olarak ticari faaliyete başlayan Cemal Yıldız, sahibi olduğu Cako Konfeksiyon ile bugün şehirdeki şıklığın ve modernliğin adresi olmanın gururu ve sevincini yaşıyor...Devamı

Savunmada 'gelişmişlerle' rekabetin anahtarı verimlilik

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

21.08.2013 Çarşamba - ANKARA

SASAD tarafından hazırlanan sunumda, gelecek 10 yılda savunma sanayii ürünleri yanında, yenileme-modernizasyon ve diğer güvenlik sektörlerinin de önem kazanacağı belirtildi.

 

Küresel savunma sanayiinde kısa vadede, kendi ülkelerinde bütçe kesintileri nedeniyle daralma yaşayan ya da sabit tutulan bütçeler nedeniyle büyüyemeyen gelişmiş ülke şirketlerinin, diğer ülkelere yönelik pazarlama faaliyetlerini yoğunlaştırarak rekabeti ağırlaştıracağı belirtildi.

Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) tarafından TOBB Sektör Meclisi için hazırlanan sunumda, gelecek 10 yılda savunma sanayii ürünleri yanında, yenileme-modernizasyon ve diğer güvenlik sektörlerinin de önem kazanacağı belirtildi.

SASAD tarafından yapılan değerlendirmede kısa vadede ve gelecek 10 yıl içinde savunma sanayiini etkileyecek unsurlar sıralandı. Kısa vadede, ABD ve Euro Bölgesi ülkelerinde ciddi bütçe kesintileri yaşandığı ve yine kısa vadede artış beklenmediği vurgulandı. Bu ülkelerdeki savunma sanayii şirketlerinin, gelirlerini korumak için, Türkiye gibi savunma sektörüne yeni ürünler arz eden ülkelerdeki üreticilerle pazarda sert bir rekabete girmek zorunda kalacağı vurgulanan değerlendirmede, Türkiye gibi ülkelerin bu rekabete karşılık verebilmek için mutlaka verimliliklerini yükseltmesi gerektiği kaydedildi.

Yenilik yapanlar öne çıkacak

Verimliliği artırmak için, program yönetimi-geliştirme süreçlerinin kısaltılması tedarik zinciri yönetimi, bilgi teknolojilerinin ağırlıklı kullanımı, üretim dışındaki gider kalemlerinin düşürülmesi, işgücünde verimlilik ve esnek üretim modeline geçiş, müşteri memnuniyeti konularının ön plana alınması gerektiği vurgulandı.

SASAD değerlendirmesinde, yenilik oluşturmanın ana rekabet unsurlarından biri olacağı belirtilirken, gelişen pazarlarda ülke ihtiyaçlarına uygun, çok amaçlı platformların sunulmasının zorunlu görüldüğü belirtildi. Bu kapsamda, Asya Pasifik ülkelerinin çok yüksek miktarda alçak ve orta irtifa insansız hava araçları talepleri örnek gösterilirken, hava savunma sistemleri, kara araçları modernizasyonu ve komuta kontrol elektronik sistemlerinin ön plana geleceği vurgulandı.

Gelecek 10 yılda sektörün görünümü

SASAD incelemesinde, gelecek 10 yıla ilişkin savunma sanayiini etkileyecek gelişmelere yönelik değerlendirme de yapıldı. Güvenlik harcamalarının öneminin artmasıyla birlikte savunma harcamalarını geçmesinin düşük bir olasılık olduğu vurgulanan değerlendirmede, savunma sanayiinde faaliyet gösteren firmaların başta güvenlik olmak üzere yeni alanlara yatırım yapmasının gerekeceği kaydedildi.

Gelişmekte olan pazarların ABD ve AB sanayicileri tarafından hedef pazar olarak öneminin artacağı kaydedilen değerlendirmede, modernizasyon talebinin artacağı, yerel endüstriyi özendirici, teknoloji ve bilgi transferi ortaklıklı projelerin artacağı kaydedildi. Gelişmekte olan ülkelerin, güçlü savunma sanayii firmalarının ilgisini fırsat olarak kullanmak isteyeceği, pazar olarak rekabetin yoğunlaşacağı Asya Pasifik ve Latin Amerika ülkelerinin politik istikrarının önem kazanacağı vurgulandı. Maliyet unsurunun şirketler açısından öneminin artacağı kaydedilen değerlendirmede, maliyet etkin çözümlerin, çok amaçlı ve geliştirilebilir, etkin ve akıllı çözümlerin tercih edileceği anlatıldı.

Birleşme ve devralmalar artacak

Gelecek 10 yılda, sektörde birleşme ve devralmaların artacağı, AR-GE yatırımlarını yükseleceği ve bilgi paylaşımının artacağı, şirketlerin daha fazla şeffaflık ve yenilikçilik uygulamak zorunda kalacağı vurgulandı.

Savunma sanayiinin yanında bu teknolojileri kullanan güvenlik ve diğer sektörlerde de fırsatlar doğacağı, akıllı şehirler, sınır güvenliği, kıymetli varlıkların korunması alanlarında da talep oluşacağı ancak bu alanda BT, telekomünikasyon, ağ teknolojileri, güvenlik firmaları ile rekabet edilmesinin gerekeceği vurgulandı. Dünyanın akıllı şehirler (şehir yönetimi) pazarının 2012-2017 arasında 117 milyar Dolarlık bir pazara ulaşacağı tahminleri de örnek gösterildi.

Yenilikçi yatırımların, sivil uygulamalarının da firmalara yeni imkanlar sağlayacağı belirtilen değerlendirmede, bu süreçte firmaların kamu tarafından gerek bilgi, gerekse iş yapma kolaylığı açısından desteklenmesi gerekebileceği de belirtildi.

 

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

TÜRSAB, 9 ülkenin büyükelçisini Bursa'da ağırladı

08.05.2019 - BURSA

TÜRSAB, Türkiye'de görev yapan yabancı misyon şeflerine yönelik ikinci tanıtım gezisini Bursa'ya yaptı. ... Devamı

'Tekstil sektörünün yeni bir hikayeye ihtiyacı var'

29.04.2019 - KAHRAMANMARAŞ

TİM Başkanı Gülle, "Tekstil sektörünün tekrar bir hikaye yazmaya ihtiyacı var. Ağustos ayında açıklanacak ihracat reformumuzun alt çalışmalarını bakanımızla birlikte yapıyoruz" dedi.... Devamı

2. Bursa Gıda Fuarı 2 Mayıs'ta kapılarını açıyor

26.04.2019 - BURSA

Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile profesyonel alıcıları buluşturan 2. Bursa Gıda Fuarı, 2 Mayıs'ta kapılarını açacak.... Devamı

Halıda dünya trendini belirleyen DOMOTEX Turkey yarın açılıyor

26.04.2019 - GAZİANTEP

Halı sektörünün dünya liderleri DOMOTEX Turkey ile yarın Gaziantep'te bir araya geliyor.... Devamı

Gayrimenkul, İnşaat ve Kent Mobilya Fuarı Konya'da açıldı

26.04.2019 - KONYA

Ersözlü, inşaat sektöründe faaliyet gösteren onlarca tedarikçi firmanın, gayrimenkul, mobilya-dekorasyon firmalarının buluşacağı fuarlarda, yeni işbirliklerinden doğacak etkileşimin sektörlere katma değer yaratacağını söyledi. ... Devamı