ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bilişim Sanayi Başarı Hikayesi

Bilişim Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

1985'te kurulan Bilişim Ltd, Türkiye'nin üstün başarıyla sonuçlanmış önemli projelerine imza atan, alanında uzmanlaşmış, öncü bir yazılımevi ve 'danışmanlık kurumu'dur... Devamı

Maliyetleri artan sektör, yaşadığı daralmayı ihracatla kapatacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

27.12.2018 Perşembe - İSTANBUL

2018'de büyümenin düşeceği çelik hasır sektörü, pazar kaybını ihracatla kapatmaya hazırlanıyor.
Enerji maliyetinin yüksek olması nedeniyle kâr marjının düşük olduğu çelik hasır sektöründe rakip ülkelere kıyasla işçi maliyetleri de oldukça fazla. Yaşanılan ekonomik daralma ve banka faizlerinin yüksekliğine inşaat sektöründeki yavaşlama da eklenince 2018'de büyümenin düşeceği sektör, pazar kaybını ihracatla kapatmaya hazırlanıyor.

Geniş satıhlı dikey ve yatay betonarme elemanların teçhizat malzemesi olan çelik hasırın, son yıllarda Türkiye pazarındaki kullanımı yaygınlaşıyor. Marmara Depremi'nin ardından Türkiye'de yapı uygulamalarının tartışılmaya başlanması ve peşi sıra gelen bilinçli yapı uygulamalarıyla bu alandaki eksikliğin giderilmeye çalışılması, çelik hasır sektöründe de büyümenin yaşanmasını kaçınılmaz kıldı. Son yıllarda betonarme binalarda çelik hasır kullanımının yaygınlaşmaya başlaması, bu alandaki yatırımların da artmasını sağladı. Pazarın ihtiyaçlarına 40 firmanın yanıt verdiği sektörde önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da artacağı tahmin ediliyor.

Yapılar daha güçlü

Geniş satıhlı dikey ve yatay betonarme elemanların teçhizat malzemesi olan çelik hasır, soğuk çekilerek mukavemeti artırılmış çelik çubukların birbirine nokta kaynağıyla milimetrik hassasiyette bağlanmasıyla imal ediliyor. Böylece söz konusu uygulama sayesinde yapılar daha dayanıklı hale geliyor. Bugüne kadar projesine uygun olarak yapılan ve çelik hasır kullanılan bir yapının depremden dolayı zarar görmediğini belirten uzmanlar, bu detayın tüm inşaat firmaları tarafından kabul görmesi gerektiğine dikkat çekiyor. İşlevinden dolayı iç pazarda çelik hasır kullanımının daha da yaygınlaşacağına işaret eden uzmanlar, devletin toplu konut projelerine ağırlık vermesinin çelik hasır pazarının gelişmesi için olumlu bir adım olarak görüyor. Özellikle toplu konut projelerinin yaygınlaşması sektörün gelişmesi adına hayati önem taşıyor.

Zaman ve işçilikten tasarruf sağlıyor

Geleneksel inşaat demiri yerine tercih edilen bu ürünle zaman, işçilik ve betondan tasarruf ediliyor. Eski usul inşaat demirlerinde çubukları tek tek kesme, kanca yapma, döşemeye belirli aralıklarla yerleştirip birbirine bağlama gibi işlemler uygulanıyordu. Ancak çelik hasırların plakalar halinde oluşu, rahat taşınabilmesi ve montajının kolaylığı zamanın daha verimli kullanılmasını sağlayarak, iş ak ışını hızlandırıyor. Üretimde kalitenin de artmasına zemin hazırlayan çelik hasır, kaynakların da verimli kullanılmasına olanak sağlıyor. 
Çelik hasırın saha betonlarında, perde beton larda, döşemelerde, beton yollarda, istinat duvarlarında ve tünellerde olmak üzere çok çeşitli kullanım alanları bulunuyor. Bu nedenle sektör temsilcileri gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılan çelik hasır uygulamaları ülkemizde arttıkça geleneksel inşaat demirinin de sona ereceği noktasında hemfikir. Şu anda birçok inşaatın ana girdisini çelik hasır uygulandığı yapıların dayanıklılığını artırıyor, insanlara daha güvenli yaşam alanları oluşturma avantajı yaratıyor.

