ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ata Bilişim Başarı Hikayesi

Ata Bilişim San. Tic. Ltd. Sti.

2007 yılında kurulan ATA Bilişim; eğitim, destek, teknik servis, proje, satış ve pazarlama departmanlarındaki eğitimli kadrosuyla müşterilerine “Müşteri Memnuniyetinin Sürekliliği Esastır“ ilkesi ile hizmet vermektedir...Devamı

Mobilyacıların hedefi İtalya'dan marka almak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

12.02.2020 Çarşamba - İSTANBUL

2020 yılına KDV indirimiyle giren Türk mobilya sektörü daralan İtalya pazarında marka satın almalar yoğunlaştı. Büyümeyi yurt dışında markalaşarak sürdürmeyi hedefleyen sektörün ilk hedefi daralan İtalya pazarından marka satın almak.

Türk mobilyacıları KDV indiriminden sonra yakaladığı başarıyla rotasını yurt dışına çevirdi. İhracatını her yıl artıran ve hedef yükselten sektör, büyümeyi yurt dışında markalaşarak sürdürmeyi hedefliyor. Sektörün ilk hedefi daralan İtalya pazarından marka satın almak. 

İtalya'da mobilya sektöründe ciddi kriz yaşandığını ifade eden Mobilya sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, Türk mobilya sektörünün bu durumu avantaja çevirmek istediğini söyledi. Sektördeki birçok firmanın İtalya'daki bu krizi fırsata çevirip İtalyan mobilya markalarını satın alma çalışmalarına başladığını dile getiren Gürcan, yakın bir zamanda bu konuyla ilgili iyi haberler geleceğini söyledi. İtalyan mobilya markalarının satın alınması konusunda Türk mobilya sektörü dışında da ciddi bir Türk yatırımcı atağı olduğunu vurgulayan Gürcan, başkanı olduğu MOBSAD özelinde orta ölçekteki 3-4 firmanın İtalyan mobilya firmalarıyla görüştüğünü ifade etti. Gürcan, İtalya'dan mobilya firmalarının satın alınması sonrası bu firmaların fabrikalarını da Türkiye'ye taşıyacaklarını kaydetti. Gürcan, Türk firmalarının da kendi ölçeğinde büyüklüğe sahip firmalarla ilgilendiğini de ekledi.

"Yakın coğrafyamızdaki olaylar ihracatımızı etkiliyor" 

İhracatta büyük artış yakaladıklarını vurgulayan Gürcan, "Yakın coğrafyamızda yaşanan olaylar bizim ihracatımızı etkiler, bunların bir an önce durması gerekiyor" diye konuştu. Sektör olarak tasarım bazlı katma değerli üretimde de başarılı işler yaptıklarını dile getiren Gürcan, "Lüks mobilyada kilogram ihracat fiyatları 20-25 dolar civarında, bu da bize büyük yarar sağlıyor" açıklamasında bulundu. 

Bu yılki İMOB Fuarı'nda da ilk günden güzel gelişmeler yaşadıklarını ve Çin'e lüks mobilya sattıklarını söyleyen Gürcan, "Çin'in Türkiye'den lüks mobilya almasının çeşitli nedenleri var, bunlar kalite ve fiyat avantajıdır" diye konuştu.

"KDV indiriminden dolayı mobilyada zam olmayacak" 

KDV indiriminin 7 yıldır yüzde 18'den 8'e zaman zaman düşürüldüğünün altını çizen Gürcan, "Biz de sektör olarak KDV indiriminin devamlı olmasına yönelik çalışmalar yaptık, temennimiz o yöndeydi" diye konuştu. 2020 yılının başında KDV'nin yüzde 8'e kalıcı olarak düşürülmesinin mobilya sektörünü oldukça memnun ettiğini bildiren Gürcan, "Bu nedenle 2019 yılındaki fiyatlarla satış yapılacak. Bu yıl mobilyada zammın olmayacağı bir yıl olacak" şeklinde konuştu.

"Avrupa'da sıralama değişiyor" 

Avrupa özelinde mobilya sektöründe ciddi manada karmaşıklık olduğunu ifade eden Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, "Avrupa'da mobilya üreten ülke sıralaması değişiyor. Almanya'nın mobilya üretiminden çıkmak istemesi ve yatırımlarını Polonya'ya çekmesi Polonya'nın listedeki sıralamasını yükseltti. İleride daha farklı durumlar olacaktır" şeklinde konuştu.

"Yeni fuar alanına zorunlu ihtiyaç"

İMOB gibi fuarların mobilyacıların oldukça işine yaradığını söyleyen MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan, "Sektörün kendini ifade edebileceği yeni bir fuar alanına ihtiyacı var" dedi. Gürcan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile bu konuya yönelik çalışmaları olduğunu ifade etti.

Önceki Haber Sonraki Haber

DIŞ TİCARET KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Tekstil firmaları ABD'de ürünlerini tanıttı

17.02.2020 - BURSA

ABD'de düzenlenen Premiere Vision Sport Fuarı'na 5 Türk tekstil firması katıldı.... Devamı

Türk domatesi Rusya vizesi bekliyor

14.02.2020 - İZMİR

Ocak ayında domates ihracatı 40 milyon 116 bin dolarla rekor kırdı, Rusya'ya kota doldu. İhracatçı, Rusya'nın uyguladığı kotanın kaldırılmasını istiyor. ... Devamı

Fransa'daki tekstil fuarlarına 290 firma katıldı

14.02.2020 - Yurtdışı

Paris'te eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Premiere Vision Paris ve Texworld Paris tekstil fuarlarına Türkiye'den 290 firma katıldı.... Devamı

Otomotiv ihracatı 2,5 milyar dolara yaklaştı

13.02.2020 - ANKARA

Otomotiv sektörünün ihracatı yılın ilk ayında 2,5 milyar dolara yaklaştı. ... Devamı

İDDMİB, ABD mutfağından daha fazla pay hedefliyor

12.02.2020 - İSTANBUL

Yıllık 52 milyar dolarlık mutfak eşyası ithalatı yapan ABD'deki eyaletlerde çalışma başlatan İDDMİB, bu pazara olan 150 milyon dolarlık ihracatı artırmayı hedefliyor.... Devamı