ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Sarnıç Otel Başarı Hikayesi

Sarnıç Otel

1915 yılında konak olarak inşaa edilen, orjinal haline sadık kalınmak suretiyle otele çevrilerek, 1999'dan bu yana hizmet vermekte olan Sarnıç Hotel; "sarnıç" ismini altında bulunan ve Bizans İmparatorluğu tarafından 5.yy'da inşaa edilen sarnıçtan almaktadır...Devamı

Rekor kıran ihracatçı yeni rekor sözü verdi

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

05.03.2019 Salı - ANKARA

TİM Başkanı İsmail Gülle, konuşmasında "Bu sene yeni bir rekorla, şubat ayı performansımızı bir üst çıtaya çıkarttık. Artık pusulamız, her ay bir önceki yılın aynı ayında kırılan rekoru daha da ileri taşımak" dedi.İhracat verilerini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Ankara'da TİM Kadın Konseyi üyeleriyle birlikte açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "Pusulamız, her ay rekoru daha da ileri taşımak" dedi. Geçen sene şubat ayında tüm Cumhuriyet tarihinin en başarılı ihracat verilerini açıkladıklarını hatırlatan Gülle, bu yılın şubat ayında da rekor kırdıklarını bildirdi. Kadın ihracatçılarla birlikte bir sonraki toplantıda da rekor sözü veren Gülle, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla düzenlenen buluşmada geçen ay ihracatın Genel Ticaret Sistemi'ne (GTS) göre yüzde 3,7 artışla 14,3 milyar dolar, Özel Ticaret Sistemi'ne (ÖTS) göre ise yüzde 3,5 artışla 13,6 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Neşet Ertaş'ın "Kadınlar insandır. Biz insanoğlu" sözüne atıfta bulunan Gülle, son 10 yılda çalışma çağındaki kadın nüfusu yüzde 17 artarken, işgücüne dahil olan kadın sayısının yüzde 60 arttığını söyledi. Gülle, "Ülkemizi geleceğe taş ıma mücadelesinde kadınlarımızı bu sürece dahil edebilmek, deyim yerindeyse bir beka meselesidir" dedi.

TİM Başkanı İsmail Gülle, konuşmasında "Bu sene yeni bir rekorla, şubat ayı performansımızı bir üst çıtaya çıkarttık. Artık pusulamız, her ay bir önceki yılın aynı ayında kırılan rekoru daha da ileri taşımak" ifadelerini kullanarak "Bu sayede, son yıllarda bir türlü geçemediğimiz 200 milyar dolarlık ihracat bandını aşmaya daha kararlı yürüyoruz" dedi.

Gülle, haftalık bazda bakıldığında 3 milyar dolarlardan 3.5 milyar doların üzerinde bir ihracat seviyesine ulaştıklarına değinerek bu artış trendinin mart ayında da devam edeceği sinyalini verdi. Haftalık ihracatı 4 milyar doların üzerine çıkartarak, bu yıl en az 1 ay 16 milyar dolar sınırını aşmak istediklerini vurgulayan Gülle, bu hedefl ere ulaşmada, hükümetin desteklerinin önemli etkisinin olduğunu kaydetti. Malta'ya ihracat 10 kattan fazla arttı 
Gülle, geçen ay ihracatta lider sektörün 2.5 milyar dolarla otomotiv sektörü olduğunu, bu sektörü, 1.6 milyar dolarlık ihracatla kimyevi maddelerin izlediği bilgisini vererek hazır giyim ve konfeksiyonda ihracat rakamının 1.4 milyar dolar olduğunu da açıkladı. Gülle'nin verdiği bilgiye göre ihracatını en çok artıran sektör ise gemi ve yat sektörü oldu. Söz konusu sektördeki ihracat artışı yüzde 35 oldu.

Gülle şöyle konuştu "En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 3 ülke Almanya, İngiltere ve İtalya oldu. Malta'ya ihracatımız 10 kattan fazla artarken, Libya'ya ihracatımız 2 katına, Birleşik Arap Emirlikleri'ne 1.5 katına çıktı."

