ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Metalurji Grubu Başarı Hikayesi

Metalurji Grubu

1992 yılında Ankara'lı sanayicilere hizmet vermek amacıyla kurulan, 24 saatlik çalışma sistemi ile yıllık 4.000 ton ısıl işlem kapasitesi bulunan, Metalurji Grubu; proses takibinde zaman-sıcaklık diyagramı, zengin laboratuvar ekipmanlarıyla sadece Ankara'da değil ülke çapında müşteri potansiyeline sahip olmuştur.Devamı

Günaydın Tarım Çiftliği Almanlarla biyogaza girdi

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

29.06.2012 Cuma - BALIKESİR

Günaydın Et, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Alman Çevre Bakanlığı'nın işbirliğiyle Gönen'e bağlı Çınarpınar Köyü'nde kurulan Günaydın Tarım Çiftliği'nde biyogaz tesisi kuracak.

 

Günaydın Et, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Alman Çevre Bakanlığı'nın işbirliğiyle biyogaz tesisi kuracak. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, restoranlarının tüm et ihtiyacının karşılanması için Balıkesir Gönen'e bağlı Çınarpınar Köyü'nde kurulan Günaydın Tarım Çiftliği'nde, doğal çevrenin ve biyo çeşitliliğin korunması, hayvansal atıkların yönetiminin sağlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Almanya Çevre Bakanlığı işbirliği ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı destekleriyle kurulacak Türk-Alman biyogaz tesisine ilişkin protokolün imzalandığı bildirildi.

Açıklamada, 2010 yılından beri incelemelerini sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Alman Çevre Bakanlığı yetkililerinin yaklaşık 30 başvuru arasından biri Balıkesir Gönen, diğeri Kırşehir illinde bulunan iki çiftliği pilot proje için seçtiği, 42 bin hektar tarım alanı bulunan Gönen'de 39 bin adet hayvanın beslendiği, günlük 180 bin ton süt üretimi yapılan ilçede 500 ton sütün işlendiği, günlük 850 ton hayvansal atık elde edildiği belirtildi.

10 milyon dolar yatırımla kurulan Günaydın Tarım Çiftliği'nde günde 11 bin ton sütün üretildiği, bin 200 büyükbaş hayvanın bulunduğu kaydedilen açıklamada, çiftlikte hayata geçirilecek Türk-Alman Biyogaz Projesi'nde sığır gübresinden elektrik, su buharı ve gübre üretimi yapılacağı, proje ile sera gazı emisyonu ve su kirliliğinin azaltılması, toprak verimliliğinin arttırılması hedefleniyor.

Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Alman Çevre Bakanlığı desteğiyle hayvancılığın öne çıktığı Balıkesir bölgesinde biyogaz üretiminin modern ve verimli kaynak kullanımını gözeten bir tarıma entegre edilmesi ile "hayvan haklarını gözeten ve çevre dostu" bir hayvancılık yapılmasının destekleneceği vurgulanan açıklamada, 2013 sonu 2014 başında hizmete girmesi planlanan tesiste ilk etapta 500 kw/s üretim yapılacağı, ilerleyen dönemde kapasitenin arttırılacağı bildirildi.

Günaydın Tarım ortaklarından Sevim Yalçın, geçmiş yıllarda düşen süt fiyatı nedeniyle büyük miktarlarda damızlık inek ve düvenin kesime sevk edildiği, bunun sonucunda Türkiye'de ciddi bir et açığının bulunduğuna dikkati çekerek, et fiyatlarının son yıllardaki hareketlerinde dengesizlikler başladığını, buna yüksek fiyat nedeniyle kaçak canlı hayvan ihracı da eklenince hükümetin et fiyatlarını durdurabilmek ve dengeleyebilmek için kasaplık hayvan ithal etme kararı almak zorunda kaldığını ifade etti.

Türkiye'de hayvansal üretimin büyük ölçüde küçük ölçekli işletmelerden sağlandığını, bu işletmelerin krizlerden çabuk etkilendiğini, üretimde dalgalanmalar oluşturduğunu belirten Yalçın, bu projede olduğu gibi endüstriyel hayvancılık işletmelerinin planlı ve istikrarlı bir üretimle ülkenin hayvansal üretiminde de istikrar sağlayacağını vurguladı. Almanya'da 7 bin 800 çiftliğin biyogaz tesisi mevcut olduğunun altını çizen Yalçın, Türkiye'de de bu sayıya ulaşmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Enerji ithalatı faturası şubatta yüzde 7,4 azaldı

01.04.2020 -

Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azalarak 3 milyar 136 milyon 51 bin dolara geriledi.... Devamı

TMO, nisanda 20 bin ton fındık satacak

31.03.2020 -

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin stoklarında bulunan 20 bin ton fındığı nisan ayında satışa sunacağı açıklandı.... Devamı

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı

27.03.2020 -

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı... Devamı

Tüm KOBİ'ler ticari alacak sigortası kapsamına alındı

27.03.2020 -

KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin düzenleme ile, bir önceki mali yıldaki yıllık net satış hasılatı 125 milyon liradan az olan orta büyüklükteki işletmelere de alacak sigortası sunulacak.... Devamı

40 bin çiftçiye erken ödeme yapılacak

27.03.2020 -

TÜRKŞEKER'in, 40 bin çiftçiye verilmesi gereken avans ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapacağı açıklandı.... Devamı