ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ata Bilişim Başarı Hikayesi

Ata Bilişim San. Tic. Ltd. Sti.

2007 yılında kurulan ATA Bilişim; eğitim, destek, teknik servis, proje, satış ve pazarlama departmanlarındaki eğitimli kadrosuyla müşterilerine “Müşteri Memnuniyetinin Sürekliliği Esastır“ ilkesi ile hizmet vermektedir...Devamı

İlaçların %73'ünün ödemesi sosyal güvenlik sisteminden

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

04.07.2012 Çarşamba - ANKARA

Türkiye, ilaç tüketiminde en fazla kamu desteği kullanan ülkeler arasında yer alıyor.

 

Türkiye'nin, dünyanın en yüksek kamu ilaç hizmeti veren ülkelerinden biri olduğu belirtildi. Türkiye'de kullanılan ilacın yüzde 73'ü sosyal güvenlik sistemi tarafından karşılanırken, Avrupa ülkelerinde bu oran yüzde 48 ile 69 arasında gerçekleşiyor. Kamu tarafından karşılanan ilaç kullanımı, düşük gelirli ülkelerde ortalama yüzde 23, gelişmiş ülkelerde ise yüzde 61 düzeyinde bulunuyor.

İlaç Endüstrisi İşveren Sendikası tarafından derlenen verilere göre Türkiye, ilaç tüketiminde en fazla kamu desteği kullanan ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye, kamu ve özel olmak üzere toplam yıllık 80 milyar TL sağlık harcaması gerçekleştiriyor. Bunun 22 milyar TL'si ilaç harcamalarından oluşuyor.

Bunun içinde de 2011 itibariyle ilaç harcamaları 15.9 milyar TL'ye ulaşıyor. 2012 için kamu ilaç harcama tahmini ise 14,7 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Toplam sağlık harcamaları içinde kamu tarafından karşılanan tutarın biraz daha düşmesi bekleniyor.

Türkiye, hem gelişmekte olan, hem de gelişmiş ülkeler ile karşılaştırıldığında ise ilaçta en fazla kamu harcaması yapan ülkelerin başında bulunuyor. Türkiye'de tüketilen ilaçların yüzde 73'ü sosyal güvenlik sistemi tarafından karşılanırken, Fransa'da bu oran yüzde 59, İtalya'da 48, Yunanistan'da yüzde 69 seviyesinde bulunuyor.

Türkiye ile benzer ekonomik koşullarda bulunan Meksika'da kamu tarafından ödenen ilaçlar toplam tüketimin yüzde 37'si olurken, Brezilya'da yüzde 14, Macaristan'da yüzde 49, Rusya'da yüzde 35 seviyesinde bulunuyor. Ülkelerin gelişmişlik durumlarına göre yapılan sınıflamada ise yüksek gelir grubundaki ülkelerde kamu tarafından ödenen ilaçlar toplam tüketimin yüzde 61,3'ünü oluşturuyor.

Yüksek-orta gelir grubunda yüzde 38,8, düşük orta gelir grubunda yüzde 33,5 ve düşük gelir grubunda da yüzde 23,1 seviyesinde bulunuyor.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

TÜRSAB, 9 ülkenin büyükelçisini Bursa'da ağırladı

08.05.2019 - BURSA

TÜRSAB, Türkiye'de görev yapan yabancı misyon şeflerine yönelik ikinci tanıtım gezisini Bursa'ya yaptı. ... Devamı

'Tekstil sektörünün yeni bir hikayeye ihtiyacı var'

29.04.2019 - KAHRAMANMARAŞ

TİM Başkanı Gülle, "Tekstil sektörünün tekrar bir hikaye yazmaya ihtiyacı var. Ağustos ayında açıklanacak ihracat reformumuzun alt çalışmalarını bakanımızla birlikte yapıyoruz" dedi.... Devamı

2. Bursa Gıda Fuarı 2 Mayıs'ta kapılarını açıyor

26.04.2019 - BURSA

Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile profesyonel alıcıları buluşturan 2. Bursa Gıda Fuarı, 2 Mayıs'ta kapılarını açacak.... Devamı

Halıda dünya trendini belirleyen DOMOTEX Turkey yarın açılıyor

26.04.2019 - GAZİANTEP

Halı sektörünün dünya liderleri DOMOTEX Turkey ile yarın Gaziantep'te bir araya geliyor.... Devamı

Gayrimenkul, İnşaat ve Kent Mobilya Fuarı Konya'da açıldı

26.04.2019 - KONYA

Ersözlü, inşaat sektöründe faaliyet gösteren onlarca tedarikçi firmanın, gayrimenkul, mobilya-dekorasyon firmalarının buluşacağı fuarlarda, yeni işbirliklerinden doğacak etkileşimin sektörlere katma değer yaratacağını söyledi. ... Devamı