ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Mes Metal Başarı Hikayesi

Mes Metal Ekstrüzyon San. ve Tic. A.Ş.

İstanbul/Beylikdüzü'nde toplam 7.000 m² alanda uzman personeli ve gelişmiş makine parkıyla üretimini sürdüren Mes Metal, müşterilerine birinci kalite pirinç çubuk ve bronz ürünleri sunmanın yanı sıra, güvenilir iş ortağı konumunda, pirinç ve bronz üzerindeki birikimini paylaşarak çözümler yaratan, yüksek kalite ürünleri ve günlük 70 tonluk üretim kapasitesi ile Türkiye'nin önde gelen bakır alaşımları üreticisidir...Devamı

'Halıda dünya markaları çıkarmalıyız'

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

06.12.2018 Perşembe - GAZİANTEP

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaplan, sektörün önünün açık olduğunu, ilden mutlaka dünyada markalaşmış halı firmalarının çıkması gerektiğini söyledi.Dünya halı ticaretinin büyüklüğü yaklaşık 5 milyar dolar. Bunun 1 milyar 843 milyon doları Türk halı sektörüne ait. Yani Türkiye'nin dünya halı ticaretindeki payı yüzde 38.6 gibi çok ciddi bir oranda.

DÜNYA Gazetesi Gaziantep Bölge Temsilcisi Güneş Doğdu Soylu'ya sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunan Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaplan, Gaziantep'in Türk halı üretiminin önemli merkezlerinden biri olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin halı ihracatının yüzde 80'inin Gaziantep'ten karşılandığını söyledi. Geçen yıl ilin 1 milyar 440 milyon dolar olan ihracatının bu yıl yüzde 5 artışla 1.5 milyar dolara çıkacağını ifade eden Kaplan, 2019'da ise ihracatta %10 artış öngördüklerini belirtti.

İhracatta en büyük pazar

Amerika İhracatta en büyük pazarlarının Amerika olduğunu ve ihracatın yüzde 30'unun buraya yapıldığını anlatan Kaplan, diğer önemli pazar olan AB ülkelerine ise ihracatın üçte birinin yapıldığını söyledi. Kaplan, diğer büyük pazarlarının ise Suudi Arabistan ile Irak olduğunu belirtti. Firmaların çoğunluğunun ihracata yöneldiğini ifade eden Kaplan, gelecek sene daha iyi sonuçlar almayı beklediklerini söyledi. Kaplan, dünya halı sektöründe Türkiye'nin alternatifinin olmadığını, üretimde Türkiye'nin açık ara önde olduğunu vurgulayarak, daha doğru projeler yapmaları halinde sektörün orta ve uzun vadede daha çok kazanacağını söyledi.

Gaziantepli halıcılar için en büyük riskin kendi içlerindeki rekabet olduğunu, bu rekabet biraz daha makul çerçeveye oturtulduğunda karlılık ve pazarlama noktasında bir sorun görmediğini ifade eden Kaplan, yeni yatırımcının şu aşamada sektöre girmesinin uygun olmadığını vurguladı.

Yüzde 20-30 atıl kapasite var

Sektörde %20-30 arasında atıl kapasite bulunduğuna işaret eden Kaplan, şu değerlendirmede bulundu: "Sektör olarak o kapasiteyi doldurmamız gerekiyor. Tam kapasite çalışan firmalar da ama küçük firmalarda biraz sorun var. Akıllı hareket edersek orta ve uzun vadede dünya halı sektöründe hakimiyet bizim olacak. Sektörün barındırdığı fırsatları doğru okuyup, yeni yatırımları ona göre yapmak gerekiyor. İlimizden mutlaka dünyada markalaşmış halı firmalarının çıkması gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda dünya çapında firmalar çıkaracağımıza inanıyorum. Devlet de buna çok ciddi destek veriyor. "

Halıda katma değeri artırmak için de projeler geliştirdiklerini anlatan Kaplan, "Örneğin el halılarının benzerini makine halılarında yapılması projesi var. Farklı malzemeler kullanarak yeni desen ve 3D efekti vererek yapılan çalışmalar var" dedi. İhracatta renk, desen ve uyumun daha öne çıktığını bildiren Ahmet Kaplan, "Moda ne ise o eksende üretim yapılması, kabul gören nakışları, desenleri iyi analiz etmek gerekiyor. Pazarın kabul ettiği renk ve kalitede koleksiyonu doğru okuduğunuzda, pazarda başarılı oluyorsunuz" ifadelerini kullandı. Ülkeye göre trend ve modanın değiştiğini, bir ülkede olanın diğer ülkeye 1 ya da 2 yıl sonra geldiğini anlatan Kaplan, "İnsanların 10 yıl önceye göre beğeni kriterleri daraldı. Mesela biz Çin'e de satıyoruz, aynı halıyı Arabistan ve Almanya'ya da... Daha önce ortak beğeniyi bulmak zordu. Şu an ortak nokta %50- 60'ı buldu" dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

İnşaat sektörü rotasını Gaziantep'te çizecek

26.04.2019 - GAZİANTEP

13 oturumda 56 bildirinin sunulacağı 'Kent, İnşaat ve Ekonomi Kongresi''ne ilişkin değerlendirme yapan Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, inşaat sektörünün panoramasının ortaya çıkarılacağını söyledi.... Devamı

Güven, hizmette arttı, perakende ve inşaatta geriledi

24.04.2019 - ANKARA

Nisan ayında hizmet sektörü güveni yüzde 1,9 artarken; perakende ticaret ve inşaatta güven sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,3 geriledi.... Devamı

Reel kesim güveni Nisan'da arttı

24.04.2019 - ANKARA

Nisan ayında reel kesim güveni 3,4 puan artarak 105,5 oldu.... Devamı

Geleceğin ihracatçıları EVTEKS'i açtı

24.04.2019 - İSTANBUL

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı 120 ülkeden 50 bini yabancı 120 bin alıcının katılımı ile başladı. ... Devamı

Tüketici güveni Nisan'da arttı

22.04.2019 - ANKARA

Tüketici güveni Nisan ayında yüzde 6.9 arttı ve 63.5 değerini aldı.... Devamı