ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

AgroBest Grup Başarı Hikayesi

AgroBest Grup Tarım İlaçları

AgroBest Grup, Tarım İlaçları Sektörü`nde 2002 yılından beri faaliyet göstermekte olup, üretim ve çalışma hayatının uzun geçmişi olmamasına rağmen, çok kısa zamanda önemli atılımları gerçekleştirmiştir.Devamı

Makinede yeni hedef kilogram başına 15 dolar

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

27.05.2019 Pazartesi - ANKARA

MAKFED; 2030 için ihracatta kilogram fiyatını 6 dolardan 15 dolara, imalat sanayindeki payın %6.2'den yüzde 15'e, toplam ihracat içindeki payın yüzde 9'dan %15'e çıkarılması ile hedef yeniledi.


Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED), makine ihracatı için yeni hedefler belirledi. MAKFED; 2030 için ihracatta kilogram fiyatını 6 dolardan 15 dolara, imalat sanayindeki payın %6.2'den %15'e, toplam ihracat içindeki payın %9'dan %15'e çıkarılması ile hedef yeniledi. Makine sektörünün 20 trilyon dolarlık dünya ticaretinde yüzde 13'lük bir paya sahip olduğunu bildiren MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır, "Almanya, Çin, ABD, Japonya ve İtalya dünya makine ihracatının yüzde 60'ını yapıyor" dedi.


2000 yılından bu yana dünya makine ihracatı ve pazarının 2 kat arttığını kaydeden Bakır "Biz ise bu dönemde yakaladığımız yüzde 15'lik ortalama ivme ile ihracatımızı 10 kat arttırdık. Bizden daha fazla büyüyen tek ülke Çin" açıklamasını yaptı. Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED), makine ihracatı için yeni hedefler belirledi. MAKFED 2030 için, ihracatta kilogram fiyatını 6 dolardan 15 dolara, imalat sanayindeki payın yüzde 6.2'den yüzde 15'e, toplam ihracat içindeki payın yüzde 9'dan yüzde 15'e çıkarılması ile hedef yeniledi.

TÜİK verilerine göre 2018 yılında 13 bin işletme ile 99.4 milyar TL ciro ve 24 milyar TL katma değer gerçekleştiren makine sektörü, üretim ve ihracata yönelik kendisine yeni hedefler belirlerken, önümüzdeki ay makinelecileri sektörün tüm paydaşlarıyla 'Makine Zirvesi-Vizyon 2030' isimli zirvede buluşturmaya hazırlanıyor. Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Genel Sekreteri Zühtü Bakır, Ankara Temsilcimiz Ferit Parlak'ın, haziran ayında düzenlenecek Makine Zirvesi, hedefler ve gerçekleşmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

Makine 'üretim gücü' ve 'temel ihtiyaç' demek. Makinede dünya üretimi nasıl şekilleniyor. Ne kadarlık bir pazar var. Biz dünyanın neresindeyiz? Rakamlarla değerlendirebiliyor muyuz?


Makine sektörü yıllık 20 trilyon dolarlık dünya ticaretinde, yüzde 13'lük bir paya sahip. Ticarete konu emtiaların başında geliyor. Almanya, Çin, ABD, Japonya ve İtalya makine ihracatının yüzde 60'ını yaparken toplam ihracattan yüzde 36 pay alıyor. Dolayısıyla makinede dünyaya yön verenler toplam ihracatında öncüleri. Makine gerek imalat ve gerekse hizmet sektörlerinin tamamında temel girdi sağlaması bakımından olmazsa olmaz. Bu nedenle evet, temel ihtiyaç. 2000'den bu yana dünya makine ihracatı ve pazarı ancak 2 katına çıkmış. Biz ise bu dönemde yakaladığımız yüzde 15'lik ortalama ivme ile ihracatımızı 10 kat arttırdık. Bizden daha fazla büyüyen tek ülke Çin.


Bunu kaç işletme ve istihdamla başardık?

Makine sektörü TÜİK verilerine göre 2018 yılında ülkemizde 13 bin işletme ve 240 bin istihdam ile 99.4 milyar TL ciro ve 24 milyar TL katma değer gerçekleştirirdi. İhracatı yüzde 15'lik artış ile 17.15 milyar dolara ulaştı.


İthalat yapmadan, üretemiyoruz, ihracat yapamıyoruz gibi bir algı var. Bu eksikliğimizde de gelişmeler var mı?


Bu konuyu çok önemsiyoruz üretici ve ihracatçılar olarak. İhracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 64 gibi tarihi bir değere ulaştık. Ancak hala ülkemizde enerjiden sonra en çok dış ticaret açığı verilen alan makine sektörü. Gelişmiş sanayi ülkelerinin neredeyse tamamında dış ticaret fazlası verilen bu alan, işte bu yüzden ülkemiz için büyük stratejik öneme haiz.


