ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Metalurji Grubu Başarı Hikayesi

Metalurji Grubu

1992 yılında Ankara'lı sanayicilere hizmet vermek amacıyla kurulan, 24 saatlik çalışma sistemi ile yıllık 4.000 ton ısıl işlem kapasitesi bulunan, Metalurji Grubu; proses takibinde zaman-sıcaklık diyagramı, zengin laboratuvar ekipmanlarıyla sadece Ankara'da değil ülke çapında müşteri potansiyeline sahip olmuştur.Devamı

İklimlendirme sektöründe hedef dünyada ilk 10

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

25.10.2019 Cuma - İSTANBUL

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, "İlerleyen vadede iklimlendirme sektöründe ilk 10 ülke arasına girme hedefimiz var. Bu da planlı bir çalışmayla 6-7 yıl içerisinde gerçekleştirilebilecek bir hedeftir" dedi.
İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, sektörün ilerleyen dönemdeki hedefinin dünyada ilk 10'a girmek olduğunu belirterek, "Bu da planlı bir çalışmayla 6-7 yıl içerisinde gerçekleştirilebilecek bir hedeftir." dedi.

Şanal, iklimlendirme sektörünün bu yılki ihracat performansının oldukça iyi olduğunu söyledi.

Sektör olarak bu yıl büyüme eğiliminde olduklarını vurgulayan Şanal, sektörün uzunca bir süredir dış ticarette Türkiye ortalamasının üzerinde büyüdüğünü dile getirdi.

İhracat hedefleri kadar yerli üretimi güçlendirmeye de önem verdiklerini aktaran Şanal, bu noktada uluslararası yatırımcıların Türkiye'de yatırım yaptığını ifade etti.

Şanal, dünya genelindeki büyük global firmaların Türkiye'de yatırım yaptığını anlatarak, bunların yanı sıra yeni yatırım planlayan firmalar olduğunu, bu sayede ilerleyen dönemde dış ticaret açığını artıya geçireceklerini bildirdi.

"Firmalarımızın ihracat potansiyeli artmaya başladı"
Dünyadaki iklimlendirme sektöründe Çin, Amerika, İtalya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin pazar payının iyi olduğuna işaret eden Şanal, şöyle konuştu:

"İlerleyen vadede iklimlendirme sektöründe ilk 10 ülke arasına girme hedefimiz var. Bu da planlı bir çalışmayla 6-7 yıl içerisinde gerçekleştirilebilecek bir hedeftir. Ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz. Daha sonra Türki Cumhuriyetler geliyor. Olmadığımız lokasyonlar var. Afrika'da ve Güney Amerika'da zayıfız. Bu ülkelere de sürekli sektörel dış ticaret heyetleri gönderiyoruz, fuarlara katılıyoruz. Bunların geri dönüşlerini alıp analizlerini yapıyoruz. Yeni pazarlara girmek hemen kolay olmuyor. O bölgelere sık sık giderek planlamalar yapmak gerekiyor. Bu çalışmaların da sonuçlarını almaya başladık. Özellikle Afrika ve Güney Amerika'da gittiğimiz ülkelerde yeni yeni pazarlar oluşturmaya başladık. Firmalarımızın ihracat potansiyeli yavaş yavaş bu ülkelerde de artmaya başladı."

2020'de ihracat hedefi 5,5 milyar dolar


Şanal, ihracattaki hedeflerinin dış ticaret fazlası veren sektör haline gelmek olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bunun için de geçen yıl iki senelik bir hedef öngörmüştük. Bu sene bu hedefimizi gerçekleştirdik sayılabilir. Oran şu anda aşağı yukarı başa baş noktasına geldi. Dövizdeki artıştan dolayı kullanıcılar yerli malına yöneldi. Bununla birlikte potansiyel olarak altyapısını hazırlamış firmalarımız ihracat odaklı çalışmalarını artırdı. Bu sayede dış ticaret açığımızı da kapatmış olduk. 2020 yılında dış ticaret fazlası vereceğiz. Tüm planlarımızı bu doğrultuda yaptık. 2020 yılında da ihracat hedefimizi 5,5 milyar dolar seviyesi olarak belirledik. İklimlendirme sektörü katma değeri yüksek olan bir sektör. Şu anda Türkiye'nin kilogram başına ihracat değeri ortalaması 1,3 dolarlar seviyesinde. İklimlendirme sektörünün ihracatı değeri ise 4,5 seviyelerinde. Biz yaptığımız çalışmalar sonucu bu rakamı daha üst seviyelere çıkarmayı planlıyoruz. Bu da uzun soluklu bir vade. Önümüzdeki 4-5 yıllık bir süreçte kilogram başına değeri 5 dolara çıkartmayı da planlıyoruz."

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

'Yılın En Başarılı Sağlık Yöneticisi' Sezai Sevgin oldu

12.12.2019 - İSTANBUL

Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin "Yılın En Başarılı Sağlık Yöneticisi" seçildi. ... Devamı

İş Bankası 25 bininci satranç sınıfını açtı

26.11.2019 - ANKARA

İş Bankası'nın ana sponsorluğunda yaptırılan satranç sınıflarının 25 binincisi, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, okul müdürü ve öğrencilerin katılımıyla Şehit Adil Yurtoğlu İlkokulu'nda açıldı. ... Devamı

Türk mutfağının lezzeti Asya'ya taşındı

25.10.2019 - Yurtdışı

EVSİD Başkan Vekili Talha Özger, Hong Kong'daki Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı'na planları hazır ve satın almalarını yapacak olan ciddi alıcıların geldiğini söyledi.... Devamı

5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı kapılarını açtı

24.10.2019 - BURSA

26 Ekim'e kadar açık kalacak Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı'nda ağırlığı toplam 60 bin ton olan 2 bin 200 blok mermer sergileniyor.... Devamı

İzmir Ticaret Borsası kızıl buğdayın ekimini yaygınlaştıracak

24.10.2019 - İSTANBUL

İTB "Topraktan Fırına: Kızıl Buğdayın Yolculuğu" isimli bir proje başlattı.... Devamı