ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Setna Eğitim Başarı Hikayesi

Setna Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti.

Eğitime gönül vermiş kadrosu ve doğru yol haritasıyla misyonuna uygun nesiller yetiştirmek adına geleceğe giden yolda bir köprü olmaya devam eden Setna Eğitim Hizmetleri'nin bünyesindeki Özel Mimar Sinan Koleji, ülkemizin başarılı eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Devamı

Sandy kasırgasının faturası 20 milyar dolar

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

31.10.2012 Çarşamba - Yurtdışı

6 milyondan fazla ev ve işyerinin elektriksiz kalmasına neden olan, ulaşımı vuran kasırganın maliyetinin 20 milyar doları bulması bekleniyor.

 

ABD'nin doğusunu vuran ve Atlantik Okyanusu'nda görülen en büyük tropik fırtına olarak tanımlanan Sandy kasırgası Amerikan ekonomisine büyük bir fatura çıkaracak. Atlantik'in en büyük fırtınası olarak nitelenen Sandy kasırgasının ABD'nin doğu sahilini vurmasının ardından kasırganın ekonomik maliyetinin 20 milyar doları aşması bekleniyor. Böylelikle Sandy'nin, Amerikan tarihindeki bedeli en fazla doğal felaketlerden biri olabileceği ifade ediliyor.

60 milyon insanı etkilemesi beklenen ve şimdiye kadar 16 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan kasırganın maliyetinin kabarık olacağı hesaplanıyor. ABD ekonomisine bir günlük etkisinin 10 milyar dolara ulaşabileceği belirtilen kasırganın toplam maliyetinin ise 20 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Sigortalanmış kayıplarla birlikte zararın 7-8 milyar doları bulacağını öngören Kinetic Analysis Corp.'un Ar-Ge direktörü Charles Watson, geri kalan açığın New York'taki metro ve tüneller gibi şehir ve eyaletlerdeki altyapı maliyetlerinden oluşacağını söyledi. Maliyetin çoğunun kamu sektörü tarafında olacağını belirten Watson, sel suları çekilinceye ve işçiler metro ve kamu hizmeti kapsamındaki tünelleri inceleyinceye kadar zararın tam boyutunun bilemeyeceğini savundu. Ağustos 2011'deki İrene kasırgası ekonomiye 15 ila 20 milyar dolar arasında zarar vermişti. Böylelikle Sandy'nin, Amerikan tarihindeki bedeli en fazla doğal felaketlerden biri olabileceği ifade ediliyor. Fırtınanın ekonomiye maliyetinin 20 milyar dolara ulaşması halinde, geçen yıl Irene kasırgasının verdiği 16 milyar dolarlık büyük zararı geçmiş olacak. Bin 200 kişinin ölümüne neden olan Katrina kasırgası ABD ekonomisini 108 milyar dolar zarara uğratmıştı.

Wall Street 124 yıldır ilk kez 2 gün kapalı


New York, Washington, Baltimore ve Philedelphia gibi büyük nüfus yoğunluğuna sahip şehirler dahil ülkenin doğu kıyılarını etkileyen Sandy kasırgası finans dünyasını da olumsuz etkiledi. Saatte yaklaşık 150 km hızda seyreden Sandy kasırgası ve deniz seviyesindeki yükselmenin Amerikan sermaye piyasalarını vurmasının etkisiyle hisse senedi işlemleri de tahvil piyasalarının ardından ikinci gününde de kapalı kaldı. Diğer borsalar ile görüşmelerin ardından NYSE tarafından açıklanan kapanma, 1888'den bu yana hava şartlarından ötürü ilk 2 gün üst üste kapatılmaya işaret ediyor.

Kasırga, ABD ekonomisinin kalbi sayılan Wall Street'te de işlemlerin durmasına ve JPMorgan, Citibank ve Morgan Stanley gibi finans şirketlerinin çalışma düzenini yeniden şekillendirmesine neden oldu. ABD'nin en büyük bankalarından JPMorgan ve Citibank Manhattan'daki ofislerini kapatırken, American Express ve sigorta
devi American International dün Manhattan'daki tüm şubelerini kapalı tuttu.

ABD'nin önde gelen bir diğer bankası Morgan Stanley ise New York'daki merkezlerinin açık olacağını ancak duruma göre personellerinden evden çalışmalarını isteyebileceklerini duyurdu. Sandy Kasırgası nedeniyle faaliyetlerini durdurma kararı alan Wall Street şirketleri, işlemlerini Londra ofisine kaydırdı.

Citigroup ve Goldman Sachs gibi dev finans grupları New York'taki iş yerlerini kapatırken, personellerinden evlerinde çalışmalarını istedi. Goldman Sachs'dan yapılan açıklamada bazı işlemlerin Londra ve diğer ülkelerdeki şehirlere kaydırdığı ifade edildi.

Sandy'nin birçok şirketin karargahının bulunduğu, önemli perakende grupların ve ulaştırma üslerinin faaliyet gösterdiği bir rota üzerinde ilerlemesi Amerikan iş dünyasına milyarlarca dolarlık tehdit doğurdu. Kasırga nedeniyle aralarında General Motors'un da olduğu birçok şirket çalışanlarına izin verdi. Aralarında Avon, Cummins Inc, Pfizer Inc ve Ralph Lauren Corp'un da olduğu birçok şirket bilançolarını açıklamayı kasım ayına erteledi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Yaz saati sürecek saatler sabit kalacak

03.10.2018 - İSTANBUL

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.... Devamı

'Pasaport ve ehliyet'te yeni dönem

02.04.2018 - İSTANBUL

Pasaport ve sürücü belgeleri bugünden itibaren nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.... Devamı

Maraş'ta Ekstrem Spor Merkezi kurulacak

27.03.2018 - KAHRAMANMARAŞ

Kapıçam Tabiat Parkı'nda 70 bin metrekare büyüklüğünde Ekstrem Spor Merkezi oluşturulacak.... Devamı

Kocaeli'den 5 yılda 1024 yatırım

26.03.2018 - KOCAELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, kentin nüfusunun her yıl 50 bin arttığını söyledi.... Devamı

Ormanlar dünya nüfusunun %20'sine geçim olanağı sağlıyor

23.03.2018 - ANKARA

Bugün yaklaşık 1.8 milyar insan arazi bozulumu ve çölleşmeden etkileniyor. Ormanlık arazinin en az yüzde 65'i bozulmuş durumda.... Devamı