600 milyon dolar ekonomik büyüklüğe sahip

Sağlam ve dayanıklı yapı bilinci yükseldikçe çelik hasır sektöründe kapasitenin artış sağlanıyor. Şu anda Türkiye'de çelik hasır kullanımı, gelişmiş ülkelerin 10'da biri düzeyinde. Özellikle yaygın olan küçük ölçekli inşaat projelerinde çelik hasır kullanımının henüz istenilen seviyeye gelmedi. Bu konuda denetimlerin yetersiz kaldığını anlatan uzmanlar, fiyata odaklı iş yapan müteahhit zihniyetinin son bulmasını talep ediyor. Çoğunlukla yerli sermayenin elinde bulunan sektör, ortalama yıllık 750 bin ton üretim yapıyor ve oluşturduğu ticari büyüklük ise 600 milyon dolar. Daha çok inşaat sektörünün performansına bağımlı olan endüstri, son günlerde yapı satışlarının durgunlaşmasıyla çözüm arayışı içinde. Ortadoğu'da devam eden çatışmalar doğal olarak Türkiye'nin yurt dışı müteahhitlik hizmetlerine de darbe vurmaya başladı. İhracatta özellikle Ortadoğu pazarlarının daralmasından dolayı firmalar alternatif pazar arayışlarını sürdürüyor.

Pahalı enerji sektörün rekabet gücünü azaltıyor

Sektör temsilcilerinin sorunlarının başında enerji maliyetlerinin yüksekliği geliyor. Türkiye'de pahalı enerjinin kullanıldığına ve tüketilen enerjiden alınan vergilerin yüksekliğine dikkat çeken sektör oyuncuları faaliyet alanlarının doğrudan enerjiye bağlı olması nedeniyle kâr marjının da düştüğünü dile getiriyor.

Sektörün diğer sorunlarını ise AR-GE bilincinin yetersizliği ve işçilik maliyetlerinin rakip ülkelere kıyasla yüksek olması oluşturuyor. Yaşanılan ekonomik daralma ve banka faizlerinin yükselmesiyle inşat sektöründeki yavaşlama gibi nedenlerle 2018'de büyümenin biraz düşeceği değerlendirmesini yapan uzmanlar, bu alanda doğacak boşluğun yapılacak ihracatla giderileceğini vurguluyor. 2017'de 100 milyon dolar ihracat yapan sektörde Rusya, Türk Cumhuriyetleri ve Afrika ülkeleri önemli pazarlar arasında yer alıyor.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Topraksız tarım için model çalışma yürütülüyor

25.06.2019 - KAYSERİ

Girdi maliyetlerinde tasarruf sağlayan, kalite ve rekolte olarak daha verimli sonuçlar elde edilen topraksız tarım modeli Kayseri'de de yaygınlaşıyor.... Devamı

Reel kesimin güveni arttı

24.06.2019 - ANKARA

Reel Kesim Güven Endeksi, haziranda bir önceki aya göre 3,6 puan artarak 102,5 oldu. ... Devamı

Beyaz eşya satışlarında yüzde 20 düşüş

24.06.2019 - İSTANBUL

Beyaz eşya pazarındaki daralma Mayıs ayında devam ederken, iç satışlar 20 gerileme kaydetti. TÜRKBESD, taksit sayısının 12'den 18'e çıkartılmasının talebi canlandırabileceğini öngörüyor.... Devamı

Kapasite kullanımı haziranda arttı

24.06.2019 - ANKARA

Merkez Bankası, haziran ayına ilişkin imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı verilerini açıkladı.... Devamı

İnşaat maliyetinde yüzde 26 artış

21.06.2019 - ANKARA

İnşaat maliyet endeksi (İME), 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,41 arttı. ... Devamı