ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Doğuş Elektrik Başarı Hikayesi

Doğuş Elektrik İnş. Taah. San. Tic. A.Ş.

Gaziantep`te, elektrik ve tesisat malzemeleri alanında faaliyet gösteren Doğuş Elektrik, teknolojik gelişmeleri sektörüne uygulayarak müşterilerine sunduğu çözümlerle hergün daha da büyüyor...Devamı

İhracat nisanda rekor kırdı, artışın yarısı pariteden kaynaklandı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

02.05.2018 Çarşamba - KAYSERİ

Türkiye'nin ihracatı nisan ayında yüzde 15 artışla 13.5 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Yükselişin yüzde 49'u pariteden kaynaklanırken, buradan 876 milyon dolarlık katkı sağlandı.
İhracat nisan ayında da yükselişini sürdürdü. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artışla 13.5 milyar dolara yükselen Türkiye'nin ihracatı, nisan ayı rekorunu kırdı. Geçen yıl nisan döneminde ihracatın 11.7 milyar dolar olarak gerçekleştiği göz önüne alındığında 1.8 milyar dolarlık artış sağlandı. Artışın yüzde 49'una denk gelen 876 milyon dolarlık kısmı pariteden geldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) nisan ayı ihracat rakamlarını Kayseri'deki Simfer Üretim Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıya AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Başkanvekilleri Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve Tahsin Öztiryaki, TİM Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Konseyi Başkanı İsmail Gülle, Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Refik Onur Kılıçer ile Simfer Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ustaoğlu katıldı. Toplantıda konuşan Büyükekşi, "Yılın ilk 4 ayında ihracatımız yüzde 10.4 artışla 54.7 milyar dolara ulaştı. Son 12 aylık ihracatımız ise bir önceki yıla göre yüzde 10.7 artarak 161.1 milyar dolar oldu" dedi. Son 12 aylık ihracatta 160 milyar doları aşmanın gururunu yaşadıklarının altını çizen Büyükekşi, "Yıl sonuna kadar her ay çıtayı daha da yükselteceğiz ve ihracat rakamında 170 milyar doların üzerine çıkacağız. TİM olarak 2016 Kasım ayından bu yana, yani 1.5 yıldır ihracatta artış açıklıyoruz. Son 7 aydır ise ihracatımızdaki artış çift haneli" diye konuştu.

Miktar bazında bakıldığında ihracatın nisan ayında yüzde 1.2 azalarak 9.5 milyon ton olduğuna dikkat çeken Büyükekşi, "Parite değişimlerinin ihracatımızı nasıl etkilediğine bakacak olursak; nisan ayında parite etkisi pozitif yönlü olarak 876 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunda özellikle euro ve dolar paritesinin geçen yıla göre daha yüksek olması etkili" dedi.

Otomotiv zirvede kaldı

Nisan ayı rakamları incelendiğinde en fazla ihracatı, 2.9 milyar dolarla yine otomotiv sektörü yaptı. Nisandaki artışın yüzde 34'ü otomotivden geldi. Bu sektörün ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26.6 yükseldi.

Otomotiv sektörünü 1.5 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ile 1.3 milyar dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Nisanda en fazla ihracat artışı yaşayan sektörler de yüzde 38.3 ile savunma ve havacılık, yüzde 31.2 ile su ürünleri ve hayvansal mamuller, yüzde 27.7 ile demir ve demir dışı metaller olarak sıralandı. Genele bakıldığında ise tarım ihracatı yüzde 11, sanayi ürünleri ihracatı yüzde 17.2 artarken madencilik ürünleri ihracatı yüzde 17.5 azaldı.

