ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bony Tekstil Başarı Hikayesi

Bony Tekstil

Çorap sektörüne yönelik olarak, Hasan Gülkaya tarafından üretim ve satış amacıyla 1986 yılında kurulan, ülkemizde sektörünün öncüsü olan BONY, kurulduğundan bu yana planlı, programlı ve istikrarlı büyüyerek, mükemmelliyetçi bir tutumla, müşteri odaklı çalışma prensibi edinmiştir... Devamı

İhracat bayram molası verdi

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

03.07.2017 Pazartesi - GAZİANTEP

İhracat haziran ayında son 9 ayın en düşük hızında arttı. Eksik iş günü artış hızını aşağı çekerken, Körfez ülkelerine yaşanan ihracat düşüşü de dikkat çekti. Bununla birlikte ihracattaki güçlü performansın önümüzdeki aylarda devam etmesi bekleniyor.
Türkiye'nin ihracatı haziran ayında yüzde 1.8 artarak 12.1 milyar dolar oldu. İhracattaki artış hızı Kasım 2016'dan bu yana en düşük orana geriledi. Ramazan Bayramı sebebiyle haziran ayının geçen yıla göre 2 iş günü eksik olması ihracat performansını etkileyen en önemli faktör oldu. Bununla birlikte siyasi gerilimin yaşandığı Körfez ülkelerine yapılan ihracatta görülen sert düşüş dikkat çekti. Siyasi ilişkilerin düzeldiği Rusya'ya yapılan ihracatta ise güçlü toparlanma sürdü.

Sektörel olarak ise tabloda önemli bir değişiklik yaşanmadı. Otomotiv sektörü devreye giren yeni modellerle Türkiye'nin ihracatını sürüklemeye devam etti. Büyüklük olarak otomotivi takip eden hazır giyimde ise sıkıntı sürüyor. Sektörün ihracatı haziranda da sert gerileyerek, düşüş sürecini bir yılın ötesine taşıdı.

Öte yandan euro/dolar paritesinin Türkiye'nin dolar bazında ihracatına olumsuz olan etkisi haziran ayı itibariye pozitife döndü. Geçen yılın haziran ayında ortalama 1.12 olan parite bu yıl 1.14'e yükselerek, ihracatı yukarı taşıdı. Bu etkinin önümüzdeki aylarda da sürmesi bekleniyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran 2017 ihracat rakamlarını Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla Gaziantep'te açıkladı. Toplantıda konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyüekşi, "Kasım ayından bu yana yani tam 8 aydır ihracatta artış açıklıyoruz. Haziran ayında da Ramazan Bayramı sebebiyle 2 iş günü eksik olmasına rağmen ihracatımızı artırma başarasını gösterdik. Atılım Yılı ilan ettiğimiz 2017'nin başından beri istikrarlı bir artış elde etmemiz bizler için büyük bir mutluluk kaynağı" diye konuştu. Büyükekşi, yılın ilk 6 ayında ihracatın yüzde 8.2 artışla 76 milyar 383 milyon dolar ve son 12 aylık ihracatın yüzde 4.5 artışla 147 milyar 329 milyon dolar olduğuna dikkat çekti.

"Şu ana kadar 3 büyük rekor kırdık"

TÜİK'e göre yılın ilk 5 ayında ihracatın yüzde 9.5 gibi çok güçlü bir artış gerçekleştirdiğini hatırlatan Büyükekşi, yılın ilk 4 ayı için geçerli küresel verilere işaret ederek "Şu ana kadar 3 büyük rekor kırdık. Dünya ticaretinden aldığımız payı binde 8.9'dan binde 9'a çıkardık. ABD'nin ithalatındaki payımız binde 3'ten binde 3.1'e yükseldi. AB'nin ithalatındaki payımız ise yüzde 1,28'den yüzde 1,29'a çıktı. İnşallah önümüzdeki dönemde rekorlarımıza yenilerini ekleyeceğiz" dedi.

Miktar bazında artış yüzde 4,1

Haziran'da miktar bazında ihracat yüzde 4,1, ilk 6 ayda ise yüzde 12,6 artış gösterdi. Haziranda ihracatın lideri yüzde 2,5 milyar dolarla yine otomotiv oldu. Bu sektörümü-zün ihracatı haziran ayında yüzde 16,4 artış kaydetti. Otomotivi sırasıyla 1,4 milyar dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon ile 1,3 miyar dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Haziran ayında en fazla ihracat artışını sanayi ürünlerinde; yüzde 178 ile Gemi ve Yat sektörü elde etti. Tarım ürünlerinde ise en fazla ihracat artışını yüzde 63 artış ile Zeytin ve Zeytinyağı sektörü yakaladı.

