ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Zorlu Kimyasal Başarı Hikayesi

Zorlu Kimyasal Bağlantı Sistemleri

Kalite ve güveni hedef olarak belirleyerek, 1998 yılında Türkiye'de tesis kurmak için ilk fizibilite çalışmalarını gerçekleştiren, 2000 yılından itibaren imalata başlayan Zorlu Kimyasal, bugün kimyasal dübel üretiminde dünyadaki sekiz fabrikadan biridir....Devamı

Sanica, şimdi de Avrupa'nın kombisini üretmeye başladı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

18.06.2018 Pazartesi - İSTANBUL

Boru, radyatör ve akrilik küvet sektöründe dünya pazarında söz sahibi olan Fatinoğlu Holding, şimdi de markaları Sanica ile kombi üretmeye başladı. Holding şimdiden 5 aylık üretimini yurtdışına satmış durumda.
Boru, radyatör ve akrilik küvet sektöründe dünya pazarında etkili olan Fatinoğlu Holding, amiral markası Sanica ile Manisa Akhisar'da ihracata yönelik kombi üretimine başladı.

Fatinoğlu Holding ortaklarından Ali Fatinoğlu, "İlk aşamada yıllık 100 bin adet üretim yapacağız. Hedefimiz her segmentimizde olduğu gibi dünyada ilk üçe girmek" dedi. 5 aylık imalatını ihracata ayıracak olan firma Macaristan üzerinden Avrupa'ya kombi satacak, Londra'da kurulan depo ile İngiltere'ye ulaşacak. Fatinoğlu Holding, amiral markası Sanica ile kombi üretimine de başladı. Bir aydır kombi üreten firma, şimdiden ilk 5 aylık imalatını siparişler üzerine ihracata üretir hale gelmiş durumda. Macaristan üzerinden tüm Avrupa'ya dağılacak üretim ayrıca Londra'da kurulan depo ile de adaya ulaşacak. Boru, radyatör ve akrilik küvet üreten holding, kombi imalatıyla inşaatçıların taleplerini bir pakette sunabilecek.

Fatinoğlu Holding'in şirketi Sanica Isı, geçen yıl 78 ülkeye yaptığı ihracatla atılım yaparak, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Birinci 500 Sanayi Kuruluşu Listesi'ne ilk kez 485'inci sıradan girdi.

Sanica markasıyla kombi üretmeye başladıklarını söyleyen Fatinoğlu Holding ortaklarından Ali Fatinoğlu , "İlk aşamada yıllık 100 bin adet üretim yapacağız. Bu üretim rakamını kademeli olarak artıracağız. Bizim yaptığımız diğer üretimler nedeniyle bizden müşterilerimiz sürekli kombi üretmemizi istiyordu. Bizde 2 senelik bir Ar-Ge ile kombi üretmeye geçen ay Manisa Akhisar'da başladık. Ayrıca Celal Bayar Üniversitesi'nde onaylı Ar-Ge Merkezi kurduk. Böylece ürün çeşitlenmesini tamamlayarak müşterimize bir paket sunar olduk" diye konuştu. "Uzun vadeli hedefimiz her segmentimizde olduğu gibi dünyada ilk üçe girmek" açıklamalarını yapan Fatinoğlu, "Biz her üretimimizde uluslararası piyasalarda söz sahibi olmayı kendimize amaç edindik. Türkiye'nin global üreticilerinden biriyiz" dedi. Fatinoğlu, panel radyatör üretiminde kapasite olarak dünya üçüncüsü olduklarını anımsatarak, "Plastik boru üretiminde ülke olarak dünya birincisi Çin. Türkiye ikinci sırada. Biz de Sanica olarak dünya pazarında ilk 10'dayız" diye konuştu.

Budapeşte'den sonra Londra'da da aynı model

Dünya markası olma hedefleri kapsamında bu yılın başında Londra'da yeni şirketleri Sanica United Kingdom'u kurduklarını anlatan Fatinoğlu, şunları söyledi: "Müşteriler artık stok yapmak istemiyor, sipariş verdiklerinde aynı gün içinde ürünü almak istiyorlar. Eğer siz 'bekle' derseniz, pazarın çoğunluğu beklemeden günlük siparişi teslim edenden malı alıyor. Sanica olarak, Budapeşte'de lojistik performansı göstererek müşteri beklentisini karşılamayı başardık. Orada 11'inci yılımız doldu. Bu yılın Ocak ayında da aynı hizmeti Londra'da vermeye başladık. Önceleri kendimize ait pazarlama araçları ile önce satış-sipariş alma işlemi yapıyorduk. Sonra da Türkiye'den adrese konteyner ile sevkiyat gerçekleştiriyorduk. Artık Londra'da kendimize ait depo ve kamyonlar ile öğlene kadar gelen siparişi, öğleden sonra distribütörümüzün bildirdiği herhangi bir adrese teslim eder hale geldik. Artık stoku kendimiz yapıyoruz."

