ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Kemahlıoğlu Plastik Başarı Hikayesi

Kemahlıoğlu Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

1979 yılında Yüksek Makine Mühendisi Ömer Kemahlıoğlu ve Mehmet Kemahlıoğlu ortaklığında Kolektif Şirket olarak kurulan firma, 1995 yılında 3 aile bireyinin de katılımıyla, Kemahlıoğlu Plastik Amb. San. ve Tic. A.Ş. unvanını almıştır...Devamı

İlaç sektöründen 5 aşamalı plan

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

15.05.2012 Salı - ANKARA

Sektör temsilcileri, kamu ilaç bütçesinin gerçekçi biçimde belirlenebilmesi için 5 ana alanda çalışma grubu kurulmasını istedi.

 

İlaç üreticileri, sektörün fiyat ayarlamaları nedeniyle sürdürülebilirliğinin tehdit altında olduğunu belirterek, hem bütçe ayarlamalarında hem de sektöre yönelik yeni bir plan oluşturulmasını istediler.

SGK'ya verilen öneriyle, global bütçenin yıl içinde revize edilmesine olanak sağlanması talep edildi. Sektörün sürdürülebilirliği için ise kamu ilaç bütçesinin gerçekçi biçimde belirlenmesi, yeni moleküllerin (yeni ilaçların) piyasaya sunulmasın hızlandırılması, ar-ge ve yerli ecüretime teşvik verilmesi, rasyonel ilaç kullanımı ve mevzuatın değiştirilmesinden oluşan 5 ana alanda çalışma grubu kurulması istendi.

Sektör tarafından SGK'ya iletilen metinlerde, ilaç fiyatlarındaki düşüşten dolayı sürdürülebilirlik konusunda zorluklar yaşandığı belirtildi.Global bütçe uygulamasının bu çerçevede revize edilmesi istenen ve yıl içinde güncellemeyi de olanaklı kılan bir yapının kurulması önerildi.

Buna göre, ilaç harcamalarının yıllık olarak GSYİH'in yüzde 1.5'i ile Orta Vadeli Program hedefleri olan 1.3 aralığında gerçekleşmesinin sağlanması istendi. Yıl içinde, bütçenin aşılması ihtimali doğduğunda fiyat ya da diğer kısıtlayıcı uygulamalara gidilmemesi, bunun yerine bütçenin revizyonunun yapılması esnekliği talep edildi.

Sürdürülebilirlik açısından 2015'e kadar yapısal uyumun gerçekleşmesi de sektör tarafından talep edildi. Buna göre, tarafların prensipler üzerinde anlaşarak, bu prensiplere odaklanan çalışma gruplarının oluşturulması, grupları çalıştaylar yoluyla öneri geliştirmesi ve önerilerin eylem planına dönüştürülmesi önerisi geliştirildi.

Bu kapsamda, üzerinde uzlaşma istenen prensipler ise gerçekçi ilaç bütçesi, yeni moleküllere erişimin kolaylaştırılması (ilaç ruhsatları ve yeni ilaçların Türkiye'ye giriş süreçlerinin hızlandırılması), ar-ge ve yerli üretimin bir program dahilinde teşvik edilmesi, rasyonel ilaç kullanımı, mevzuatın bu prensiplere destek verecek şekilde revizyonu olarak belirlendi.

Önerilerde, vatandaşların ilaca erişiminin kaliteli hizmet ve eşit şekilde erişme imkanı ile birlikte değerlendirilmesi ile Türkiye ilaç endüstrisinin gelişmesinin de odak noktaları arasına alınması talep edildi.

Sürdürülebilirlik için kısa vadede global bütçenin yeniden belirlenmesine yönelik öneriler de yer aldı.

Buna göre, 2013 ve sonrası için global bütçe belirlenirken, her yıl için bir önceki yılın GSYİH'in nominal büyümesinin eklenmesi önerildi. Yıl içinde OVP'de öngörülen rakamların, gerçekleşen rakamlarla revizyonu, talep düşürmeye ya da rasyonel ilaç kullanımına yönelik uygulamalara ağırlık verilmesi ve sektördeki KDV oranının yeniden gözden geçirilmesi talep edildi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Yaz saati sürecek saatler sabit kalacak

03.10.2018 - İSTANBUL

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması (tüm yıl yaz saati, GMT+3) her sene, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.... Devamı

'Pasaport ve ehliyet'te yeni dönem

02.04.2018 - İSTANBUL

Pasaport ve sürücü belgeleri bugünden itibaren nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.... Devamı

Maraş'ta Ekstrem Spor Merkezi kurulacak

27.03.2018 - KAHRAMANMARAŞ

Kapıçam Tabiat Parkı'nda 70 bin metrekare büyüklüğünde Ekstrem Spor Merkezi oluşturulacak.... Devamı

Kocaeli'den 5 yılda 1024 yatırım

26.03.2018 - KOCAELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, kentin nüfusunun her yıl 50 bin arttığını söyledi.... Devamı

Ormanlar dünya nüfusunun %20'sine geçim olanağı sağlıyor

23.03.2018 - ANKARA

Bugün yaklaşık 1.8 milyar insan arazi bozulumu ve çölleşmeden etkileniyor. Ormanlık arazinin en az yüzde 65'i bozulmuş durumda.... Devamı