ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Talat Matbaacılık Başarı Hikayesi

Talat Matbaacılık ve Deri Mamulleri A.Ş.

40 yılı aşkın bir sürede yüz binlerce farklı tasarımın üretimine imza atmanın gururunu taşıyan Talat Matbaacılık, 5.000 m² üzerine kurulu entegre tesislerinde elektronik dizgi, film, cilthane, ambalaj ve ofset tesislerinde kalite ve estetikten taviz vermeden hızlı üretim yapabilmektedir...Devamı

İşe Başlatmama Tazminatına Vergi İstisnası

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

12.08.2009 Çarşamba - ANKARA

Bazı maddelerdeki değişikliklere açıklık getiren Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Gelir vergisi kesilmeyen tazminatlara işe başlatmama tazminatı da dahil edildi.

Maliye Bakanlığı'nın 16 Haziran 2009 tarihli ve 5904 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun bazı maddelerinde yapılan değişikliklere açıklık getiren Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

İşe başlatmama tazminatı da eklendi

Tebliğe göre, 16 Haziran 2009 tarihli ve 5904 sayılı Kanun'un 1. maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu'nun 25. maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendinde yer alan, "ve işsizlik sebepleriyle verilen tazminat" ibaresi" ve işsizlik sebepleriyle (işe başlatmama tazminatı dahil) verilen tazminat" şeklinde değiştirildi. Böylece gelir vergisi kesilmeyen tazminatlara işe başlatmama tazminatı da dahil edildi.

Kanunun 4. maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu'na şu geçici madde eklendi:

"Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki dönemlerle ilgili olarak 22 Mayıs 2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu'nun 21. maddesi uyarınca işverenlerce işçiye ödenen işe başlatmama tazminatları, damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaz. Anılan dönemlere ilişkin işe başlatmama tazminatı gelir vergisi tevkifatına tabi tutulan mükelleflerin; tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla 213 sayılı Vergi Usul Kanunun'un düzeltmeye ilişkin hükümleri uyarınca tahsil edilen gelir vergisinin ret ve iade işlemleri yapılır.

Bu maddenin uygulamasına ilişkin usul ve esası belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir."

Söz konusu hükümler, Kanunun yayımı tarihi olan 3 Temmuz 2009 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

İstisnanın kapsamı

Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan ibare değişikliğiyle 22 Mayıs 2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca işverenlerce işçilere ödenen işe başlatmama tazminatları, yapılan düzenlemenin yürürlüğe girdiği 3 Temmuz 2009 tarihinden itibaren damga vergisi hariç gelir vergisinden istisna edildi.

İstisna kapsamındaki tutar, iş sözleşmesi feshinin geçersizliğine karar veren mahkeme veya özel hakemin kararında belirlediği işçinin işe başlatılmaması nedeniyle ödenecek tazminat miktarı ile sınırlı olacak.

Önceki Haber Sonraki Haber

ÇALIŞMA HAYATI KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

120 ülkeden alım heyeti CNR Marble Tech’te buluştu

28.10.2019 - İSTANBUL

CNR Marble Tech, dünyanın dört bir yanından sektör profesyonellerini bir araya getirdi.... Devamı

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı faaliyete başladı

28.10.2019 - İSTANBUL

Bütçe oluşturma ve turizm payına ilişkin usul ve esasların yer aldığı yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı fiilen çalışmalarına başlamış oldu.... Devamı

Temmuz ayı işsizlik rakamları açıklandı

15.10.2019 - İSTANBUL

Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayına ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre temmuz ayında işsizlik oranı 3,1 puanlık artışla yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşti.... Devamı

Tarımda yerli ve milli teknoloji dönemi

09.09.2019 -

Tarımsal faaliyetlerde üretim ve verim artışı sağlayarak çiftçinin refahını artırmak amacıyla birçok alanda yerli ve milli teknolojiye yönelik projelere hız verildi.... Devamı

Asgari ücret net 2 bin 20 lira oldu

25.12.2018 - İSTANBUL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 için asgari ücreti yüzde 26.05 artışla net 2,020 TL olarak belirledi.... Devamı