ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

By Dekol Mobilya Başarı Hikayesi

By Dekol Mobilya Tekstil San. Tic. Ltd. Şti.

1989 yılında Adapazarı'nda kurulan By Dekol Mobilya ilk günden bugüne, hedeflerinden hiçbir şekilde ödün vermeden; zengin tasarım, konfor ve kullanım rahatlığı özelliklerini en yüksek düzeyde tutarak, ürünlerini yurtiçi ve yurtdışı pazarına sunmuştur.Devamı

Işık Plastik, 4 milyon euroluk yatırımla levhada kapasite artıracak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

27.02.2012 Pazartesi - KOCAELİ

Mayısta 4 milyon euroluk makine ve kalıp yatırımını devreye almaya hazırlanan firma, çok duvarlı polikarbonat üretim kapasitesini yılda 12 bin tona çıkartacak.

 

Plastik bardak ve tabak gibi tek kullanımlık ürünler üretmek amacıyla 1997'de Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde (GOSB) üretim faaliyetine başlayan Işık Plastik; günümüzde ürettiği endüstriyel levhalar, gıda ambalajları, masterbeç ve kompaundlarla 3 değişik alandaki faaliyetini tüm hızıyla sürdürüyor. Mayıs ayında 4 milyon euro'luk makine ve kalıp yatırımını devreye alacak olan Işık Plastik, çok duvarlı polikarbonat üretim kapasitesini yılda 12 bin tona çıkartacak.

"Türkiye'de ilk defa 1999 yılında polikarbonat çok duvarlı levha üretimini gerçekleştirdik" diyen Işık Plastik Genel Müdürü Abdullah Çeker, 2005 yılında devreye aldıkları solid hattıyla, optik levha olarak adlandırılan cam saydamlığında solid polikarbonat, akrilik ve PET-G levhalarla beraber, ABS ve polistren levhaların üretimini yaptıklarını söyledi. GOSB'da 210 kişinin çalıştığı tesislerinde yılda 30 bin tonluk kurulu kapasiteyle faaliyetlerine devam ettiklerini dile getiren Çeker, üretimini yaptıkları levhaların inşaat, otomotiv, güvenlik ve mobilya gibi değişik sektörlerle seralarda kullanıldığını kaydetti.

Yıllık cirolarının yarıdan fazlasının levha üretiminden geldiğini, kalan miktarın ise gıda ambalajı ve masterbeçlerden sağlandığını ifade eden Abdullah Çeker, "Ciromuzun yüzde 40'ını ise ihracattan elde ediyoruz. Yaptığımız ihracatın yüzde 40'lık kısmının levha üretiminden kaynaklanıyor. Levha üretimimizin yüzde 30'unu Almanya, İtalya, İngiltere, Kuzey ve Doğu Avrupa ile Ortadoğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Son dönemde bu ülkelerdeki ekonomik sıkıntılar ve siyasal olaylarla ilgili kayıplarımızı Afrika ve Orta Asya bölgelerine yaptığımız ihracatla giderebiliyoruz. Özellikle levha üretimindeki kalitemiz sayesinde Avrupa'nın önemli ülkelerine ihracat gerçekleştirebiliyoruz. Plastik bardak, tabak ve kaplardan oluşan gıda ambalaj ürünleri ise Batı Avrupa ve Afrika ülkelerine ihraç edebiliyoruz" diye konuştu.

Levha üretiminde 12 bin ton kapasite

İnşaat sektörüne yönelik ürettikleri levhalarda iç pazarda yüzde 70'lik bir paya sahip olduklarını ifade eden Abdullah Çeker, levha üretimindeki kurulu kapasitelerinin yıllık 12 bin ton olduğunu belirtti. İç pazarda inşaat sektöründe yurt genelinde 20 bayileri olduğunu dile getiren Çeker "Üretimini yaptığımız polikarbonat çok duvarlı levhalar yapıların çatı ve cepheleriyle birlikte modern seralarda kullanılıyor. Bugün Türkiye'nin 100 dönüm üzerinde bir alan kaplayan modern seralarında ve yine kamunun ve özel sektörün dev projelerinde Policam markalı ürünlerimizi görebilirsiniz" şeklinde konuştu. "Polikarbonat çok duvarlı levhaların Türkiye'deki ilk üreticisiyiz" diyen Çeker, "Mayıs ayında 4 milyon euro'luk yatırımla devreye alacağımız 2 ekstrüderin, yıllık 3 bin ton olan polikarbonat çok duvarlı levha üretimi kapasitemizi 12 bin tona çıkaracağız" bilgisini verdi.

