ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Kayadağ Gıda Başarı Hikayesi

Kayadağ Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Bilgi birikimi ve tecrübesiyle yakın çevresine adeta bir ticaret okulu olan Maksut Kaya, ticaret hayatına 1963 yılında Ağrı'da başlamıştır. Bugün Kaya Ailesi tarafından yönetilen Kayadağ Gıda, bulunduğu bölgedeki büyük gıda toptancıları arasında yer almaktadır...Devamı

İhalede model değişecek

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

23.11.2018 Cuma - ANKARA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığının tek seferde en büyük alımı yapacağı "5'li paket" olarak adlandırılan cihaz ihalesinde modelin değişeceğini açıkladı.Türkiye'nin en büyük ihalelerinden olan ve Sanayi İşbirliği Programı kapsamında ilk uygulama olan Sağlık Bakanlığı MRG (manyetik rezonans görüntüleme), BT (bilgisayarlı tomografi), USG (ultrasonografi), DR (dijital röntgen) ve HBM (hasta başı monitör) alımı ihalesinde modelin değişeceği açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerle bir araya geldi. Daha önce üç kez ertelenen ve son olarak 10 Ocak 2019'da yapılacağı açıklanan "5'li paket" olarak adlandırılan ihalede, rekabeti sağlayıcı düzenleme yapılacağını söyledi. Koca, "Tek firma teklif verebilir denmişti. Bunun rekabeti zayıflatacağı endişeleri oluştu. Yerli üreticilerimizin teklif verebileceği kalemler var. Onların da önünü açmak istiyoruz" dedi. DÜNYA gazetesi 7 Ağustos günlü sayısında, yerli cihaz üreticilerinin ihale modeline itirazını yayınlanmıştı. İhale modelinde yerli firmaların ihalede yerli firmalar tarafından üretilebilecek bazı cihazların, diğer ana cihazlarla aynı pakette teklif edilmesi şartının yerli firmaları dışlayacağı eleştirisi yapılmıştı.

Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamasına göre ihalede farklı kalemlere yönelik olarak elinde yerli üretim imkanı bulunanların sadece kendi ürününe teklif vermesi imkanı sağlanacak.

Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü "5'li paket" ihalesi dünyanın en büyük sağlık alanındaki ihalelerinden biri durumunda. İhalenin toplam bedelinin 10 milyar dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor. İhale "Sanayi İşbirliği Programı" kapsamında kamunun alım garantisi, ihaleye katılanların da ürünlerini yerli olarak üretimi-teknoloji transferi garantilerini içeriyor. Görüntüleme cihazları yüksek teknolojili olduğu için dünyada birkaç ülkedeki az sayıda şirket tarafından üretilebiliyor.

TÜSEB şirketlere "altın hisse" ile ortak olabilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerlileşme programı kapsamında, Türkiye Sağlık Entitüleri Başkanlığı'nın yapısında da bazı iyileştirmeler yapılacağını açıkladı. TÜSEB, sağlık alanında, ilaç ve cihaz dahil her türlü araştırmayı yürütmek, yürütülen araştırmaları desteklemek amacıyla kuruldu. Bakan Fahrettin Koca, yeni yapılanma içinde ürüne dönüşecek AR-GE süreçlerinden başlayarak destek verilmesi, alım garantisi kapsamındaki ürünlerin üreticilerine "altın hisse" ile dahil olmasının sağlanabileceğini kaydetti. "Altın hisse" genellikle kamunun azınlık hissesi olduğu kritik şirketlerde, yönetim kurulundaki kamu temsilcisine "veto hakkı" verilmesi için kullanılıyor.

Bakan Koca, kamuoyunun gündemine hastalar yoluyla taşınan SMA hastalarına ilaç sağlanmasına yönelik olarak, üretici firmayı "ilacı geri ödeme kapsamına alım karşılığı fiyat pazarlığına" davet ettiklerini, gelişme sağlanamayınca, 'ruhsat serbestleştirme' yoluna gidebileceklerini söylediklerini bildirdi.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türkiye'den 32 ülkeye kestane ihracatı

17.01.2019 - İZMİR

Türkiye'nin kestane ihracatı geçen yıla göre yüzde 17 artarak 43 milyon 300 bin dolara çıktı. ... Devamı

Savunma sanayiine son bir yılda 53 yeni proje eklendi

17.01.2019 - ANKARA

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın bünyesinde yürüttüğü proje sayısı 2018 sonunda 610 oldu.... Devamı

IPARD projeleri TOBB desteğiyle ücretsiz hazırlanacak

17.01.2019 -

IPARD kapsamında başvuracak projeler içinde kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yapılacak.... Devamı

"Yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazırız"

16.01.2019 - GAZİANTEP

GAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Topçuoğlu, "GAOSB olarak, savunma sanayiine yatırım yapacak firmalara gerekli desteği vermeye hazırız. Gerekirse yatırımla ilgili binaları OSB olarak biz inşa eder ve yatırımcıya kiraya verebiliriz" dedi.... Devamı

Erciyes Teknopark büyük ölçekli üretim parkları oluşturacak

16.01.2019 - KAYSERİ

Doluluk oranı yüzde 85'i geçen ve 230 teknoloji tabanlı Ar-Ge firmasının faaliyet gösterdiği Erciyes Teknopark, belirli ölçeklerde büyüme kaydettiği için yeni alan arayışına giren firmalar için bu yıl büyük ölçekli prototip geliştirme tesisi yapacak.... Devamı