ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bilişim Sanayi Başarı Hikayesi

Bilişim Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

1985'te kurulan Bilişim Ltd, Türkiye'nin üstün başarıyla sonuçlanmış önemli projelerine imza atan, alanında uzmanlaşmış, öncü bir yazılımevi ve 'danışmanlık kurumu'dur... Devamı

Özel sermaye fonlarına ilgi artıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

15.04.2019 Pazartesi - Yurtdışı

EY anketine göre; yatırımcıların özel sermaye fonu yatırımlarını giderek daha fazla tercih etmeleri ile birlikte CFO'lar varlık büyümesini artırmaya ve hedge fonları ile rekabet etmeye yöneliyor.

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY, 2019 Küresel Özel Sermaye Fonu Anketi'nin sonuçlarını açıkladı. Dünya genelinden 103 özel sermaye fonu şirketinin finans yöneticileri (CFO) ile yapılan görüşmeler sonucu oluşturulan rapor, CFO'ların stratejik öncelikleri ile birlikte şirketlerin teknoloji ve veri dönüşümü, yetenek yönetimi ve dış kaynak kullanımını inceleyerek sektörün 2019 görünümüne ışık tutuyor.

Bu yıl 6.'sı gerçekleştirilen anketin sonuçları, özel sermaye fonlarının 2018 yılında yeni ürün sunulması ve teknolojik çözümlere yatırım yapılması alanlarında kayda değer gelişim gösterdiklerine ancak bu doğrultuda giderlerin de varlıklar kadar hızlı bir şekilde artmaya devam ettiğine işaret ediyor.

Öte yandan anket sonuçlarında, CFO'ların kar marjlarını artırmak amacıyla dış kaynak kullanımının maliyetleri azaltmaya yardımcı avantajını önceliklendirmeye başladıkları ve aynı zamanda şirketlerini büyütmek için dijital alanda vasıflı işgücü istihdamı gerektiğinin farkında oldukları görülüyor.

Fon yönetimdeki varlıkların büyütülmesi en önemli öncelik

Anket sonuçlarına göre; yatırımcıların özel sermaye fonu yatırımlarını giderek daha fazla tercih etmeleri ile birlikte CFO'lar varlık büyümesini artırmaya ve hedge fonları ile rekabet etmeye yöneliyor.

Ankete katılan özel sermaye fonu şirketi CFO'larının %76'sı yönetimleri altındaki varlıkların büyütülmesini şirketlerinin en önemli önceliği olarak tanımlıyor. Bununla birlikte tipik bir yatırımcının alternatifler portföyünün %18'i mevcut durumda geleneksel özel sermaye fonu yatırımlarından oluşuyor. Pek çok hedge fonunun durağan bir performans sergilediği göz önünde bulundurularak, yatırımcıların yaklaşık %40'ının önümüzdeki dönemde özel sermaye fonu şirketlerine daha fazla sermaye aktaracağı öngörülüyor. Böyle bir ortamda CFO'ların bu hareketlenmeden faydalanmak istediği ve iyimser bir tablo çizdikleri görülüyor. Ankete katılan CFO'ların yarısından fazlası 2019'da yeni bir fon oluşturulmasını ve %65'i ise bu yeni fonun sonuncuya göre daha büyük olmasını bekliyor.

Geleneksel olmayan ürün geliştirmeye odaklanıyorlar

Özel sermaye fonu CFO'larının, geleneksel alternatif varlık yönetimi tekliflerinden tatmin olmayan yatırımcılara yönelik olarak yeni stratejiler geliştirdikleri görülüyor. Müşterilerine geleneksel olmayan ürünler sunan veya önümüzdeki iki yıllık dönemde sunmayı planlayan CFO'ların %46'sı özel kredi,%25'i ise gayrimenkul, taşınmaz varlıklar ve girişim sermayesine odaklanacağını ifade ediyor.

