ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Develioğlu Tarım Başarı Hikayesi

Develioğlu Tarım Ürünleri

Hububat alım-satımı konusunda faaliyette bulunmak üzere 1995 yılında Kayseri'de kurulan firma, kurulduğu günden bugüne attığı emin adımlarla büyüyerek gelmiştir...Devamı

Sanayi Bakanı Ergün: Kapasite Kullanımı Artacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

12.10.2009 Pazartesi - İSTANBUL

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, kapasite kullanım oranında 2010 yılı içinde yeniden yüzde 80'lere ulaşılacağını söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bugün açıklanan kapasite kullanım oranlarını CNBC-e televizyonuna değerlendirdi.

Kapasite kullanım oranlarının beklentilerin belki biraz altında olabileceğini ama bir trend üzerinden değerlendirme yapmak gerektiğini ifade eden Ergün, 2009 yılının Mart ayına kadar kapasite kullanım oranlarında çok ciddi düşmeler olduğunu, yüzde 80'lerdeki oranların yüzde 60'lara kadar gerilediğini hatırlattı.

Mart ayından itibaren ise bir yükseliş trendinin başladığını belirten Ergün, "Ağustos ayında bir kırılma oldu ama o geleneksel Ağustos kırılmasıdır. Eylül ayında yeniden bir toparlanmanın başladığını görüyoruz, ama bu yavaş bir toparlanma oldu. Önemli olan toparlanmanın istikrarlı bir şekilde devam etmesi. Yüzde 60'lara kadar düşen kapasite kullanım oranları yüzde 70'lerin üzerine çıkmış bulunuyor" diye konuştu.

Bakan Ergün, 2010 yılı içinde yeniden yüzde 80'lerdeki kapasite kullanım oranlarının yakalanacağını düşündüğünü dile getirdi.

"Sanayi üretim endeksi de yükselecek"

Nihat Ergün, kapasite kullanım oranlarına bakarak eylülde sanayi üretiminin nasıl bir tablo çizmesini beklediklerinin sorulması üzerine de sanayi üretim endeksinde de bir yükselme olacağını söyledi.

Mevsimsel etkilerin çok yoğun olması nedeniyle Ağustos ayını baz alarak bir değerlendirme yapmanın doğru olmayacağını ifade eden Ergün, Eylül ayı sanayi üretim endeksi açıklandığında kapasite kullanım oranına paralel olarak bir artış trendinin görüleceğini yineledi.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Enerji ithalatı faturası şubatta yüzde 7,4 azaldı

01.04.2020 -

Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azalarak 3 milyar 136 milyon 51 bin dolara geriledi.... Devamı

TMO, nisanda 20 bin ton fındık satacak

31.03.2020 -

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin stoklarında bulunan 20 bin ton fındığı nisan ayında satışa sunacağı açıklandı.... Devamı

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı

27.03.2020 -

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı... Devamı

Tüm KOBİ'ler ticari alacak sigortası kapsamına alındı

27.03.2020 -

KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin düzenleme ile, bir önceki mali yıldaki yıllık net satış hasılatı 125 milyon liradan az olan orta büyüklükteki işletmelere de alacak sigortası sunulacak.... Devamı

40 bin çiftçiye erken ödeme yapılacak

27.03.2020 -

TÜRKŞEKER'in, 40 bin çiftçiye verilmesi gereken avans ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapacağı açıklandı.... Devamı