ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Turasan Şarap Başarı Hikayesi

Turasan Bağcılık ve Şarapçılık Tur. Tic. A.Ş.

Hasan Turasan’ın şaraba duyduğu aşk, Turasan Şarapçılık’a doğa ve tarihin dünyadaki en güzel buluşma yeri olan Kapadokya’da hayat verdi. Turasan Şarapçılık; üretimde bilgi, özen, teknoloji ve sürekli kalite anlayışı çerçevesinde bütün ürünlerinin kalitesini daha ilk üretim aşamasındayken belirliyor. Bu amaçla; üzümü taşıyan dallardan, şarapları sarmalayan etiket ve şişelere dek, bütün ürün yelpazesini kalite standartlarını korumak adına yoğun bir dikkatle takip ediyor... Devamı

Otomotivde küresel riskler alternatif pazarlarla aşılacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

22.01.2019 Salı - BURSA

Otomotivciler Kuzey Afrika, Rusya, Güney Amerika ile Doğu Avrupa pazarlarını yakın takibe aldı.

 

İç pazardaki gerileme, Brexit süreci ve küresel ticaret savaşlarının yarattığı belirsizlik Türkiye'nin ihracat lideri otomotivde yeni stratejileri masaya koydu. Otomotivciler Kuzey Afrika, Rusya, Güney Amerika ile Doğu Avrupa pazarlarını yakın takibe aldı.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Baran Çelik, zor geçen 2018 yılına rağmen ihracatta 13'üncü kez şampiyonluk ipini göğüslediklerini hatırlatarak Türk otomotiv tedarik endüstrisinin alternatif pazarlara ulaşma konusunda atılım içinde olduğuna işaret etti. İhracatta yüzde 78'lik payı Avrupa Birliği ülkelerinin aldığını dile getiren Çelik, Avrupa Birliği ile pozitif ilişkilerin ihracata da olumlu yansımalarının olduğunu, geçen yıl yüzde 8.84'lük artışla Almanya'ya 4.7 milyar dolarlık ihracat yapıldığını aktardı. Kuzey Afrika'ya yapılan ihracatta yüzde 30'a yakın büyüme kaydedildiğini belirten Baran Çelik, Rusya'da ise yaklaşık yüzde 40'lık bir artış kaydedildiğini aktardı. Meksika'da da yüzde 52 gibi anlamlı bir büyüme olduğuna işaret eden Çelik, "Türk otomotiv endüstrisinin yaptığı 31.6 milyar dolarlık ihracat Yunanistan ve Bulgaristan gibi komşu ülkelerimizin toplam ihracatından daha fazla. Türk otomotiv endüstrisi otomotiv dünyasının yaşadığı dönüşümün tam kenarında. Bu dönüşümde geri kalınmadığının bir göstergesi. Alternatif pazarlara ulaşmada da önemli aşamalar kaydettik. Geçen yıl OİB olarak alternatif pazar oluşturmak için 17 dış ticaret satım heyeti düzenledik. Yine çeşitli ülkelerde mili katılım ve alım heyetleri yaptık" dedi.

İngiltere ile yeni STA pazarı kurtarır

ABD'ye yapılan ihracatta yaşanan yüzde 20'lik kayba da değinen Baran Çelik, Amerika'nın uyguladığı gümrük politikasının etkisinin sektöre 300 milyon dolarlık bir kayıp yaşattığını kaydetti. Dünyanın her yerine ihracat yapabilen bir sektör olarak küresel gelişmelerden hızlı etkilendiklerine dikkat çeken Çelik, Türkiye ile İngiltere arasında yeni bir STA yapılmasının buradaki pazarı korumak için önemli olduğunun altını çizdi.

Otomotivciler nerelere gidecek?

Otomotivcilerin 2019 fuar ve milli katılım programı da netleşti. Sektör temsilcileri ilk olarak 26 - 28 Şubat tarihleri arasında Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde düzenlenecek Automechanika Jeddah 2019 fuarına milli katılım gerçekleştirecek. Ardından 23-27 Nisan tarihleri arasında Sao Paulo / Brezilya'daki Automec Feira 2019 fuarına katılacak. 26 - 29 Ağustos tarihleri arasında ise Rusya'nın Moskova şehrinde düzenlenecek Automechanika MIMS 2019 fuarına milli katılım planlanıyor. 02 - 07 Eylül tarihleri arasında da yine Moskova'da gerçekleştirilecek COMTRANS 2019 fuarında Türk otomotiv endüstrisi temsilcileri boy gösterecek. 18-21 Eylül tarihleri arasında ise otomotivciler Johannesburg / Güney Afrika'daki Automechanika Johannesburg 2019 Fuarı'nda yer alacak. Ayrıca 18-21 Mart tarihleri arasında Belarus'a, 16-22 Haziran tarihleri arasında da Fildişi Sahili ve Gana'ya yönelik otomotiv sektörel ticaret heyeti düzenlenecek.

Her iki otomobilden birinde "Made in Bursa" imzası

Türkiye'de geçen yıl üretilen 1 milyon 26 bin 461 otomobilin yüzde 49,2'sinde, ihraç edilen otomobillerin ise yüzde 47,2'sinde otomotiv devleri Renault ve Tofaş'a ev sahipliği yapan Bursa'nın imzası var. Otomotiv Sanayii Derneği ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerinden derlenen bilgilere göre, Türk otomotiv sektörü geçen yıl 37 bin 686'sı traktör olmak üzere toplam 1 milyon 587 bin 836 araç üretti ve bunların 1 milyon 333 bin 992'si ihraç edildi. Üretilen araçların 1 milyon 26 bin 461'ini ve ihraç edilenlerin de 875 bin 147'sini otomobiller oluşturdu. Türkiye'nin "otomotiv üssü" olarak nitelendirilen Bursa, 505 bin 142 adetle banttan indirilen otomobillerin yüzde 49,2'sini üretti. Bu üretimin 336 bin 778'i Renault ve 168 bin 364'ü Tofaş fabrikalarında yapıldı. Renault, toplam otomobil üretiminde ilk sırada yer aldı. Firma, ülkede üretilen her 3 otomobilden 1'ini Bursa fabrikasında banttan indirdi. Her iki otomobilden birinin üretildiği Bursa, ihracattan da aynı oranda pay aldı. Yurt dışına satılan otomobillerin yüzde 47,2'sini, 413 bin 774 adetle otomotiv kenti gerçekleştirdi.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Güven, hizmette arttı, perakende ve inşaatta geriledi

24.04.2019 - ANKARA

Nisan ayında hizmet sektörü güveni yüzde 1,9 artarken; perakende ticaret ve inşaatta güven sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,3 geriledi.... Devamı

Reel kesim güveni Nisan'da arttı

24.04.2019 - ANKARA

Nisan ayında reel kesim güveni 3,4 puan artarak 105,5 oldu.... Devamı

Geleceğin ihracatçıları EVTEKS'i açtı

24.04.2019 - İSTANBUL

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı 120 ülkeden 50 bini yabancı 120 bin alıcının katılımı ile başladı. ... Devamı

Tüketici güveni Nisan'da arttı

22.04.2019 - ANKARA

Tüketici güveni Nisan ayında yüzde 6.9 arttı ve 63.5 değerini aldı.... Devamı

ÇAYKUR, tanıtım için 81 ilde çay tadım satış mağazası kuracak

19.04.2019 - RİZE

ÇAYKUR, tanıtım, bilinirlik ve satışların artırılması için 81 ilde çay tadım ve satış mağazası kuracak.... Devamı