ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Serpa Kozmetik Başarı hikayesi

Serpa Kozmetik-Ecza Malz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

1997 yılının Nisan ayında kurulan, 2007 yılında 5.000 m² kapalı alanlı hizmet binasına taşınan Serpa Kozmetik, genç ve dinamik bir ekiple; güvenilir firma, dürüst satıcı, sistemli çalışma ve iyi hizmet anlayışı ile yükselen bir çıkış trendi yakalamıştır...Devamı

'İhracatta Fark Yaratanlar' ödüllendirildi

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

12.04.2019 Cuma - İSTANBUL

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), 'İhracatta Fark Yaratanlar' ödül töreni ile 5 farklı kategoride 346 firmayı ödüllendirdi.

Sektörün 2018 yılı içerisinde gerçekleştirdiği 1,7 milyar dolarlık ihracata katkı yapan firmaların ödüllendirildiği törende İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), 5 farklı kategoride 346 ihracatçıyı ödüllendirdi. Açılış konuşmasını yapan İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, "Ödül alan firmaların neredeyse tamamı bir önceki yıla göre daha fazla ülkeye ihracat yapma başarısını gösterdi" dedi. Dünyadaki ekonomik sıkıntılara rağmen deri sektörünün pazar çeşitliliğini sağlayabildiğine vurgu yapan Şenocak, "Deri ve deri mamulleri sektörü olarak 180 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu rakamlara ulaşmamızda en büyük pay burada ödül alan firmalarımızındır" diye konuştu.

Törende konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "Bu yılın ilk 3 ayında Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamı olan 45 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik, yani bu, sene sonunda 180 milyar dolara ulaşabileceğimizi gösteriyor" dedi. Deri sektörünün başarılı bir sektör olduğuna vurgu yapan Gülle, "Bu bağlamda Güney Kore ve Japonya gibi bölgelerdeki potansiyelimizi kullanmalıyız" diye konuştu.

Mart ayında tüm zamanların ihracat rekoru

Deri ve deri mamulleri sektörünün ihracat rakamlarını değerlendiren Mustafa Şenocak şöyle konuştu: "Deri ve deri mamulleri ihracatımız 1 Ocak - 31 Mart döneminde 440 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mart ayında ise tüm zamanların en yüksek ihracatını gerçekleştirdik. Mart ayında sektör olarak yüzde 4,6'lık artışla 177 milyon dolar ihracat rakamına ulaştık."

Ur-Ge projelerine hız kesmeden devam

2019 yılı etkinliklerinden de söz eden Şenocak, "Bu yıl İDMİB olarak MICAM, LINEAPELLE, APLF fuarlarına 170 firmamızla ikişer defa milli katılım organizasyonu gerçekleştirmeyi hedefl iyoruz. Ayrıca 65 üye firmamızla gerçekleştirdiğimiz Ur-Ge projelerimizin çalışmalarına hız kesmeden devam ediyoruz. Sektörümüzden gelecek talepler neticesinde 2019 yılı içerisinde yeni Ur-Ge projeleri başlatmayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.
Alt sektörlerdeki ihracat artışından bahseden Şenocak, "2018 yılında 888 milyon dolar ile tüm zamanların en yüksek ihracat seviyesine ulaşan ayakkabı sektörümüz, 2019 Ocak - Mart döneminde de 295 milyon dolar ihracatla tarihinin en yüksek dönemsel ihracat rekorunu kırdı" dedi.

Deri ve kürk konfeksiyon sektöründe de başarı sağlandığına vurgu yapan Şenocak, "Bu sektörde 2018 yılında ihracatta kilogram başı 192 dolar birim fiyatla ve 25 milyon dolarlık ihracatla Amerika kıtasına tüm zamanların en yüksek ihracat rekoruna ulaştık" diye konuştu. Saraciye sektöründe 170 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Şenocak, "Örneğin İtalya'ya ihracatta kilogram başı birim fiyatımız 2018 yılında yüzde 15 oranında arttı" dedi. Şenocak "Yarı işlenmiş bitmiş deri ve işlenmiş kürk ihracatımızın kilogram başı birim fiyatı ise 2018 yılında 13 dolar ile tarihi zirveye ulaştı" dedi. Şenocak sonra olarak da son 10 yılda ihracatta kilogram başı birim fiyatlarının 3 kat arttığını dile getirdi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DIŞ TİCARET KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türk otomotiv sektörü Almanya'da farkındalık yarattı

22.04.2019 - KOCAELİ

Otomotiv sektöründe Türk-Alman iş birliğinin boyutlarını daha ileri bir noktaya taşımak amacıyla Almanya'da iki ayrı yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.... Devamı

150 ülkeye 279 milyon dolarlık meyve suyu ihracatı

22.04.2019 - İZMİR

Meyve suyu ihracatının, 2018'de su ve gazlı içecekler ihracatı ile turşu ihracatını geçerek birinci sıraya yükseldiği bildirildi.... Devamı

Ev tekstilcileri modanın merkezi İtalya'da alıcılar ile buluştu

18.04.2019 - BURSA

International Observatory Fuarı'na Sektörel Ticaret Heyeti gönderen UTİB, İtalya, Avrupa ve Amerika'dan gelen alıcılar ile Türk firmalarını buluşturdu.... Devamı

Gemi ve yat ihracatı ilk çeyrekte yüzde 50 arttı

18.04.2019 - İSTANBUL

Gemi ve yat ihracatı ilk çeyrekte yüzde 50 artarak, 268 milyon dolar olarak gerçekleşti. ... Devamı

Demir-çelik ithalatına gümrük düzenlemesi

18.04.2019 - ANKARA

Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmayan ülkelerden demir-çelik alımına yüzde 30 gümrük vergisi getirildi.... Devamı