ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Hüma Hastanesi Başarı Hikayesi

Hüma Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti.

2004 yılının Mart ayında Kayseri’nin ilk Kadın Sağlığı Merkezi olarak kurulan Hüma Hastanesi, 2006 yılının Şubat ayında Anadolu’nun ilk Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır...Devamı

"İnovasyon, Ar-Ge ve teknolojiyle 1. lige çıkarız"

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

21.10.2019 Pazartesi - İZMİR

MİB Gencer, "2023 Sanayi Strateji hedeflerine uygun olarak çok sayıda dünya markası çıkararak sanayimizi birinci lige taşımalıyız. Ancak beraber iş yapma kültürünü geliştirirsek bunu başarabiliriz" dedi.

Son dönemde makine sektörünün gelişimi için dönüm noktası olacak kararların alındığını dile getiren Makine İmalatçıları Birliği Başkanı (MİB) S. Emre Gencer, ülke sanayinin dünyada birinci ligine ancak beraber iş yapma kültürünün geliştirilmesiyle taşınacağını söyledi.

Artık cari açık ve dış borca dayalı büyüme modelinde sona gelindiği vurgulayan Gencer, "Hiç zaman kaybetmeden, inovasyon, Ar- Ge ve dijitalleşmeye dayalı üretim ekonomisine geçmek zorundayız. Bu konuda ciddi adımlar da atılmaya başlandı. 2019-2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı uygulamaya geçti. Plan makine sektöründe rekabetçi ve verimli yerli üretim altyapısının geliştirilerek küresel pazardaki rekabet gücümüzün artırılmasını hedefliyor. Sektörümüzün tüm talep ve beklentileri planın ilgili bölümünde yer aldı" görüşünü savundu. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nda makine imalatının öncelikle odaklanacak sektör olarak kabul edildiğini hatırlatan Gencer, "Bizi memnun eden diğer bir gelişme ise, makine sektörünün bu programın pilot uygulaması olarak seçilmesi. Bu çerçevede program kapsamdaki yatırımların, Ar-Ge, Ür-Ge ve yatırım destekleriyle uçtan uca bir sistemle ve yeni nesil teşvik unsurlarıyla desteklenmesi öngörülüyor" dedi.

Destekler yüzde 80'e kadar yükseltildi

Geçen ay açıklanan İhracat Ana Planı'nda da makine sektörünün ihracatı özel önlemlerle teşvik edilecek hedef sektör olarak tanımlandığını söyleyen Gencer, "Bu çerçevede sektörümüze sağlanan destekler yüzde 80'e kadar yükseltildi. MİB olarak bu süreçlerde çok daha güçlü ve etkin olarak daha fazla yer almak istiyoruz. Bu kararların alınması kadar uygulanması da önemli" diye konuştu. Dünyanın her yerinde teknolojinin lokomotifinin makine sanayi olduğunu ifade eden Gencer, şunları söyledi: "Türkiye olarak bu alanda küçümsenmeyecek mesafe aldık. Ancak, buna yeterli diyemeyiz. 2023 Sanayi Strateji hedefl erine uygun olarak çok sayıda dünya markası çıkararak sanayimizi birinci lige taşımalıyız. Ancak beraber iş yapma kültürünü geliştirirsek bunu başarabiliriz."

Son çeyrekte tüketime dayalı büyüme olacak

Yaklaşık 17 aydır devam eden ekonomik daralma dönemi sonrasında dipten dönüş sinyallerinin alınmaya başlandığını belirten Gencer, "Kredi kanalları uzunca bir dönem sonra yeniden açılmaya başladı. Kredi faizleri de düşüyor ve daha da düşecek. Yeni Ekonomik Plana göre yılın son çeyreğinde tüketime dayalı da olsa tekrar büyümeye başlayacağız. Bu iyileşmeye rağmen, daha uzunca bir süre ihracat pazarlarına bağlı ayakta kalmaya devam edeceğiz. Ama ihracat mücadelesi kolay değil. Ticaret savaşları, kur savaşları, korumacılık, Brexit, dünya ticareti kurallarının yok sayılması gibi sorunlar ülkemiz ticaretini de olumsuz etkiliyor" dedi.

Küresel olumsuzlukları fırsata çevirebiliriz

Türkiye'nin en büyük pazarı olan Avrupa'da durgunluğun uzun bir süre devam edeceğini dile getiren Makine İmalatçıları Birliği Başkanı Emre Gencer, "Siyasi gerginlikler, savaşlar, ambargo kararları komşu ülkelerle ticaretimizi olumsuz etkiliyor. Üyelerimizin bazı ülkelerde imzaladıkları kontratların dahi siyasi sebeplerle uygulamaya geçirilemediğine şahit oluyoruz. Bu zorlukların konjonktürel olmadığının bilincindeyiz. Aksine dünya ticareti radikal bir değişim sürecine girdi. Bazı komşu ülkelerle ilişkilerimiz daha uzun süre maalesef düzelmeyebilir. Ortadoğu'nun siyasi istikrara kavuşması için uzun süre gerekebilir. Tüm bu olumsuzlukların bilincinde olarak değişen koşulların yarattığı fırsatlara odaklanarak devam etmek zorundayız. Öyle de yapıyoruz" dedi.
Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Enerji ithalatı faturası şubatta yüzde 7,4 azaldı

01.04.2020 -

Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azalarak 3 milyar 136 milyon 51 bin dolara geriledi.... Devamı

TMO, nisanda 20 bin ton fındık satacak

31.03.2020 -

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin stoklarında bulunan 20 bin ton fındığı nisan ayında satışa sunacağı açıklandı.... Devamı

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı

27.03.2020 -

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı... Devamı

Tüm KOBİ'ler ticari alacak sigortası kapsamına alındı

27.03.2020 -

KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin düzenleme ile, bir önceki mali yıldaki yıllık net satış hasılatı 125 milyon liradan az olan orta büyüklükteki işletmelere de alacak sigortası sunulacak.... Devamı

40 bin çiftçiye erken ödeme yapılacak

27.03.2020 -

TÜRKŞEKER'in, 40 bin çiftçiye verilmesi gereken avans ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapacağı açıklandı.... Devamı