ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Mes Metal Başarı Hikayesi

Mes Metal Ekstrüzyon San. ve Tic. A.Ş.

İstanbul/Beylikdüzü'nde toplam 7.000 m² alanda uzman personeli ve gelişmiş makine parkıyla üretimini sürdüren Mes Metal, müşterilerine birinci kalite pirinç çubuk ve bronz ürünleri sunmanın yanı sıra, güvenilir iş ortağı konumunda, pirinç ve bronz üzerindeki birikimini paylaşarak çözümler yaratan, yüksek kalite ürünleri ve günlük 70 tonluk üretim kapasitesi ile Türkiye'nin önde gelen bakır alaşımları üreticisidir...Devamı

KOBİ'ler, e-dönüşüme hazırlık yapıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

18.10.2019 Cuma - KOCAELİ

TÜRKONFED-SAP Türkiye-MBIS işbirliğinde düzenlenen 'Dijital Ticaret Zirvesi'nde, KOBİ'lerin işlerini geleceğe taşıyabilmek için dijitalleşmenin getirdiği fırsatlar ve e-dönüşüme daha etkin hazırlanma imkanları aktarıldı.
TÜRKONFED-SAP Türkiye-MBIS işbirliğinde düzenlenen 'Dijital Ticaret Zirvesi'nde, KOBİ'lerin işlerini geleceğe taşıyabilmek için dijitalleşmenin getirdiği fırsatlar ve e-dönüşüme daha etkin hazırlanma imkanları aktarıldı.Geleceğe yön veren, ileri teknolojiyi altyapı kullanan ve katma değerli projeler üreten bir OSB olarak sanayicilerimizin dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla hareket ediyoruz. Kaybedecek bir saniyemiz dahi yok. Çünkü artık, ekonomilerin, sektörlerin ve işletmelerin rekabet çiliği, dijitalleşme çerçevesinde belirleniyor. Dijital ekonomide KOBİ'lerin rekabet gücünü artırabilmesi, teknolojiden güç alan birer 'akıllı işletmeye' dönüşmeleri ancak dijitalleşmeyle mümkün.

İstanbul Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), SAP Türkiye ve MBIS işbirliği ile Gebze'de gerçekleştirilen Dijital Ticaret Zirvesi'nde e-ticaret, e-ihracat ve e-dönüşüm kavramları masaya yatırıldı. Türkiye'de dijital dönüşüm liderlerini KOBİ'lerle buluşturmak ve işletmelerin yeni nesil ticari faaliyetlere katılımını artırmak hedefiyle "Dijital Ticaret Anadolu'dan Yükseliyor!" temasıyla düzenlenen zirve, alanının uzman isimlerini bir araya getirdi. İstanbul Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve SAP Türkiye ile iş ortağı MBIS işbirliğinde, Türkiye'de e-ticaret, e-ihracat ve e-dönüşümün liderlerini KOBİ'lerle buluşturmak ve işletmelerin yeni nesil ticari faaliyetlere katılımını artırmak hedefiyle düzenlenen Dijital Ticaret Zirvesi'nin kapanış toplantısı Gebze'de gerçekleştirildi. Dijital Ticaret Zirvesi kapsamında 2019 yılında düzenlenen İzmir, Gaziantep, Konya ve Gebze'deki toplantılarla yüzlerce KOBİ, işlerini geleceğe taşıyabilmek için dijitalleşmenin getirdiği fırsatları ele alarak ve e-dönüşüme daha etkin hazırlanma imkanları tanıtıldı.


"Dijital Ticaret Anadolu'dan Yükseliyor!" temasıyla düzenlenen zirvenin bu yılki kapanış toplantısına Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) ev sahipliği yaptı. KOBİ'leri yeni nesil ticaretle tanıştıran zirvenin açılış konuşmalarını GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ve SAP Türkiye Genel Sektör Satış Direktörü Ferit Mollaoğlu gerçekleştirdi.

YILDIRIM: ŞİRKETLERİN TEKNOLOJİK GELİŞİME ADAPTE OLMALARI ŞARTTIR

Hem Türkiye, hem dünyanın en hızlı büyüyen ve gelişen sektörlerinden olan dijital ticaret konusunun sektörün öncüleri ile birlikte değerlendirdiklerini belirten GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, şirketlerin analize dayalı olarak geleceklerinin planlanması, öngörülmesi, daha sağlam, sağlıklı ve daha kârlı hale getirilmesi için, teknolojik gelişime adapte olmalarının şart olduğunu bildirdi. Aynı zamanda büyümek, uluslararası arenaya açılabilmek ve uluslararası çevrede ayakta kalabilmek için sistemin dışını da göz önüne almak gerektiğine dikkat çeken Yıldırım, ekonomideki son gelişmeler ve hızlı değişiklikler, şirketleri hiç beklemedikleri durumlarla karşı karşıya bırakabildiğini kaydetti.

Rekabet ortamında başarılı olabilmek ve başarıyı devam ettirebilmenin, beklenmedik durumlara kolay cevap verebilme hızına bağlı olduğunu söyleyen Yıldırım, "Bu hızlı uyumu sağlayacak firmalar, teknolojiyi tüm süreçlerine adapte edebilen firmalar olacak. Biz vizyonumuzu, "Geleceğe yön veren, ileri teknolojiyi altyapı ve hizmetlerinde kullanan, fark yaratan katma değerli projeler üreten bir OSB olarak sanayicilerimizin dönüşümüne liderlik etmek" olarak belirledik. Bu doğrultuda, firmalarımızın dijitalleşme süreçlerini yıllardır takip ediyoruz" dedi.

