ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Solimpeks Enerji Başarı Hikayesi

Solimpeks Enerji Gıda Turizm San. Tic. A.Ş.

Solimpeks, güneş enerjisi sektöründeki 30 yılı aşkın tecrübe ve bilgi birikimini günümüz teknolojisiyle birleştirerek, Dünya standartlarında güneş enerjisi sistemleri üretmeyi başarmıştır...Devamı

Giresun fındığı 'küme evleri'nde korunacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

09.07.2018 Pazartesi - GİRESUN

Giresun fındığını koruma altına almayı amaçlayan ortak bir projeye imza atan Giresun Ticaret Borsası ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, Karadeniz ana arterine kurulacak 'küme evleri'nde gerçek Giresun fındığını tanıtmaya hazırlanıyor.

 

Türkiye'de iki ayrı kalitede fındık yetişiyor. Biri sadece Giresun'da yetişen Giresun kalite fındık. Diğeri ise tüm Karadeniz'de yetişen levant kalite. Giresun fındığını levant kaliteden ayıran en önemli özellik ise tombul ve yağlı bir yapıya sahip oluşudur. Daha lezzetli olan bu fındık genellikle yemeklik olarak tüketilir. Giresun fındığının bu farkındalığını öne çıkarmayı ve koruma altına almayı amaçlayan Giresun Ticaret Borsası ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, ortak bir proje hazırladı. Karadeniz ana arter yolu üzerinde kentin doğu, batı ve merkezinde olmak üzere üç farklı noktada 'küme evleri' adı altında Giresun fındığının tanıtımı ve satışı yapılacak. 7 milyon liraya mal olacak otantik mekanlarda nihai tüketici üreticiyle buluşturularak, fabrika satış fiyatına fındık satılacak. Bugüne kadar bu alanda bir kümelenme sağlanamadığını anlatan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Türkiye fındık üretiminin 6'da 1'ini karşılayan kente konuşlandırılacak noktaların sektör için önemli bir adım olduğunu kaydetti. Bazı işletmelerde levant kalite fındığın Giresun kalite fındıkmış gibi satıldığına dikkat çeken Çakırmelikoğlu, "Bu çok üzücü bir durum. Biz devletimizin levant kalite ile Giresun kalite fındığın ambalajda ayırt edilmesini istiyoruz. Aksi takdirde böyle bir tutum içinde olanlara cezai yaptırım uygulamasını talep ediyoruz. Giresun fındığı bugün dünyanın en kalite fındığı olarak biliniyor. Giresun fındığını koruma altına almamız gerekiyor. Türkiye eğer fındıkta devam etmek istiyorsa, Giresun kalite fındığı ayrı bir yerde tutmak gerekiyor. Bu kaliteyi kaybettiğimiz gün fındıkta dünyadaki gücümüzü de kaybederiz" şeklinde konuştu.

Fındığı kimin, nerede yetiştirdiği barkodlanacak

Fındıkta en az kar eden üreticinin yanında olmak, piyasadaki fiyat dalgalanmasını önlemek ve Giresun fındığının farkındalığını öne çıkarmak için böyle bir proje hazırladıklarını dile getiren Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar İbaş ise, "Karadeniz ana arter yolu üzerinde Bulancak, Espiye ve kent merkezinde 'küme evleri' adı altında yüzde 100 Giresun Ticaret Borsası kalitesinde Giresun fındığının tanıtım ve satış yapılacak. Yemeklik satılan kavrulmuş fındık maliyet fiyatından nihai tüketiciyle buluşturulacak. Diğer örnekleri gibi kar amaçlı tesisler değil, ürünün tanıtımını ve korunmasını sağlayacak, ayrıca üreticinin çıkarlarını düşünerek kar etmesini sağlayacak bir yatırım planlıyoruz" dedi. Diğer taraftan borsa olarak internet üzerinden fabrika satış fiyatıyla nihai tüketiciyi buluşturacakları bir başka projeyle ilgili altyapı çalışmalarının başladığını aktaran İbaş, "Ayrıca ilerleyen dönemde barkod sistemine geçeceğiz. Mesela tüketici satın alacağı fındığın özelliklerinin yanı sıra hangi bölgede kimin yetiştirdiğine kadar tüm bilgiye ulaşabilecek. E ticaret uygulamamıza Avrupa model olacak" ifadelerini kullandı.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Şampiyonlar ligi MIPIM'de 200 firma görücüye çıkıyor

15.02.2019 - İSTANBUL

Dünyadan 26 bin kişi 30. kez kapılarını açacak olan MIPIM'e katılıyor.... Devamı

İşsizlik kasımda 2 puan arttı

15.02.2019 - İSTANBUL

İşsizlik oranı, Kasım 2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre 2 puan artarak yüzde 12,3 oldu.... Devamı

Sanayi üretimi beklentinin üzerinde daraldı

14.02.2019 - İSTANBUL

2018 Aralık ayı sanayi üretimi yüzde 9,8 ile beklentilerin üzerinde daraldı.... Devamı

İnşaatçılar fuarda buluştu

14.02.2019 - ADANA

TÜYAP Adana İnşaat, Kent ve IHS (Isıtma Soğutma Havalandırma Doğalgaz Teknolojisi, Tesisat ve Yalıtım) Fuarları 17 Şubat'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. ... Devamı

Ocakta makine ihracatı 1.3 milyar doları geçti

14.02.2019 - ANKARA

Ocakta sektörün ihracatı yüzde 12'lik artışla 1 milyar 300 milyon doların üzerine çıktı.... Devamı