ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Solimpeks Enerji Başarı Hikayesi

Solimpeks Enerji Gıda Turizm San. Tic. A.Ş.

Solimpeks, güneş enerjisi sektöründeki 30 yılı aşkın tecrübe ve bilgi birikimini günümüz teknolojisiyle birleştirerek, Dünya standartlarında güneş enerjisi sistemleri üretmeyi başarmıştır...Devamı

İzmir'den medikal turizm atağı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

03.05.2012 Perşembe - İZMİR

Ege Sağlık Kuruluşları Derneği, İzmir Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle "İzmir Medikal Turizm Sektör Analizi Projesi" kapsamında İzmir'de medikal turizmin envanterini çıkardı.

 

Sağlık Bakanlığı 2011 Sağlık Turizmi raporuna göre, termal turizme kıyasla daha genç bir sektör olmasına rağmen, Türkiye'nin sağlık turizmi gelirlerinin yaklaşık yüzde 30'u medikal turizmden sağlanıyor.

İzmir, başlıca medikal tedavi dallarında yurtdışından gelen hasta sayısı bazında yüzde 1,3'lük payla İstanbul, Kayseri, Ankara, Antalya, Adana ve Sakarya'nın arkasından 7. sırada geliyor. Bu da Türkiye'nin en köklü ve gelişmiş tıp fakülteleri ve hastanelerini barındıran, sektörde yetişmiş insan kaynağına ve kaliteli turizm altyapısına sahip İzmir'in medikal turizm pazarından yeterince faydalanamadığını gösteriyor.

Ege Sağlık Kuruluşları Derneği, bu durumu değiştirmek amacıyla İzmir Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle "İzmir Medikal Turizm Sektör Analizi Projesi" kapsamında İzmir'de medikal turizmin envanterini çıkardı. Proje kapsamında İzmir Sağlık Turizmi Rehberi ve ‘izmirhealth. com' adlı web sitesi de hazırlandı.

Proje koordinatörlüğünü yapan Ege Sağlık Kuruluşları Derneği Sorumlu Müdürü Dr. Tuğrul Şahbaz, İzmir'in medikal turizmde marka olabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Bu projeyle yurtdışı tanıtım faaliyetleri yapmak için bir veri tabanı oluşturduklarını vurgulayan Şahbaz, İzmir için en iyi hedef pazarların İngiltere, ABD, Hollanda, Almanya ve İskandinav ülkeleri olduğunu bildirdi.

Şahbaz, İzmir'in fizik tedavi, göz ve plastik cerrahinin ön planda olduğunu, ancak kalp-damar ameliyatları, diş ve diyaliz konusunda sahip olduğu ileri teknolojiye ciddi potansiyel taşıdığının altını çizdi.

2010'da kente tedavi olmak amacıyla gelen turist sayısı 450 iken bu rakamın 2011'de 4 bin 500'e yükseldiğini belirten Şahbaz, ancak 10 kat artışın da yeterli olmadığını savundu.

İzmir'in sağlık turizmi açısından yatak sayısı, üniversiteleri, akademik kadro ve ileri teknoloji gibi pek çok olanağa sahip olduğunu ancak hak ettiği payı alamadığını söyleyen Şahbaz, "Hazırladığımız raporla bunun resmini çekmeye çalıştık. 2011'de yürürlüğe giren Ekonomi Bakanlığı'nın sağlık kuruluşlarına ve ilgili sivil toplum kuruluşlarına yönelik pazarlama desteği, Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık'ta Dönüşüm Projesi, Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar / Herkes İçin Sağlık teması ile EXPO 2020'ye aday olan İzmir'e yapılabilecek sağlık yatırımları, sağlık turizmini daha da geliştirecek" diye konuştu.

İzmir'de sağlık kuruluşları sağlık turizmine ne kadar hazırlıklı olduğunu araştırdıklarını ifade eden Şahbaz, "Çoğunun yabancı hasta departmanı, yabancı dil bilen elemanı yok. Taburcu sonrası bakım, transfer, medikal turizm açısından hazır değiller. Turizm ve sağlık sektörleri arasındaki işbirliği zayıf. Yurtdışında tanıtım eksikliği var.

Çalışmamızda İzmir'in ilk defa medikal turizm rehberi basıldı ve bir internet portalı hazırlandı. Eksiklerini tespit ettiğimiz konularda eğitim çalışmalarına başlayacağız" dedi. Bu çalışmanın bir sonraki ayağının pazar araştırması olacağını vurgulayan Şahbaz, bununla ilgili olarak Ege Özel Hastaneler Derneği ile işbirliği yapacaklarını açıkladı.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

TÜRSAB, 9 ülkenin büyükelçisini Bursa'da ağırladı

08.05.2019 - BURSA

TÜRSAB, Türkiye'de görev yapan yabancı misyon şeflerine yönelik ikinci tanıtım gezisini Bursa'ya yaptı. ... Devamı

'Tekstil sektörünün yeni bir hikayeye ihtiyacı var'

29.04.2019 - KAHRAMANMARAŞ

TİM Başkanı Gülle, "Tekstil sektörünün tekrar bir hikaye yazmaya ihtiyacı var. Ağustos ayında açıklanacak ihracat reformumuzun alt çalışmalarını bakanımızla birlikte yapıyoruz" dedi.... Devamı

2. Bursa Gıda Fuarı 2 Mayıs'ta kapılarını açıyor

26.04.2019 - BURSA

Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile profesyonel alıcıları buluşturan 2. Bursa Gıda Fuarı, 2 Mayıs'ta kapılarını açacak.... Devamı

Halıda dünya trendini belirleyen DOMOTEX Turkey yarın açılıyor

26.04.2019 - GAZİANTEP

Halı sektörünün dünya liderleri DOMOTEX Turkey ile yarın Gaziantep'te bir araya geliyor.... Devamı

Gayrimenkul, İnşaat ve Kent Mobilya Fuarı Konya'da açıldı

26.04.2019 - KONYA

Ersözlü, inşaat sektöründe faaliyet gösteren onlarca tedarikçi firmanın, gayrimenkul, mobilya-dekorasyon firmalarının buluşacağı fuarlarda, yeni işbirliklerinden doğacak etkileşimin sektörlere katma değer yaratacağını söyledi. ... Devamı