2019' dan beklentileriniz nelerdir?

2018 yılını özetle iç pazardaki daralmayı ihracat ile telafi etmeye çalışarak geçirdik. Buna rağmen sektörde 4.309 ilave istihdam sağladık. 2018 yılında makine yatırımlarında TL olarak yüzde 14 artış sağlanırken, özellikle ikinci altı aydaki düşüşün etkisiyle reel anlamda yaklaşık yüzde 9'luk bir daralma görüldü. 2017 yılında 84.83 milyar TL olan makine sanayi cirosu, 2018 yılında yüzde 20 artarak 99.4 milyar TL'ye çıktı. İç talepteki gerileme ciroları da sınırladı. Makine sanayiinde üretici fiyat artışı yüzde 29.9 olarak gerçekleşti. 2018 yılında ciro üretim değerinin altında kalması, üretilen ürünlerin bir bölümünün stokta kaldığını göstermekte. Buna karşın yılın ikinci yarısında döviz kuru artışları ile yapılan ihracat, cirodaki kayıpları bir bakıma sınırladı.


2019'da da iç pazardaki daralma sürerken ihracat odağımız devam ediyor. Bunun yanı sıra bu dönemde gerek kamu gerekse özel sektör alımlarında yerli malı olarak ağırlığımızı attırarak iç pazarda da derinleşmeye çalışıyoruz.


Makinecilerin zirve hazırlığında olduğunu duyduk. Yeni hedefler de belirlenecek galiba. Neden böyle bir zirveye ihtiyaç duyuldu?


MAKFED, Türkiye'de makine imalatı ile iştigal eden 2 bin kadar firmayı temsil eden 21 makine imalat derneğinin üst kuruluşu. Doğrudur Makine Zirvesi-Vizyon 2030 ismiyle bir zirve planlıyoruz. Makina İmalat Sektörünü ilgili kurum ve paydaşlarıyla bir araya gelerek sektörün öncelikleri doğrultusunda değerlendirmelerde bulunmayı, politikalar geliştirmeyi ve bunları gerçekleştirecek altyapı ve araçların oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçladık.

Zirvede, Türkiye'nin kalkınması yolunda sanayide sürükleyici bir rol üstlenmek üzere imalat sanayinden ve ihracattan alınan yüzde paylarının ve ihracat dolar/kg değerinin 15'lere çıkarılması hedefi doğrultusunda, katılımcı ve paylaşımcı bir yaklaşımla kalite, teknoloji geliştirme ve yenilikçilikte uluslararası düzeyde rekabetçi bir yapıya ulaşmayı ifade eden ve 2030'u hedef alan bir vizyon ortaya koyacağız.

Açıkçası teknolojik döşümün ortaya koyduğu bazı fırsatları da iyi değerlendirerek, bugün sanayide gelişmiş ülkelerin makine sektörü ortalama değerlerini yakalamayı amaçlıyoruz. 2030 için, ihracatta kilogram fiyatını 6 dolardan 15 dolara, imalat sanayiindeki payın yüzde 6.2'den yüzde 15'e, toplam ihracat içindeki payın yüzde 9'dan yüzde 15'e çıkarılması ile hedef yenileyeceğiz.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

İşsizlik rakamları açıklandı

16.09.2019 - ANKARA

TÜİK, haziran ayı işsizlik oranını yüzde 13 olarak açıkladı. İşsizlik oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 2,8 puan artış kaydederken Türkiye'deki toplam işsiz sayısı 4 milyon 253 bin oldu.... Devamı

Temmuz ayı yumurta ve süt üretim rakamları açıklandı

13.09.2019 - ANKARA

Türkiye İstatistik Kurumu, temmuz ayına ilişkin kümes hayvancılığı üretimi ve toplanan inek sütü miktarlarını açıkladı. Buna göre toplanan inek sütü miktarı yüzde 7,5, yumurta sayısı ise yüzde 5,3 artış kaydetti. ... Devamı

Cari denge temmuzda 1,16 milyar dolar fazla verdi

13.09.2019 - ANKARA

Türkiye'nin cari işlemler fazlası temmuzda 1 milyar 158 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, 12 aylık cari işlemler hesabı 4 milyar 445 milyon dolar fazla verdi. ... Devamı

Sanayi üretimi verileri açıklandı

13.09.2019 - ANKARA

Sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 azalırken, bir önceki aya göre ise yüzde 4.3 arttı. ... Devamı

‘Bursa Siyahı'na ABD pazarının kapıları açılıyor

12.09.2019 - BURSA

ABD Ankara Büyükelçiliği Tarım Müsteşarı Strossman, Bursa siyah incirinin ihraç iznine ilişkin belgeleri Tarım ve Orman Bakanlığı'na gönderdiklerini, Bakanlığın istenen bilgileri iletmesinin ardından ABD'ye ihracatın başlayabileceğini söyledi.... Devamı