ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Köprülü Otomotiv Başarı Hikayesi

Köprülü Otomotiv ve Endüstri Ürünleri San. Tic. A.Ş.

1958 yılında Konya Ticaret Odası'na Köprülü Halıcılık olarak kayıt olan firma, 1991 yılından bu yana anonim şirket olarak ticari faaliyetlerini sürdürmektedir...Devamı

KOBİDER: İlaçta Tekele Son Verilmeli, Ama İlaç Sadece Eczanede Satılmalı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

23.12.2009 Çarşamba - İSTANBUL

Özgenç, ilacın eczane dışında satılmasına karşı olduklarını söyledi.

 

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, yaptığı yazılı açıklamada, küresel ekonomik krize bağlı olarak ekonomik alanda bazı önlemlerin alınması zorunluluğundan dolayı Hükümet'in sağlık harcamalarında tasarruf yapmasının doğal olduğunu belirtti.

2010 yılında kamu sağlık harcamalarında 2,5 milyar lira tasarruf yapılmasının öngörüldüğünü anımsatan Özgenç, hiçbir meslekte olmayan fiyat indirimi korumasının bu sağlık sektöründe de uygulanmak istenmesinin olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.

Özgenç, eczanelerin raflarındaki ilaçların fiyat farklarından doğan zararın dahi karşılanacak olmasına rağmen eczacı birliğinin Hükümete bayrak açıp kepenk kapatmalarını ve üyelerinin Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) ile sözleşme imzalamamaları yönündeki dayatmalarını doğru bulmadıklarını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa taslağı, mevcut yasalardaki ilaçların sadece eczanede satılması yönündeki düzenlemeyi kaldırmak istemesi ile ilaçların eczane dışındaki yerlerde de satılabilecek olmasının çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Özgenç, böylece devletin en büyük sağlık gideri olan halkının ilaç masraflarını karşılama zorunluluğunun da yavaş yavaş ortadan kalkacağını düşüncesine katıldıklarını ama mesleklerin haksız rekabetten korunması açısından karşı olduklarını ifade etti.

Nurettin Özgenç, şunları kaydetti:

"İlaçta tekele son verilmeli ama ilaç sadece eczanede satılmalı. Biz ilacın kesinlikle eczane dışında satılmasına, eczanede de oyuncak ve kozmetik, bakkal ürünlerinin satışı yapılmasına karşıyız. Her meslek işinin gereği olan ürünleri satmalı. ABD'de ilaç marketlerde satılıyor olabilir ama aynı ABD'de marketler şehrin dışında bulunuyor.

Maalesef bizde alışveriş merkezleri (AVM) şehrin göbeğinde mantar gibi bitiyor. Ayrıca büyük alışveriş merkezleri her türlü ürünü satmasıyla birlikte haksız rekabete neden olduklarından küçük esnaf bitme noktasına geliyor.

Sümen altında beklemekten küflenen Hipermarket Yasa Tasarısı olarak bilinen büyük mağazalar ve zincir Mağazalar Kanunu Tasarısı Taslağı bir türlü TBMM genel kuruluna gelmemiştir."

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

TÜRSAB, 9 ülkenin büyükelçisini Bursa'da ağırladı

08.05.2019 - BURSA

TÜRSAB, Türkiye'de görev yapan yabancı misyon şeflerine yönelik ikinci tanıtım gezisini Bursa'ya yaptı. ... Devamı

'Tekstil sektörünün yeni bir hikayeye ihtiyacı var'

29.04.2019 - KAHRAMANMARAŞ

TİM Başkanı Gülle, "Tekstil sektörünün tekrar bir hikaye yazmaya ihtiyacı var. Ağustos ayında açıklanacak ihracat reformumuzun alt çalışmalarını bakanımızla birlikte yapıyoruz" dedi.... Devamı

2. Bursa Gıda Fuarı 2 Mayıs'ta kapılarını açıyor

26.04.2019 - BURSA

Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile profesyonel alıcıları buluşturan 2. Bursa Gıda Fuarı, 2 Mayıs'ta kapılarını açacak.... Devamı

Halıda dünya trendini belirleyen DOMOTEX Turkey yarın açılıyor

26.04.2019 - GAZİANTEP

Halı sektörünün dünya liderleri DOMOTEX Turkey ile yarın Gaziantep'te bir araya geliyor.... Devamı

Gayrimenkul, İnşaat ve Kent Mobilya Fuarı Konya'da açıldı

26.04.2019 - KONYA

Ersözlü, inşaat sektöründe faaliyet gösteren onlarca tedarikçi firmanın, gayrimenkul, mobilya-dekorasyon firmalarının buluşacağı fuarlarda, yeni işbirliklerinden doğacak etkileşimin sektörlere katma değer yaratacağını söyledi. ... Devamı