En fazla artış Rusya'da

İhracat pazarlarına bakıldığında; nisan ayında 161 ülke ve bölgeye satışların arttığı gözlendi. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkeden; Almanya'ya ihracat yüzde 23.3, İngiltere'ye yüzde 16.1, İtalya'ya yüzde 15.7, Fransa'ya yüzde 41.5 ve İspanya'ya ise yüzde 34.4 arttı. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında ise en yüksek artış yüzde 62.2 ile Rusya'ya sağlandı.
Ülke grubu bazında ihracat ise şöyle şekillendi: Nisanda bir önceki yılın aynı ayına göre; AB'ye ihracat yüzde 24 artış gösterdi. Afrika'ya ihracat yüzde 24.7 Bağımsız Devletler Topluluğu'na yüzde 13.6 arttı. Ortdoğu'ya ihracat yüzde 11.5, Kuzey Amerika ülkelerine ihracat ise yüzde 6.2 azaldı. Nisanda AB'nin ihracattaki payı yüzde 51.6 olarak kayıtlara geçti.

Birliklerde 3 kadın başkan seçildi, yönetimlere 49 kadın girdi

Nisan ayında 60 ihracatçı birliğinde seçimlerin yapıldığını, bayrağı devralan isimlerin çok daha fazla çalışması gerektiğini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, katma değeri yüksek, yenilikçi ürünlerle Made in Turkey etiketinin dünyanın her yerinde boy göstereceğini dile getirdi. Büyükekşi, "Mart ayında TİM yönetimi olarak ihracat ailesinde daha fazla kadına yer verilmesi için çağrı yapmıştık. Seçim sonuçları, bu yönde de çok olumlu neticeler ortaya koydu. 60 birliğimizde önceki dönemde hiç kadın başkanımız yok iken bu dönemde 3 kadın başkanımız bu yolda bizlerle birlikte yürüyecek. Yine, birliklerimizin yönetim ve denetim kurullarında 35 olan kadın sayısı 49'a çıktı. İhracatımıza kadın eli değdikçe, kadın girişimcilerimizin birliklerimizdeki temsili arttıkça, daha nice başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyorum" değerlendirmesi yaptı.

Genel kurul tarihi için 2 öneri

TİM çevrelerinden edinilen bilgilere göre, ihracatçıların yeni başkanının belirleneceği genel kurul için 2 tarih üstünde duruluyor. Daha önce 24 Haziran'da yapılacağı açıklanan TİM Genel Kurulu'nun, erken seçimin bu tarihe alınmasının ardından ertelenmesi bekleniyordu. TİM Yönetim Kurulu'nun geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıda Ekonomi Bakanlığı'na 17 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerini önermeyi kararlaştırdığı öğrenildi. İddialara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da genel kurula katılarak, bir konuşma yapacak.

Daha önce erken seçim nedeniyle hem TİM hem de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) genel kurullarının ertelenebileceği ifade ediliyordu.

Önceki Haber Sonraki Haber

DIŞ TİCARET KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Ev tekstilcileri modanın merkezi İtalya'da alıcılar ile buluştu

18.04.2019 - BURSA

International Observatory Fuarı'na Sektörel Ticaret Heyeti gönderen UTİB, İtalya, Avrupa ve Amerika'dan gelen alıcılar ile Türk firmalarını buluşturdu.... Devamı

Gemi ve yat ihracatı ilk çeyrekte yüzde 50 arttı

18.04.2019 - İSTANBUL

Gemi ve yat ihracatı ilk çeyrekte yüzde 50 artarak, 268 milyon dolar olarak gerçekleşti. ... Devamı

Demir-çelik ithalatına gümrük düzenlemesi

18.04.2019 - ANKARA

Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmayan ülkelerden demir-çelik alımına yüzde 30 gümrük vergisi getirildi.... Devamı

'İhracatta Fark Yaratanlar' ödüllendirildi

12.04.2019 - İSTANBUL

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), 'İhracatta Fark Yaratanlar' ödül töreni ile 5 farklı kategoride 346 firmayı ödüllendirdi. ... Devamı

Egeli ve Bursalı 181 ihracatçı ödüllendirildi

11.04.2019 - İZMİR

Ege Bölgesi ile Bursa'da sektörlerinde en fazla ihracat yapan 181 firma ödüllendirildi. TİM Başkanı İsmail Gülle, "Ama artık değişmeyen tek gerçek var. Üretim ve ihracat. Bundan sonra gün ihracatçıların günü olacak" dedi.... Devamı