ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ata Bilişim Başarı Hikayesi

Ata Bilişim San. Tic. Ltd. Sti.

2007 yılında kurulan ATA Bilişim; eğitim, destek, teknik servis, proje, satış ve pazarlama departmanlarındaki eğitimli kadrosuyla müşterilerine “Müşteri Memnuniyetinin Sürekliliği Esastır“ ilkesi ile hizmet vermektedir...Devamı

İhalede model değişecek

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

23.11.2018 Cuma - ANKARA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığının tek seferde en büyük alımı yapacağı "5'li paket" olarak adlandırılan cihaz ihalesinde modelin değişeceğini açıkladı.Türkiye'nin en büyük ihalelerinden olan ve Sanayi İşbirliği Programı kapsamında ilk uygulama olan Sağlık Bakanlığı MRG (manyetik rezonans görüntüleme), BT (bilgisayarlı tomografi), USG (ultrasonografi), DR (dijital röntgen) ve HBM (hasta başı monitör) alımı ihalesinde modelin değişeceği açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerle bir araya geldi. Daha önce üç kez ertelenen ve son olarak 10 Ocak 2019'da yapılacağı açıklanan "5'li paket" olarak adlandırılan ihalede, rekabeti sağlayıcı düzenleme yapılacağını söyledi. Koca, "Tek firma teklif verebilir denmişti. Bunun rekabeti zayıflatacağı endişeleri oluştu. Yerli üreticilerimizin teklif verebileceği kalemler var. Onların da önünü açmak istiyoruz" dedi. DÜNYA gazetesi 7 Ağustos günlü sayısında, yerli cihaz üreticilerinin ihale modeline itirazını yayınlanmıştı. İhale modelinde yerli firmaların ihalede yerli firmalar tarafından üretilebilecek bazı cihazların, diğer ana cihazlarla aynı pakette teklif edilmesi şartının yerli firmaları dışlayacağı eleştirisi yapılmıştı.

Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamasına göre ihalede farklı kalemlere yönelik olarak elinde yerli üretim imkanı bulunanların sadece kendi ürününe teklif vermesi imkanı sağlanacak.

Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü "5'li paket" ihalesi dünyanın en büyük sağlık alanındaki ihalelerinden biri durumunda. İhalenin toplam bedelinin 10 milyar dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor. İhale "Sanayi İşbirliği Programı" kapsamında kamunun alım garantisi, ihaleye katılanların da ürünlerini yerli olarak üretimi-teknoloji transferi garantilerini içeriyor. Görüntüleme cihazları yüksek teknolojili olduğu için dünyada birkaç ülkedeki az sayıda şirket tarafından üretilebiliyor.

TÜSEB şirketlere "altın hisse" ile ortak olabilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerlileşme programı kapsamında, Türkiye Sağlık Entitüleri Başkanlığı'nın yapısında da bazı iyileştirmeler yapılacağını açıkladı. TÜSEB, sağlık alanında, ilaç ve cihaz dahil her türlü araştırmayı yürütmek, yürütülen araştırmaları desteklemek amacıyla kuruldu. Bakan Fahrettin Koca, yeni yapılanma içinde ürüne dönüşecek AR-GE süreçlerinden başlayarak destek verilmesi, alım garantisi kapsamındaki ürünlerin üreticilerine "altın hisse" ile dahil olmasının sağlanabileceğini kaydetti. "Altın hisse" genellikle kamunun azınlık hissesi olduğu kritik şirketlerde, yönetim kurulundaki kamu temsilcisine "veto hakkı" verilmesi için kullanılıyor.

Bakan Koca, kamuoyunun gündemine hastalar yoluyla taşınan SMA hastalarına ilaç sağlanmasına yönelik olarak, üretici firmayı "ilacı geri ödeme kapsamına alım karşılığı fiyat pazarlığına" davet ettiklerini, gelişme sağlanamayınca, 'ruhsat serbestleştirme' yoluna gidebileceklerini söylediklerini bildirdi.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

KOBİ'lere 'siber' paket

20.03.2019 - İSTANBUL

Artan dijitalleşme siber riskleri de artırdı. Siber riskler sadece bankaların ya da bireylerin değil şirketler nezdinde de üretime tehdit oluşturmaya başladı.... Devamı

"İnşaat sektörü 300 milyar dolarlık büyüklüğe oynuyor"

20.03.2019 - İSTANBUL

TİM Genel Sekreteri Alkin, "İhracat 100 milyar dolar, yurt dışı müteahhitlik gelirleri 100 milyar dolar, iç piyasada 100 milyar dolar olmak üzere yapı malzemesi endüstrimiz ve inşat sektörümüz 300 milyar dolarlık bir büyüklüğe oynuyor" dedi.... Devamı

İhracat birim endeksi düştü, miktar arttı

20.03.2019 - ANKARA

İhracat birim değer endeksi, ocakta yıllık bazda yüzde 5.5, ithalat birim değer endeksi yüzde 3.1 geriledi. ... Devamı

YD-ÜFE şubatta yüzde 31 arttı

20.03.2019 - ANKARA

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30,71 artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu, şubat ayına ilişkin Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) verilerini açıkladı.... Devamı

TİM ihracat meşalesini bu kez 'Doğu Anadolu Meclisi' ile Erzurum'da yaktı

19.03.2019 - ERZURUM

TİM'in, bölgesel meclislerinin ikincisi "TİM Doğu Anadolu Meclisi" olarak Erzurum'da gerçekleştirildi.... Devamı