ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Profen Başarı Hikayesi

Profen İletişim Teknolojileri ve Hiz. San. Tic. A.Ş.

Girişimci genç mühendislerin kurduğu Profen, uydu haberleşme teknolojileri alanında dünya çapında marka olma yolunda olanca hızıyla ilerlemektedir...Devamı

Mobilyacılar global pazardan yüzde 4 pay almayı hedefliyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

21.01.2020 Salı - İSTANBUL

Türkiye'nin küresel ölçekte mobilya pazarından yüzde 1,5 pay aldığını söyleyen MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, Asya'da yeni pazarlara odaklanacaklarını belirtti. Güleç, global pazardaki payı yüzde 4'e çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, mobilya sektörü ve bugün başlayacak olan Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı hakkında değerlendirme yaptı. 

2000'lerin başında sektörün 160 milyon dolar ihracat, 280 milyon dolar ithalat yaptığını hatırlatan Güleç, mobilya sanayisinin bugün 3 milyar 481 milyon dolar ihracata ulaştığını kaydetti. 700 milyon dolar da ithalat yapıldığını belirten Güleç, sektörün yaklaşık 3 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini söyledi. Güleç, "Yabancı sermaye gelip bu yatırımları yapmadı. Biz mobilyacılar işimize bilimsel yaklaşarak ve örgütlenerek dönüşümü sağladık" açıklamasını yaptı.


Mobilya ihracatında Türkiye'nin Irak pazarında lider ülke olduğunu ifade eden Güleç, "Almanya ikinci sırada. Ardından Suudi Arabistan geliyor. Fransa'ya ihracatımız her gün artıyor. Yine ABD son beş yıldır dış satışımızı artırdığımız önemli pazarlardan. İngiltere, İsrail, Romanya, Kazakistan ve Azerbaycan'ın dışında savaşın getirdiği belirsizliğe rağmen Libya da çok önemsediğimiz pazarlar arasında" diye konuştu.

Öte yandan Kore, Japonya ve Hindistan'a da odaklandıklarını kaydeden Güleç, bu ülkelerin çok büyük pazarlar olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin küresel ölçekte mobilya pazarından yüzde 1,5 pay aldığına dikkat çeken Güleç, hedeflerinin bunu yüzde 2,5-4 civarına çıkarmak olduğunu ifade etti.

"Dünyadaki tasarımcıların çalışmak istediği ülke olmalıyız"

Geleceğin mobilyasını üretmek zorunda olduğumuzu vurgulayan Başkan Güleç, "Geleceğin kıyafeti, arabası, perdesi varsa mobilyası da olmalı. Üretirken insanı ve çevreyi ihmal etmeyeceğiz. Bugün tasarım, moda anlayışı her sektörde nasılsa mobilyada da öyle. Onun için geleceğin mobilyası üretirken, tüketirken insanı mutlu edecek ayrıntılara odaklanmalıyız. Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına yoğunlaşarak devam etmek gerekiyor. Bütün bunların sonucunda Türkiye olarak dünya mobilya tasarımcılarının çalışmak istediği bir konuma gelmek istiyoruz" dedi. 

İMOB Fuarı'na da değinen Güleç, dünyada küresel mobilya ticaretinin 161 milyar dolar olduğunu söyleyerek, bu pastayı paylaşan dev markaların fuar için İstanbul'a geleceğini aktardı. Fuarı 16 yıldır düzenledikleri bilgisini veren Güleç, "Bu fuarla dünya mobilya sektörünü İstanbul'da buluşturmayı başardık. Sektör olarak 180 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunların içinden en az 150 ülkeden insanlar bu fuara gelecek. Çünkü bir yıldır çalışmalarımız bu yönde yoğunlaştı" dedi.

Türkiye mobilya sektörünün tüm paydaşlarını aynı platformda bir araya getiren İMOB'un MOSFED ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle 16'ncı kez düzenlendiğini aktaran Güleç, fuarın 26 Ocak'a kadar süreceğini söyledi. Güleç, 50 bini yabancı, toplamda 150 bin ziyaretçinin beklendiği fuarda 2 milyar dolarlık iş hacmi öngörüldüğünü aktardı. 


Türkiye'nin vitrini olacak

Ahmet Güleç, modernden klasiğe, modülerden ofis mobilyalarına, oturma gruplarından bebek, çocuk, genç mobilyalarına, yataklardan aksesuarlara kadar geniş bir yelpazede ürün gruplarının sergileneceği İMOB Fuarı'nı, Türkiye mobilya sektörünün dışa açılan önemli vitrinlerinden biri olarak tanımladı. Türkiye mobilya sektörünün yenilikçi tasarım, trend ve akıllı ürünlerinin sergileneceği fuara ulusal, uluslararası zincir mağazaların yetkilileri, toptancılar, dağıtıcılar, ithalatçılar, ihracatçılar, mimarlar, endüstriyel tasarımcılar ve mobilya mağazalarının sorumluları gelecek.

Önceki Haber Sonraki Haber

DIŞ TİCARET KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Şubat ayı dış ticaret verileri açıklandı

31.03.2020 -

Şubat ayında ihracat yüzde 2,3 artarak 14 milyar 653 milyon dolar, ithalat yüzde 9,8 artarak 17 milyar 634 milyon dolar olarak gerçekleşti. ... Devamı

Rusya'ya ihracat arttı

16.03.2020 - TRABZON

Türkiye'den Rusya'ya yılın ilk iki ayında 27 sektörden 504 bin 713 ton ürün satıldı, 700 milyon 287 bin 450 dolar gelir elde edildi.... Devamı

DOSAB'lı tekstilciler fuarlara hazırlanıyor

13.03.2020 - BURSA

Ev Tekstil II Ur-Ge Projesi kapsamında firmalara rekabet üstünlüğü ve yüksek katma değer sağlayacak faaliyetlere devam edildiği bildirildi. ... Devamı

İşlenmiş mermer ihracatçıları odağına Avrupa ve ABD'yi aldı

13.03.2020 - İSTANBUL

İşlenmiş ürün ihracatı yapan mermer firmaları odağına Çin ile rekabet ettikleri Avrupa ve ABD pazarlarını aldı. ... Devamı

Karavelioğlu: Dikkatimizi ihracata verdik

11.03.2020 - İSTANBUL

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Karavelioğlu, "Bütün dikkatimizi ihracata verdiğimiz bu dönemde, makine ithalatındaki hızlı artışı endişeyle karşılıyoruz." dedi. ... Devamı