ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

SUDEKS İnşaat Başarı Hikayesi

SUDEKS İnşaat Turizm Taahhüt Tic. Ltd. Şti.

SUDEKS İnşaat, başarılarını yapımını gerçekleştirdiği konut projeleriyle kanıtlayan, sektöründe önemli yer edinebilmiş inşaat firmaları arasında yer almaktadır...Devamı

KOBİDER: İlaçta Tekele Son Verilmeli, Ama İlaç Sadece Eczanede Satılmalı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

23.12.2009 Çarşamba - İSTANBUL

Özgenç, ilacın eczane dışında satılmasına karşı olduklarını söyledi.

 

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, yaptığı yazılı açıklamada, küresel ekonomik krize bağlı olarak ekonomik alanda bazı önlemlerin alınması zorunluluğundan dolayı Hükümet'in sağlık harcamalarında tasarruf yapmasının doğal olduğunu belirtti.

2010 yılında kamu sağlık harcamalarında 2,5 milyar lira tasarruf yapılmasının öngörüldüğünü anımsatan Özgenç, hiçbir meslekte olmayan fiyat indirimi korumasının bu sağlık sektöründe de uygulanmak istenmesinin olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.

Özgenç, eczanelerin raflarındaki ilaçların fiyat farklarından doğan zararın dahi karşılanacak olmasına rağmen eczacı birliğinin Hükümete bayrak açıp kepenk kapatmalarını ve üyelerinin Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) ile sözleşme imzalamamaları yönündeki dayatmalarını doğru bulmadıklarını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa taslağı, mevcut yasalardaki ilaçların sadece eczanede satılması yönündeki düzenlemeyi kaldırmak istemesi ile ilaçların eczane dışındaki yerlerde de satılabilecek olmasının çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Özgenç, böylece devletin en büyük sağlık gideri olan halkının ilaç masraflarını karşılama zorunluluğunun da yavaş yavaş ortadan kalkacağını düşüncesine katıldıklarını ama mesleklerin haksız rekabetten korunması açısından karşı olduklarını ifade etti.

Nurettin Özgenç, şunları kaydetti:

"İlaçta tekele son verilmeli ama ilaç sadece eczanede satılmalı. Biz ilacın kesinlikle eczane dışında satılmasına, eczanede de oyuncak ve kozmetik, bakkal ürünlerinin satışı yapılmasına karşıyız. Her meslek işinin gereği olan ürünleri satmalı. ABD'de ilaç marketlerde satılıyor olabilir ama aynı ABD'de marketler şehrin dışında bulunuyor.

Maalesef bizde alışveriş merkezleri (AVM) şehrin göbeğinde mantar gibi bitiyor. Ayrıca büyük alışveriş merkezleri her türlü ürünü satmasıyla birlikte haksız rekabete neden olduklarından küçük esnaf bitme noktasına geliyor.

Sümen altında beklemekten küflenen Hipermarket Yasa Tasarısı olarak bilinen büyük mağazalar ve zincir Mağazalar Kanunu Tasarısı Taslağı bir türlü TBMM genel kuruluna gelmemiştir."

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Yaz saati sürecek saatler sabit kalacak

03.10.2018 - İSTANBUL

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.... Devamı

'Pasaport ve ehliyet'te yeni dönem

02.04.2018 - İSTANBUL

Pasaport ve sürücü belgeleri bugünden itibaren nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.... Devamı

Maraş'ta Ekstrem Spor Merkezi kurulacak

27.03.2018 - KAHRAMANMARAŞ

Kapıçam Tabiat Parkı'nda 70 bin metrekare büyüklüğünde Ekstrem Spor Merkezi oluşturulacak.... Devamı

Kocaeli'den 5 yılda 1024 yatırım

26.03.2018 - KOCAELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, kentin nüfusunun her yıl 50 bin arttığını söyledi.... Devamı

Ormanlar dünya nüfusunun %20'sine geçim olanağı sağlıyor

23.03.2018 - ANKARA

Bugün yaklaşık 1.8 milyar insan arazi bozulumu ve çölleşmeden etkileniyor. Ormanlık arazinin en az yüzde 65'i bozulmuş durumda.... Devamı