ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Serpa Kozmetik Başarı hikayesi

Serpa Kozmetik-Ecza Malz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

1997 yılının Nisan ayında kurulan, 2007 yılında 5.000 m² kapalı alanlı hizmet binasına taşınan Serpa Kozmetik, genç ve dinamik bir ekiple; güvenilir firma, dürüst satıcı, sistemli çalışma ve iyi hizmet anlayışı ile yükselen bir çıkış trendi yakalamıştır...Devamı

'Halıda dünya markaları çıkarmalıyız'

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

06.12.2018 Perşembe - GAZİANTEP

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaplan, sektörün önünün açık olduğunu, ilden mutlaka dünyada markalaşmış halı firmalarının çıkması gerektiğini söyledi.Dünya halı ticaretinin büyüklüğü yaklaşık 5 milyar dolar. Bunun 1 milyar 843 milyon doları Türk halı sektörüne ait. Yani Türkiye'nin dünya halı ticaretindeki payı yüzde 38.6 gibi çok ciddi bir oranda.

DÜNYA Gazetesi Gaziantep Bölge Temsilcisi Güneş Doğdu Soylu'ya sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunan Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaplan, Gaziantep'in Türk halı üretiminin önemli merkezlerinden biri olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin halı ihracatının yüzde 80'inin Gaziantep'ten karşılandığını söyledi. Geçen yıl ilin 1 milyar 440 milyon dolar olan ihracatının bu yıl yüzde 5 artışla 1.5 milyar dolara çıkacağını ifade eden Kaplan, 2019'da ise ihracatta %10 artış öngördüklerini belirtti.

İhracatta en büyük pazar

Amerika İhracatta en büyük pazarlarının Amerika olduğunu ve ihracatın yüzde 30'unun buraya yapıldığını anlatan Kaplan, diğer önemli pazar olan AB ülkelerine ise ihracatın üçte birinin yapıldığını söyledi. Kaplan, diğer büyük pazarlarının ise Suudi Arabistan ile Irak olduğunu belirtti. Firmaların çoğunluğunun ihracata yöneldiğini ifade eden Kaplan, gelecek sene daha iyi sonuçlar almayı beklediklerini söyledi. Kaplan, dünya halı sektöründe Türkiye'nin alternatifinin olmadığını, üretimde Türkiye'nin açık ara önde olduğunu vurgulayarak, daha doğru projeler yapmaları halinde sektörün orta ve uzun vadede daha çok kazanacağını söyledi.

Gaziantepli halıcılar için en büyük riskin kendi içlerindeki rekabet olduğunu, bu rekabet biraz daha makul çerçeveye oturtulduğunda karlılık ve pazarlama noktasında bir sorun görmediğini ifade eden Kaplan, yeni yatırımcının şu aşamada sektöre girmesinin uygun olmadığını vurguladı.

Yüzde 20-30 atıl kapasite var

Sektörde %20-30 arasında atıl kapasite bulunduğuna işaret eden Kaplan, şu değerlendirmede bulundu: "Sektör olarak o kapasiteyi doldurmamız gerekiyor. Tam kapasite çalışan firmalar da ama küçük firmalarda biraz sorun var. Akıllı hareket edersek orta ve uzun vadede dünya halı sektöründe hakimiyet bizim olacak. Sektörün barındırdığı fırsatları doğru okuyup, yeni yatırımları ona göre yapmak gerekiyor. İlimizden mutlaka dünyada markalaşmış halı firmalarının çıkması gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda dünya çapında firmalar çıkaracağımıza inanıyorum. Devlet de buna çok ciddi destek veriyor. "

Halıda katma değeri artırmak için de projeler geliştirdiklerini anlatan Kaplan, "Örneğin el halılarının benzerini makine halılarında yapılması projesi var. Farklı malzemeler kullanarak yeni desen ve 3D efekti vererek yapılan çalışmalar var" dedi. İhracatta renk, desen ve uyumun daha öne çıktığını bildiren Ahmet Kaplan, "Moda ne ise o eksende üretim yapılması, kabul gören nakışları, desenleri iyi analiz etmek gerekiyor. Pazarın kabul ettiği renk ve kalitede koleksiyonu doğru okuduğunuzda, pazarda başarılı oluyorsunuz" ifadelerini kullandı. Ülkeye göre trend ve modanın değiştiğini, bir ülkede olanın diğer ülkeye 1 ya da 2 yıl sonra geldiğini anlatan Kaplan, "İnsanların 10 yıl önceye göre beğeni kriterleri daraldı. Mesela biz Çin'e de satıyoruz, aynı halıyı Arabistan ve Almanya'ya da... Daha önce ortak beğeniyi bulmak zordu. Şu an ortak nokta %50- 60'ı buldu" dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Şampiyonlar ligi MIPIM'de 200 firma görücüye çıkıyor

15.02.2019 - İSTANBUL

Dünyadan 26 bin kişi 30. kez kapılarını açacak olan MIPIM'e katılıyor.... Devamı

İşsizlik kasımda 2 puan arttı

15.02.2019 - İSTANBUL

İşsizlik oranı, Kasım 2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre 2 puan artarak yüzde 12,3 oldu.... Devamı

Sanayi üretimi beklentinin üzerinde daraldı

14.02.2019 - İSTANBUL

2018 Aralık ayı sanayi üretimi yüzde 9,8 ile beklentilerin üzerinde daraldı.... Devamı

İnşaatçılar fuarda buluştu

14.02.2019 - ADANA

TÜYAP Adana İnşaat, Kent ve IHS (Isıtma Soğutma Havalandırma Doğalgaz Teknolojisi, Tesisat ve Yalıtım) Fuarları 17 Şubat'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. ... Devamı

Ocakta makine ihracatı 1.3 milyar doları geçti

14.02.2019 - ANKARA

Ocakta sektörün ihracatı yüzde 12'lik artışla 1 milyar 300 milyon doların üzerine çıktı.... Devamı