Teknoloji yatırımları ve dış kaynak kullanımı maliyetleri azaltacak

Anketin sonuçlarına göre; varlıkların hızlı bir şekilde artırılması özel sermaye fonu şirketlerinin kar marjlarına olumsuz yansıyor. Ankete katılan CFO'ların %40'ı kar marjlarının geçtiğimiz iki yılda gerilediğini, üçte biri sabit kaldığını, %28'i ise yükseldiğini belirtiyor. Böyle bir ortamda maliyetleri azaltmayı hedefleyen CFO'ların çeşitli alanlara odaklandıkları görülüyor. CFO'ların %39'u teknoloji yatırımlarının kar marjı erozyonunun sınırlandırılmasında bir öncelik olduğunu belirtirken, %37'si dış kaynak kullanımına yöneliyor.

Öte yandan özel sermaye fonu CFO'ları pek çok fonksiyon için yakın zamanda teknoloji yatırımı yaptığı ve yapmayı planladığına işaret ediyor. Ankete katılan CFO'ların %66'sının geçtiğimiz iki üç yıllık dönemde fon muhasebesi alanında teknoloji yatırımı gerçekleştirdiği, %62'sinin yatırımcı ilişkileri, %57'si ödeme hesapları ve giderler, %56'sının ise düzenlemelere uygunluk ve düzenleme raporlaması alanlarında teknoloji yatırımı yaptığı görülüyor.

Sektörde dijital yetkinliklere sahip işgücü ihtiyacı var

Teknolojide kaydedilen ilerleme ve dijitalleşme ile birlikte CFO'lar yatırım ve finans alanlarının ötesinde işgücü yetkinliklerine ihtiyaç duyuyor. Anketin sonuçlarına göre; CFO'ların %52'si veri ve analiz deneyimine sahip çalışan arayışında olduklarını dile getirirken, %23'ü kodlama ve programlama becerilerine sahip çalışanlara ihtiyaç duyuyor.
Anket sonuçları, CFO'ların dış kaynak kullanımını maliyetleri azaltmak amacıyla öncelikleri arasında aldıklarına işaret ediyor. CFO'ların %94'ü vergi fonksiyonunun bazı bölümleri için bir tedarikçiden hizmet aldıklarını, %89'u ise fon muhasebe hizmetleri vergi raporlaması alanlarında bir tedarikçiden hizmet almayı planladıklarını belirtiyor.

Önceki Haber Sonraki Haber

GLOBAL HABERLER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

ABD Merkez Bankası "sabır" dedi

31.01.2019 - İSTANBUL

Faizleri sabit tutan Fed, "daha fazla kademeli artış" sözlerinden vazgeçti ve adım atmadan önce "sabırlı" olacağını söyledi.... Devamı

FED faizi beklendiği gibi artırdı

27.09.2018 - Yurtdışı

Federal Açık Piyasa Komitesinin eylül toplantısı, beklendiği gibi faiz artışıyla sona erdi. FOMC üyeleri, politika faizini yüzde 2-2,25 aralığına yükseltme kararını oy birliğiyle aldı.... Devamı

Arjantin ihracat vergisiyle çıkış arıyor

04.09.2018 - İSTANBUL

Gelişen piyasalar içerisinde en yüksek faizi veren Arjantin, IMF'den istediği 50 milyar doları alabilmek için ekonomik tedbirler alacak. Bu çerçevede özellikle tahıl ihracatında vergilerin artırılması gündemde. ... Devamı

ABD'nin İran ambargosu resmen başladı

07.08.2018 - İSTANBUL

ABD'nin daha önce duyurduğu İran'a yönelik ekonomik yaptırımlarının ilk bölümü bugün TSİ 07.01'den itibaren başladı. ... Devamı

Dünya turizminde 2019'da neler bekleniyor?

25.07.2018 - İSTANBUL

Yapılan son araştırmaya göre dünyada artan korumacı politikalara rağmen ekonomik büyüme ve artan talep nedeniyle uçak bileti ve otel odaları pahalanacak. ... Devamı