ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Dubacı Tarım Başarı Hikayesi

Dubacı Tarım Ürünleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

Tarım Sektörü'ne Edirne'nin İpsala İlçesi'nde, çeltik yetiştiriciliği ile 1979 yılında, babadan kalma 30 dekarlık bir sahada başlayan ve bugün 2.000 dekarlık modern bir çeltik çiftliğine ulaşan Dubacı Ailesi, kiralamış olduğu araziler ile birlikte, yıllık 4.000 dekarlık bir sahada çeltik tarımı gerçekleştirmektedir...Devamı

Kazaların Yüzde 80'i Çalışanın Tedbirsizliğinden

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

03.08.2010 Salı - İSTANBUL

MESS'in 'iş kazaları ve meslek hastalıkları' araştırmasının sonuçlarına göre kazalar en çok mesainin ilk 3 saatinde meydana geliyor.

 

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) yaptığı "İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları"na ilişkin araştırmada, kazaların yüzde 80'inin çalışanların "güvensiz hareketlerinden" kaynaklandığı belirtildi.

Alınan bilgiye göre, MESS tarafından her yıl düzenli olarak yapılan ve Sosyal Güvenlik Kurumu istatistiklerinden sonra iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin Türkiye'deki en kapsamlı araştırma olan "MESS Üyelerinde İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İstatistikleri" araştırması tamamlandı. Geçen yıl meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıklarına ilişkin verilerin analizini içeren araştırmada, 156 MESS üyesi iş yerinde istihdam edilen mavi ve beyaz yakalı olmak üzere toplam 109 bin 625 çalışana ilişkin sonuçlar yer aldı. Araştırma sonuçları, MESS üyesi işyerlerinde iş kazası oranlarının azaldığını ortaya koydu.

Araştırmada, üye işyerlerindeki kazalı sayısının hesaplanmasında ölümle, maluliyetle, sürekli ve geçici iş göremezlikle sonuçlanan iş kazalarının yanı sıra işgücü kaybı yaratmayan basit iş kazaları da istatistiklere yansıtıldı.

Bu çerçevede, üye işyerlerinde 2009'da 4 bin 643 iş kazası yaşandı, 11 meslek hastalığı vakası tespit edildi. Çalışanların yüzde 4,2'si iş kazasına maruz kaldı. Erkek çalışanların yüzde 4,5'i, kadınların ise yüzde 1,3'ü iş kazası geçirdi.

Krizde kazalar azaldı

Önceki yılın verileri ile karşılaştırıldığında kaza sıklık oranı (meydana gelen iş kazaları ile çalışılan saatler arasındaki ilişki) yüzde 23, kaza ağırlık oranı (kayıp işgünü sayısı ile çalışılan saat arasındaki ilişki) yüzde 5 oranında azaldı.

Bu göstergelerdeki azalmalar, iş sağlığı ve güvenliğine yönelik çalışmalarda üye işyerlerinin başarısı ile ekonomik krizin çalışma hayatındaki olumsuz etkisinin bir sonucu olarak yorumlanıyor.

Sonuçlara göre, işletmelerdeki ekonomik krizin etkilerinin ağır şekilde hissedildiği 2009 yılında, çalışma saatlerinde bir önceki yılın verilerine göre önemli bir düşüş yaşandığına işaret edilerek, bunun nedeninin de yıkıcı bir şekilde sanayi üretiminin gerilemesi, buna paralel olarak kapasite kullanım oranının düşmesi olduğu belirtildi.

En fazla kaza 26-35 yaş grubunda

Araştırmaya göre, iş kazalarının yaş gruplarına dağılımına bakıldığında, en fazla kazanın genç ve yetişkin olarak sınıflandırılan 26-35 yaş grubunda görüldü. Bu gruptakiler iş kazası geçirenlerin yüzde 52'sini oluşturdu.

İş kazaları en fazla üçüncü iş saatinde yaşandı. İlk üç iş saatinde meydana gelen kazaların toplamı, tüm kazaların yüzde 40'ına karşılık geldi. Öğrenim durumuna göre bakıldığında kazaların yüzde 44'ü mesleki/teknik lise mezunları arasında yaşandı.

Kazalar, kazanın olduğu yer veya bölüme göre sınıflandırıldığında, en fazla kaza üretim alanlarında (yüzde 81) ve atölyelerde (yüzde 8) meydana geldi. Bunun yanı sıra 358 iş kazası yemekhane, spor alanları, soyuma odaları, mola yerleri ile depo, ambar, kantar gibi üretim alanlarıyla doğrudan bağlantısı olmayan alanlarda oldu.
En fazla iş kazası yaşanan illerin başında bin 106 kaza ile İzmir, 910 kaza ile Kocaeli, 852 kaza ile Bursa geldi.

Metal ve elektronik sanayinde meydana gelen iş kazalarının nedenlerine göre dağılımında 2008'de olduğu gibi geçen yıl da en fazla kazanın bir nesnenin kesmesi (yüzde 20) ve iki nesne arasında sıkışma (yüzde 17) nedeniyle olduğu belirlendi. Bu nedenlerle oluşan kazalar sonucunda yaralanma türleri kesik ve ezilme şeklinde gerçekleşti.

Ellere dikkat

En çok zarar gören uzuvlar el parmakları ile el bilekleri ve eller oldu.
"Dikkatsiz çalışma", güvensiz hareketler arasında yüzde 65'lik oranla ilk sırayı alırken, bunu "kişisel koruyucu kullanmama", "donanım ve aletleri güvensiz kullanma" takip etti.

İş kazaları sonucunda 86 bin kayıp işgünü yaşandı. En fazla kayıp iş günü 60 bin 505'le ana metal sanayinde oluştu.

Bölgelere göre dağılımda en fazla gün kaybı Bursa bölgesinde meydana gelirken, bunu sırasıyla İstanbul, İzmir, Ankara bölgeleri izledi.

Önceki Haber Sonraki Haber

ÇALIŞMA HAYATI KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Asgari ücret net 2 bin 20 lira oldu

25.12.2018 - İSTANBUL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 için asgari ücreti yüzde 26.05 artışla net 2,020 TL olarak belirledi.... Devamı

Emekli ikramiyeleri 7-8 Haziran'da ödenecek

30.05.2018 - İSTANBUL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, Ramazan Bayramı öncesinde vatandaşları daha da rahatlatmak adına hem emekli maaşlarının hem de ikramiyelerin ödemelerini öne aldıklarını bildirdi.... Devamı

Asgari ücretteki artışın bölgesel etkileri

04.01.2016 - ANKARA

Bahçeşehir Üniversitesi Araştırma Merkezi (BETAM) asgari ücret artışının bölgesel etkilerini inceleyen bir araştırma yayınladı ... Devamı

Eylemlerle ilgili ortak açıklama

21.05.2015 - KOCAELİ

TİSK, MESS, OİB, OSD, TAYSAD otomotiv sanayinde devam eden eylemlere ilişkin ortak basın açıklaması yaptı: Sağduyu içerisinde üretime başlamalı, işlerimize dört elle sarılmalıyız... Devamı

Madencilerden önce işletme sahipleri eğitilecek

26.05.2014 - BURSA

MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu, Soma'da yaşanan facianın maden sektöründeki en büyük eksiğin eğitim olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi. ... Devamı