TURAN: İHRACAT YETKİNLİĞİMİZ DİJİTALLEŞEN YENİ DÜNYAYA GÖRE YENİDEN KURGULANMALI

Verimlilik, üretim ve kalkınma odaklı sürdürülebilir bir ekonomi için, teknolojik yeniliklerin ve beşerî sermayenin geliştirilmesi gerektiğini ifade eden TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, son 10 yılda sıfır verimlilikle çalışan sanayinin dijital dönüşümü kaldıraç olarak kullanabileceğini belirtti. Dijital yeni bir dünyanın kurulduğunu ve ekonomilerini dönüştüren ülkelerin rekabetçilikte öne geçtiğini vurgulayan Turan, "Kaybedecek bir saniyemiz dahi yok. Çünkü artık, ekonomilerin, sektörlerin ve işletmelerin rekabetçiliği, dijitalleşme çerçevesinde belirleniyor. Verimlilik esaslı yüksek teknoloji kullanımı ile yüksek katma değerli üretim ve ihracatımızı artırabiliriz. Ülkemizin üretim dinamiklerinin gelişmesi, tasarrufların etkin yatırıma dönmesi, nitelikli eğitim ve insan kaynağının oluşturulması önemli bir ilk adım olacaktır" diye konuştu. Ayrıca ihracat yetkinliğinin de dijitalleşen yeni dünyaya göre kurgulanması gerektiğini hatırlatan Turan, dijitalleşen dünyada ekonominin itici gücünün artık "e-ticaret" ve "e-ihracat"tan geçtiğini söyledi.

Türkiye'nin dijital ticaret potansiyeline de değinen Turan, Türkiye'de 60 milyar TL'lik bir hacme ulaşan e-ticaretin, perakende satıştan aldığı payın ise yüzde 5.3'lerde olduğunu aktardı. Dünyada bu oranın yüzde 11 olduğu düşünüldüğünde, gelişime açık bir alan olduğunu belirten Turan, "Türkiye'nin e-ihracatta 2020 yılına kadar yüzde 12'lik bir büyüme gerçekleştireceği tahmin ediliyor. e-ihracatın toplam ihracat içindeki binde 3'lük payının artırılması için dijitalleşmeyi sadece üretim değil, tüm ekonomik sistemin dönüşümüne dayanan paradigma değişimi olduğunu unutmamak gerekiyor. İnternet altyapısından mobil ödeme sistemlerine kadar uzanan değer zincirinde e-ticaret ekosistemimizi oluşturmalı. Mevzuat ve yeni ticari pazarlar başta olmak üzere stratejik bir yol haritasının da sektör temsilcileriyle birlikte belirlenmesi, önemli bir kazanım olacak" dedi.

MOLLAOĞLU: E-TİCARET İLE KOBİ'LER İÇİN SINIRLAR ORTADAN KALKTI

Günümüzde e-ticaretin etkisiyle KOBİ'ler için ticarette sınırların ortadan kalktığına dikkat çeken SAP Türkiye Genel Sektör Satış Direktörü Ferit Mollaoğlu, kurumların geleceği bugünden şekillendirmek için 'akıllı işletmelere' dönüştüğünü bildirdi. Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturan KOBİ'lerin dijital dönüşüme kayıtsız kalmasının artık pek mümkün olmadığını dile getiren Mollaoğlu, "Dijital ekonomide KOBİ'lerin rekabet gücünü artırabilmesi, teknolojiden güç alan birer 'akıllı işletmeye' dönüşmeleri ile mümkün. KOBİ'lerin bu dönüşümü her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Her ölçekte kurumun 'akıllı işletmeye' dönüşmesine yardımcı olan Deneyim Yönetimi çözümlerimiz ile hem ülkemizin hem de KOBİ'lerin dijital dönüşümünde yol arkadaşlığı yapmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Öte yandan zirvede; Netizen Kurucusu Ümit Öncel, MBIS Genel Müdürü Cenk Salihoğlu, GittiGidiyor Uluslararası Ticaret Müdür Erkan Yozkat ve Red&Grey CEO'su Furkan Reis de bu alandaki deneyimlerini paylaştılar.
Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Enerji ithalatı faturası şubatta yüzde 7,4 azaldı

01.04.2020 -

Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azalarak 3 milyar 136 milyon 51 bin dolara geriledi.... Devamı

TMO, nisanda 20 bin ton fındık satacak

31.03.2020 -

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin stoklarında bulunan 20 bin ton fındığı nisan ayında satışa sunacağı açıklandı.... Devamı

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı

27.03.2020 -

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı... Devamı

Tüm KOBİ'ler ticari alacak sigortası kapsamına alındı

27.03.2020 -

KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin düzenleme ile, bir önceki mali yıldaki yıllık net satış hasılatı 125 milyon liradan az olan orta büyüklükteki işletmelere de alacak sigortası sunulacak.... Devamı

40 bin çiftçiye erken ödeme yapılacak

27.03.2020 -

TÜRKŞEKER'in, 40 bin çiftçiye verilmesi gereken avans ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapacağı açıklandı.... Devamı