ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Özel Karşıyaka Göz Hastanesi Başarı Hikayesi

Özel Karşıyaka Göz Hastanesi

İzmir/Karşıyaka'da göz hastalıkları alanında yaklaşık çeyrek asırdır hizmet veren, Myop, Hipermetrop ve Astigmat tedavisinde PRK, LASİK veya LASEK yöntemlerini uygun göze uygun tedavi sloganı ile kullanabilen Özel Karşıyaka Göz Hastanesi, günümüzde görme bozukluklarının tedavisinde güncel olan refraktif cerrahi ve laser tedavilerinde öncü rol üstlenmektedir...Devamı

İzmir'den medikal turizm atağı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

03.05.2012 Perşembe - İZMİR

Ege Sağlık Kuruluşları Derneği, İzmir Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle "İzmir Medikal Turizm Sektör Analizi Projesi" kapsamında İzmir'de medikal turizmin envanterini çıkardı.

 

Sağlık Bakanlığı 2011 Sağlık Turizmi raporuna göre, termal turizme kıyasla daha genç bir sektör olmasına rağmen, Türkiye'nin sağlık turizmi gelirlerinin yaklaşık yüzde 30'u medikal turizmden sağlanıyor.

İzmir, başlıca medikal tedavi dallarında yurtdışından gelen hasta sayısı bazında yüzde 1,3'lük payla İstanbul, Kayseri, Ankara, Antalya, Adana ve Sakarya'nın arkasından 7. sırada geliyor. Bu da Türkiye'nin en köklü ve gelişmiş tıp fakülteleri ve hastanelerini barındıran, sektörde yetişmiş insan kaynağına ve kaliteli turizm altyapısına sahip İzmir'in medikal turizm pazarından yeterince faydalanamadığını gösteriyor.

Ege Sağlık Kuruluşları Derneği, bu durumu değiştirmek amacıyla İzmir Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle "İzmir Medikal Turizm Sektör Analizi Projesi" kapsamında İzmir'de medikal turizmin envanterini çıkardı. Proje kapsamında İzmir Sağlık Turizmi Rehberi ve ‘izmirhealth. com' adlı web sitesi de hazırlandı.

Proje koordinatörlüğünü yapan Ege Sağlık Kuruluşları Derneği Sorumlu Müdürü Dr. Tuğrul Şahbaz, İzmir'in medikal turizmde marka olabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Bu projeyle yurtdışı tanıtım faaliyetleri yapmak için bir veri tabanı oluşturduklarını vurgulayan Şahbaz, İzmir için en iyi hedef pazarların İngiltere, ABD, Hollanda, Almanya ve İskandinav ülkeleri olduğunu bildirdi.

Şahbaz, İzmir'in fizik tedavi, göz ve plastik cerrahinin ön planda olduğunu, ancak kalp-damar ameliyatları, diş ve diyaliz konusunda sahip olduğu ileri teknolojiye ciddi potansiyel taşıdığının altını çizdi.

2010'da kente tedavi olmak amacıyla gelen turist sayısı 450 iken bu rakamın 2011'de 4 bin 500'e yükseldiğini belirten Şahbaz, ancak 10 kat artışın da yeterli olmadığını savundu.

İzmir'in sağlık turizmi açısından yatak sayısı, üniversiteleri, akademik kadro ve ileri teknoloji gibi pek çok olanağa sahip olduğunu ancak hak ettiği payı alamadığını söyleyen Şahbaz, "Hazırladığımız raporla bunun resmini çekmeye çalıştık. 2011'de yürürlüğe giren Ekonomi Bakanlığı'nın sağlık kuruluşlarına ve ilgili sivil toplum kuruluşlarına yönelik pazarlama desteği, Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık'ta Dönüşüm Projesi, Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar / Herkes İçin Sağlık teması ile EXPO 2020'ye aday olan İzmir'e yapılabilecek sağlık yatırımları, sağlık turizmini daha da geliştirecek" diye konuştu.

İzmir'de sağlık kuruluşları sağlık turizmine ne kadar hazırlıklı olduğunu araştırdıklarını ifade eden Şahbaz, "Çoğunun yabancı hasta departmanı, yabancı dil bilen elemanı yok. Taburcu sonrası bakım, transfer, medikal turizm açısından hazır değiller. Turizm ve sağlık sektörleri arasındaki işbirliği zayıf. Yurtdışında tanıtım eksikliği var.

Çalışmamızda İzmir'in ilk defa medikal turizm rehberi basıldı ve bir internet portalı hazırlandı. Eksiklerini tespit ettiğimiz konularda eğitim çalışmalarına başlayacağız" dedi. Bu çalışmanın bir sonraki ayağının pazar araştırması olacağını vurgulayan Şahbaz, bununla ilgili olarak Ege Özel Hastaneler Derneği ile işbirliği yapacaklarını açıkladı.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Eskişehir Gıda Fuarı kapılarını açtı

19.04.2019 - ESKİŞEHİR

ETO-TÜYAP Fuar Merkezinde bu yıl ilki düzenlenecek olan Eskişehir Gıda Fuarı açıldı.... Devamı

Yaz saati sürecek saatler sabit kalacak

03.10.2018 - İSTANBUL

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.... Devamı

'Pasaport ve ehliyet'te yeni dönem

02.04.2018 - İSTANBUL

Pasaport ve sürücü belgeleri bugünden itibaren nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.... Devamı

Maraş'ta Ekstrem Spor Merkezi kurulacak

27.03.2018 - KAHRAMANMARAŞ

Kapıçam Tabiat Parkı'nda 70 bin metrekare büyüklüğünde Ekstrem Spor Merkezi oluşturulacak.... Devamı

Kocaeli'den 5 yılda 1024 yatırım

26.03.2018 - KOCAELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, kentin nüfusunun her yıl 50 bin arttığını söyledi.... Devamı