ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Hüma Hastanesi Başarı Hikayesi

Hüma Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti.

2004 yılının Mart ayında Kayseri’nin ilk Kadın Sağlığı Merkezi olarak kurulan Hüma Hastanesi, 2006 yılının Şubat ayında Anadolu’nun ilk Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır...Devamı

Koç, Inventram ile Türkiye'nin Silikon Vadisini Yaratacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

09.07.2010 Cuma - İSTANBUL

Koç, buluş sahipleri ve girişimciler için Türkiye'de önemli bir başvuru noktası olmak amacıyla Inventram A.Ş'yi kurdu.

 

Koç Holding ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle buluş sahipleri ve girişimciler için Türkiye'de önemli bir başvuru noktası olmak amacıyla kurulan Inventram A.Ş, pazar potansiyeli olan yenilikçi teknolojileri keşfetmek ve bu fikri sermayeyi ürün ve hizmete dönüştürmek konusunda katkıda bulunacak.

Buluş anlamına gelen İngilizce "invent" ve koç anlamına gelen "ram" sözcüklerinin birleşmesinden oluşan Inventram'ın faaliyet alanları, fikir/buluş/patentin tasarım, geliştirme ve doğrulanma dönemi olan "kuluçka dönemi" ve gelişme potansiyeli olan yapının şirketleştirileceği başlangıç dönemini kapsayan "başlangıç sermayesi" olarak belirlendi.

Şirketin yatırım stratejisi, başlangıç ve erken aşama fırsatlarına odaklanmak, yenilikçi iş fikirleri veya teknolojilere konsantrasyon, Ar-Ge yapan ve teknoloji üreten gruplar ile yakın ilişkide olmak, akademik ve Ar-Ge kökenli ürünlerden şirket yaratabilme yetkinliğini geliştirmek, başarılı olan yatırım modellerini belirleyip Inventram standardı haline getirmek, iş yönetim bilgilerini ve güçlerini erken aşama yatırım portföyündeki şirketlerine aktarmak olarak açıklanıyor.

Koç Holding'in, Inventram'a, ticari bilgi birikimi, kurum kültürü ve yenilikçi geleneğiyle, Koç Üniversitesi'nin bilim adamları, öğretim üyeleri, araştırmacı insan kaynağı, teknik altyapısı ve bilgi birikimiyle katkı sağlayacağını açıklayan Koç Holding Stratejik Grup Başkanı Tamer Haşimoğlu, girişimin, Türkiye sanayisinin yeni teknoloji ve fikirlerle beslenmesi için olanak sağlayacağının altını çizdi.

"Yaratıcılık ve üreticilik adına işbirliği"

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise ortaklıkla Koç Üniversitesi'nin bilgi birikiminin, endüstriye katkı sağlamak üzere kullanılarak, araştırma ve bilim üretme potansiyelinin sürdürülebilirliğinin sağlayacağını, bunun yaratıcılık ve üreticilik adına işbirliği olduğunu söyledi.

Şirket gelirlerinden üniversitenin elde edeceği kaynakların, üniversite daha fazla burs olanağı yaratılmasına, böylece daha fazla araştırma projesi geliştirilmesine yardımcı olacağını belirten İnan, "Böylelikle üniversitemizde artan fikir mülkiyeti ile araştırma potansiyeli giderek gelişecek, desteklenen yeni oluşumların sayısı artacak ve mucitlerimiz daha fazla üretmeye teşvik edilecektir" şeklinde konuştu.

"Fikirleri ve buluşları iş hayatına kazandırmaya çalışacağız"

Inventram Genel Müdürü Cem Soysal da buluş sahipleri ve girişimciler için Türkiye'de "en önemli" başvuru noktası olmayı hedeflediklerini ifade ederek, Stanford, MIT, Oxford gibi üniversitelerin buluş ve patentler sayesinde yeni endüstri yarattıklarını, Silikon Vadisi gibi oluşumlar ortaya çıkardıklarını söyledi.

Inventram sayesinde, üniversitenin Ar-Ge ve bilim kaynağının, endüstrinin somut iş ihtiyaçlarına yönelik çözümlere dönüştürülmesine olanak sağlanacağını dile getiren Soysal, "Inventram, fikirleri ve buluşları iş hayatına kazandırmaya çalışacak" dedi.

Soysal, şirketin öncelikli hedefini, Ar-Ge faaliyetlerini geliştirmeye odaklanmak, sonrasında ortaya çıkan değeri ticarileştirerek, ihtiyaç duyulan endüstri ve yatırımcılarla buluşturmak şeklinde açıklarken, odaklanacakları teknoloji alanlarını şöyle sıraladı:

"Otomotiv, enerji, dayanıklı tüketim, bilgi ve iletişim teknolojileri, internet ve mobil tabanlı hizmetler, savunma sanayi teknolojileri, çevre teknolojileri, nanoteknoloji, sağlık/biyoteknoloji, tarım ve gıda teknolojileri, malzeme bilimleri ve kimya."

Bu alanlarda 27'si öğretim üyesi olmak üzere 52 kişiden oluşan danışma kurulu bulunduğunu kaydeden Soysal, Inventram'ın iş modelinde birinci fazda fikri mülkiyet hakları geliştirme ve yönetim, ikinci fazda teknoloji ticarileştirmeye yönelik başlangıç sermayesi ile şirket geliştirmeye yönelik erken aşama sermayesi sağlayacaklarını anlattı.

Önceki Haber Sonraki Haber

FİRMA HABERLERİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

TSKB'den ilk çeyrekte 185 milyon lira net kâr

02.05.2019 - İSTANBUL

TSKB Genel Müdürü Suat İnce, "Proaktif bir yaklaşımla oluşturduğumuz politikalarımız sayesinde yılın ilk çeyreğinde sağlıklı sonuçlar elde ettik" dedi.... Devamı

İzmirli turizmciler ödüllendirildi

22.04.2019 - İZMİR

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün 11. İzmir Turizm Ödülleri, 43. Turizm Haftası kapsamında düzenlenen törenle verildi.... Devamı

Mekem Robot, dünya devlerine otomasyon tedarikçisi oluyor

08.10.2018 - KONYA

Mekem Robot, dünyaca ünlü Alman markası Homag ile işbirliği protokolü imzaladı.... Devamı

Akçalı, Avrupa'da fabrika açıyor

04.10.2018 - İSTANBUL

Akçalı Şirketler Grubu CEO'su M. Akın Akçalı, "Avrupa'da kuracağımız üretim tesisi 2019'da üretime başlayacak" dedi. ... Devamı

Dervişoğlu Tarım, iki Ar-Ge projesini hayata geçiriyor

19.09.2018 - İÇEL

Dervişoğlu Tarım Ürünleri, 100-200-300 gramlık küçük ambalajlarda mikrodalga fırında patlamaya hazır mısır üretimi ve susamdaki küf sorununu ortadan kaldıracak ısıl işlem tesisinden oluşan 2 Ar-Ge projesi hayata geçirmeyi planlıyor.... Devamı