Yeni yatırımla enerji ve ısı yalıtımında ön plana çıkacak

Bugüne kadar 4 mm ile 16 mm. arasındaki kalınlıklarda, 2, 3 ve 4 düz duvarlı polikarbonat  levhalar ürettiklerini belirten Çeker, yeni yatırımlarının da devreye girmesiyle 40 mm. kalınlığa kadar X ve M kesitli 6, 8, 10 duvarlı levhalar üretebileceklerini vurguladı. Çeker, "Yeni yatırımla birlikte üreteceğimiz levhalar daha yüksek ısı yalıtımı sağlamaktadırlar ve enerji verimliliğinden dolayı Avrupa'da bu tip levhaların kullanımı artmıştır. Türkiye'de bu trendi izleyecektir " dedi.

2011'de bir önceki seneye göre cirolarında yüzde 20'lik artış sağladıklarını dile getiren Abdullah Çeker, bu artışı yılın ilk yarısında iç ve dış pazardaki agresif çalışmaları sonucunda elde ettiklerini kaydetti. 2012 yılında yeni yatırımlarıyla birlikte ürün gamlarının da genişleyeceğini belirten Çeker, böylelikle yeni müşteriler ve pazarlar edineceklerini vurguladı.          

Ar-Ge'yle farklı ürünler üretecek

Ar-Ge departmanlarıyla, müşteri istekleri ile sektörel yenilikleri dikkate alarak çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ettiklerini dile getiren Abdullah Çeker, ürün geliştirme aşamasında kaplama teknolojisi alanında çalışan saygın bir kuruluşla işbirliği yaptıklarını belirtti. Özellikle yeni yatırımlarının devreye girmesiyle kızıl ötesi (infrared), damlatmaz (antidrop), buğulanmaz (antifog) ve çizilmez (antiscratch) gibi yeni kaplamalarla, hali hazırda ithal edilmekte olan bu tip ürünlerde, proje sahiplerini uzun teslim sürelerinden kurtaracaklarını ifade etti.

 

Önceki Haber Sonraki Haber

FİRMA HABERLERİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Kalıpçılar, ithalatın teşvik edilmesine karşı acil önlem istiyor

09.10.2019 - İSTANBUL

Kalite sorunlarına rağmen düşük maliyet nedeniyle kalıp ithal edilmesinin stratejik bir sektör olan kalıpçılık sektörüne darbe vurduğunu söyleyen UKUB Başkanı Şamil Özoğul, yerli üreticinin desteklenmesini istedi.... Devamı

TSKB'den ilk çeyrekte 185 milyon lira net kâr

02.05.2019 - İSTANBUL

TSKB Genel Müdürü Suat İnce, "Proaktif bir yaklaşımla oluşturduğumuz politikalarımız sayesinde yılın ilk çeyreğinde sağlıklı sonuçlar elde ettik" dedi.... Devamı

İzmirli turizmciler ödüllendirildi

22.04.2019 - İZMİR

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün 11. İzmir Turizm Ödülleri, 43. Turizm Haftası kapsamında düzenlenen törenle verildi.... Devamı

Mekem Robot, dünya devlerine otomasyon tedarikçisi oluyor

08.10.2018 - KONYA

Mekem Robot, dünyaca ünlü Alman markası Homag ile işbirliği protokolü imzaladı.... Devamı

Akçalı, Avrupa'da fabrika açıyor

04.10.2018 - İSTANBUL

Akçalı Şirketler Grubu CEO'su M. Akın Akçalı, "Avrupa'da kuracağımız üretim tesisi 2019'da üretime başlayacak" dedi. ... Devamı