175 ülke ihracatta TL kullandı

Bu dönemde 175 ülkeye ihracatta Türk lirası kullanıldığını aktaran Gülle, 6 bini aşkın firmanın beyannamelerinde Türk lirasını tercih ettiğini açıkladı. Gülle, miktar bazında ihracatın, yüzde 20'ye yakın artışla 11.3 milyon tona ulaştığını aktardı.
Şubat ayında parite etkisinin negatif yönlü 496 milyon dolar olduğunu belirten Gülle, yılın ilk 2 ayında parite kaybının 1 milyar doları aştığını, bunda, euro-dolar paritesinin geçen seneye göre önemli düşüş yaşamasının etkili olduğunu vurguladı.

Dış finansman ihtiyacı 10.8 milyar dolar azaldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'da toplantıda şubat ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Pekcan, dış ticaret açığındaki daralmanın bu yılın ilk 2 ayında dış fi nansman ihtiyacını 10.8 milyar dolar azaltıcı yönde etki ettiğini söyledi. Pekcan, Genel Ticaret Sistemi (GTS) verilerine göre şubat ayında ihracatın yüzde 3.7 artışla 14 milyar 312 milyon dolara ulaştığını, bunun Türkiye tarihinin en yüksek şubat ayı ihracatı olduğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

"Dünya ekonomisi frene basmış olsa da bu ayın 2. haftasında yayınlandığında, dış ticaret verilerimizin milli gelirimize oranında zirveyi yakalayacağımızı öngörüyoruz. Dünya ticareti hız kesiyor ve bu rakamlara da yansıyor. Bu zor döneme rağmen Türkiye olarak ihracatımızın arttığına özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. Dünyanın başlıca ekonomileri tarafından istatistiki olarak tercih edilen, serbest bölgelerimizin ve antrepolarımızın ticaretini de yansıtan Genel Ticaret Sistemi verilerine göre şubat ayında ihracatımız yüzde 3.7 artışla 14 milyar 312 milyon dolar, daha önce kullandığımız Özel Ticaret Sistemi'ne göre de yüzde 3.5 artışla 13 milyar 603 milyon dolar oldu. Küresel ticarette yaşanan tüm sorunlarına rağmen Türkiye tarihinin en yüksek şubat ayı ihracatını açıklamış bulunuyoruz. Şubat ayında ithalatımız yüzde 18.7 azalışla 16 milyar 161 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk 2 ayında ihracat yüzde 5 artarken, ithalan yüzde 23.1 azaldı. Şubat 2018'de ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranı yüzde 69,4 iken öngördüğümüz şekilde bu yıl şubat ayında yüzde 88.6'ya yükselmiştir."

Önceki Haber Sonraki Haber

DIŞ TİCARET KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türk otomotiv sektörü Almanya'da farkındalık yarattı

22.04.2019 - KOCAELİ

Otomotiv sektöründe Türk-Alman iş birliğinin boyutlarını daha ileri bir noktaya taşımak amacıyla Almanya'da iki ayrı yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.... Devamı

150 ülkeye 279 milyon dolarlık meyve suyu ihracatı

22.04.2019 - İZMİR

Meyve suyu ihracatının, 2018'de su ve gazlı içecekler ihracatı ile turşu ihracatını geçerek birinci sıraya yükseldiği bildirildi.... Devamı

Ev tekstilcileri modanın merkezi İtalya'da alıcılar ile buluştu

18.04.2019 - BURSA

International Observatory Fuarı'na Sektörel Ticaret Heyeti gönderen UTİB, İtalya, Avrupa ve Amerika'dan gelen alıcılar ile Türk firmalarını buluşturdu.... Devamı

Gemi ve yat ihracatı ilk çeyrekte yüzde 50 arttı

18.04.2019 - İSTANBUL

Gemi ve yat ihracatı ilk çeyrekte yüzde 50 artarak, 268 milyon dolar olarak gerçekleşti. ... Devamı

Demir-çelik ithalatına gümrük düzenlemesi

18.04.2019 - ANKARA

Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmayan ülkelerden demir-çelik alımına yüzde 30 gümrük vergisi getirildi.... Devamı