Meyve sebzede 5 kat artış Rusya'ya artış rekoru getirdi

En fazla ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında Haziran'da en fazla ihracat artışının yüzde 89,1 ile Rusya'da olduğunu söyleyen Büyükekşi, "Rusya'ya ihracatımızdaki bu artışta bu ülkeye yaptığımız yaş meyve ve sebze ihracatının 5 katına çıkması etkili oldu" dedi. Haziran ayında 122 ülkeye ihracatın arttığını, 109 ülkeye olan ihracatın gerilediğini belirten Büyükekşi, "En fazla ihracat yaptığımız ilk 5 ülkeye bakacak olursak; Almanya'ya ihracatımız yüzde 4,4, İngiltere'ye ihracatımız yüzde 2,1, İtalya'ya ihracatımız yüzde 1,8, ABD'ye ihracatımız yüzde 14,1 ve Irak'a ihracatımız yüzde 4,4 artış gösterdi" diye konuştu.

Antep sayesinde Türkiye halı ihracatında dünya ikincisi

İhracat rakamlarının açıklandığı Gaziantep'in toplam ihracattan aldığı payın 2016'da yüzde 4.5 olduğunu belirten Büyükekşi, "Bu başarıda halı ihracatımızın artışının büyük etkisi oldu. Antep sayesinde Türkiye, dünyanın en fazla halı ihraç eden ikinci ülkesi oldu" dedi. İller bazında ihracatı da değerlendiren Büyükekşi, "İlk 10 ilin 6'sı Haziran'da ihracat artışı gerçekleştirdi. En yüksek artışı ise otomotiv sektöründe yeni yatırımın etkisiyle yüzde 267 ile Sakarya'da görüldü" dedi.

Şimşek: Seferberlik mutlaka sürmeli

İhracat rakamlarının açıklandığı toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İhracattaki seferberliğin daha da devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Çünkü ihracat sadece cari açıkla ilişkili bir boyut, yani onun önemli bir unsuru değil. İhracatı artırarak tabi ki cari açığı azaltmamız lazım. Daha dengeli büyümek için ihracat olmazsa olmazdır. Sadece iç talebe dayalı büyümenin sınırları var. O nedenle bizim bu ihracat seferberliğini mutlaka devam ettirmemiz lazım" diye konuştu. Şimşek, finansmana erişim noktasında ellerinden geleni yaptıklarını anlattı.

Önceki Haber Sonraki Haber

DIŞ TİCARET KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Ev tekstilcileri modanın merkezi İtalya'da alıcılar ile buluştu

18.04.2019 - BURSA

International Observatory Fuarı'na Sektörel Ticaret Heyeti gönderen UTİB, İtalya, Avrupa ve Amerika'dan gelen alıcılar ile Türk firmalarını buluşturdu.... Devamı

Gemi ve yat ihracatı ilk çeyrekte yüzde 50 arttı

18.04.2019 - İSTANBUL

Gemi ve yat ihracatı ilk çeyrekte yüzde 50 artarak, 268 milyon dolar olarak gerçekleşti. ... Devamı

Demir-çelik ithalatına gümrük düzenlemesi

18.04.2019 - ANKARA

Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmayan ülkelerden demir-çelik alımına yüzde 30 gümrük vergisi getirildi.... Devamı

'İhracatta Fark Yaratanlar' ödüllendirildi

12.04.2019 - İSTANBUL

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), 'İhracatta Fark Yaratanlar' ödül töreni ile 5 farklı kategoride 346 firmayı ödüllendirdi. ... Devamı

Egeli ve Bursalı 181 ihracatçı ödüllendirildi

11.04.2019 - İZMİR

Ege Bölgesi ile Bursa'da sektörlerinde en fazla ihracat yapan 181 firma ödüllendirildi. TİM Başkanı İsmail Gülle, "Ama artık değişmeyen tek gerçek var. Üretim ve ihracat. Bundan sonra gün ihracatçıların günü olacak" dedi.... Devamı