Yeni hedef ABD

Fatinoğlu, İran'ın Tahran kentinde, Kanada'da Toronto'da ve Çin'in Şangay kentlerinde de benzer yapılanmaları olduğunu, tüm bulundukları yerlerde nihai hedeflerinin üretime geçmek olduğunu kaydetti. Fatinoğlu, "Londra'dan sonra hedefimiz ABD'de bir depo kurarak burayı da markaja almak" şeklinde konuştu.

Radyatörde dünya üçüncüsü

Dünyada radyatör üretiminin 60 milyon metretül olduğunu aktaran Fatinoğlu, "Türkiye bunun 34 milyon metretülünü tek başına üretiyor. Dünyanın açık ara pazar lideri. Biz bu alanda sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da Türk markaları ile rekabet ediyoruz. Ayrıca girdilerimizin önemli bir kısmı yerli" açıklamalarını yaptı. Dünyada bu alanda ilk üçte olduklarını belirten Fatinoğlu, bu üretimi Manisa Akhisar'da gerçekleştirdiklerini söyledi.

Banyo küvetinde de liderliğe oynuyor

Banyo grubunda 200'den fazla çeşit ürünleri olduğunu belirten Ali Fatinoğlu, "Banyo küveti üretiminde dünya 5'incisiyiz. Akrilik banyo küveti, duşteknesi, camdan duşakabin, gömme rezervuar ve SPA mini havuzlar üretiyoruz. Banyolarda kullanılan camların güvenli olması çok önemli. Biz sekurit cam adı verilen bu üretimi Akhisar'da gerçekleştiriyoruz. Türkiye'nin 4 büyüğünden biri olduk. Maalesef piyasada 10 bine yakın küçük imalatçı var ve yarı güvenli camlar üretiyorlar. Yarı güvenli cam çok tehlikeli. Sanica ve Atlantis markalarımız daha üst segment. Ama Orbit ve Magna marklarımız ile Çin'den gelen ucuz ithalatı durdurduk. Ayrıca bunu güvenli bir duruma getirdik" açıklamalarını yaptı.

Fatinoğlu, İstanbul'da Beylikdüzü ve Avcılar'da Elazığ'da ve Manisa'nın Akhisar ilçesinde üretim yaptıklarını anımsattı.

Sanica'ya kadın eli de değecek

Ali Fatinoğlu, ağabeyi ile birlikte şirketin ilk kuşağı. 30 yılı doldurmuşlar. Ağabeyinin iki oğlu yönetimde. İkinci kuşağın başarılı geldiğini kaydeden Ali Fatinoğlu, "Şimdi de benim kızım geliyor. New York Berkeley Collage'de uluslararası işletmeyi bitirdi. Odasını hazırladık. Yazın aramıza katılıyor" şeklinde konuştu.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

TURFOOD 3. Gıda Fuarı 2-4 Nisan'da Bursa'da

18.02.2020 - BURSA

Network Fuarcılık, 2020 yılının ilk fuarını, 2-4 Nisan tarihleri arasında TURFOOD 3. Gıda Fuarı'yla gerçekleştirecek.... Devamı

Sektörlerde 'salgın' revizyonu

18.02.2020 - İSTANBUL

Koronavirüs salgını sonrası Çin'de üretim sekteye uğrarken, Türk firmalar ise boşluğu doldurmak için harekete geçti. Rotanın Uzak Doğu'dan Türkiye'ye çevrilmesiyle tekstilden gıdaya birçok sektör talep artışını karşılamaya çalışıyor.... Devamı

Kıvanç: Tekstil ve konfeksiyon sektörü istihdam deposu

18.02.2020 - ADANA

Adana Sanayi Odası Başkanı Kıvanç "Tekstil ve konfeksiyon sektörü 2019 yılını 1 milyon 2 bin 690 istihdama ulaşarak yüzde 46 artış gerçekleştirdi. 10 yılda toplam 313 bin 136 ilave istihdam sağladı." dedi.... Devamı

"Esnafın, zincir marketle rekabeti için özel bir model geliştiriyoruz"

17.02.2020 - ANKARA

Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Erkan, "Esnafın zincir marketle rekabet edebilmesi için özel bir model üzerine çalışıyoruz" dedi. ... Devamı

Perakendeciler, sürdürülebilir gelecek için çözüm arıyor

17.02.2020 - ANTALYA

Türkiye Perakendeciler Federasyonu, yerel perakendecilerin yaşadığı ortak sorunlara ortak çözümler geliştirebilmek amacıyla konferans düzenledi.... Devamı