ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Kemahlıoğlu Plastik Başarı Hikayesi

Kemahlıoğlu Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

1979 yılında Yüksek Makine Mühendisi Ömer Kemahlıoğlu ve Mehmet Kemahlıoğlu ortaklığında Kolektif Şirket olarak kurulan firma, 1995 yılında 3 aile bireyinin de katılımıyla, Kemahlıoğlu Plastik Amb. San. ve Tic. A.Ş. unvanını almıştır...Devamı

Gaziantep, ayakkabıda dünyanın üretim merkezi olmaya aday

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

04.12.2018 Salı - GAZİANTEP

Ayakkabıda Türkiye'nin en büyük üretim potansiyeline sahip Gaziantepli ayakkabıcılar, dünya pazarına açılmakta zorluk çektiklerini, destek verilmesi halinde Gaziantep'i ayakkabıda dünyanın üretim merkezi yapacaklarını söyledi.Gaziantep, ayakkabı üretiminde Türkiye'nin en önde gelen illeri arasında yer alıyor. 25 bin kişiye istihdam sağlayan sektör, üretim potansiyelinin yüksekliğine rağmen dünya pazarına açılmakta zorluk çekiyor. Küçük Sanayi Sitesi Ayakkabıcılar Yapı Kooperatifi Başkanı Can Yenigül, önlerinin açılıp destek verilmesi halinde 150 ülkeye ihracat yapıp, Gaziantep'i ayakkabıda dünyanın üretim merkezi yapabileceklerini söyledi.

DÜNYA'ya sektöre ilişkin açıklamalarda bulunan Küçük Sanayi Sitesi Ayakkabıcılar Yapı Kooperatifi Başkanı Can Yenigül, Gaziantep'in en önemli sektörlerinden birisinin ayakkabı sektörü olduğunu ve sektörün üretimde 20-25 bin, toptancı ve perakendeci de eklendiğinden 50- 100 bin arası kişiye istihdam sağladığını söyledi.

Türkiye'nin en büyük üretim potansiyeline sahip olan Gaziantepli ayakkabıcıların, dünya pazarına açılmakta zorluk çektiğine işaret eden Yenigül, sektör temsilcilerinden ve odalardan destek beklediklerini kaydetti. Yenigül, "Önünün açılması halinde 50 ülkeye değil, 150 ülkeye ihracat yaparız. Ayakkabı üretiminde Gaziantep'i dünyanın merkezi yaparız. Bu potansiyelimiz var. Yeter ki önümüz açılsın ve yolumuza emin adımlarla ilerleyelim" dedi.

Suriyeli ayakkabıcıların gelişiyle birlikte sektörün daha da büyüdüğünü belirten Yenigül, ilden en fazla ihracatın Irak'a yapıldığını, Ürdün, Filistin, Tunus gibi ülkelerde de ciddi bir pazar payları bulunduğunu söyledi. Afrika ülkelerinin de ihracat için iyi pazar olduğunu, ancak bu pazarlara giremediklerini dile getiren Yenigül, "Daha önceden Azerbaycan'a ihracatımız vardı. Ama, Azerbaycan'da kargolar yüksek olduğu için müşteriler daha sonra İstanbul'a gelip oradan malını alıp gitmeye başladı. Bizim bu müşterileri şehrimize getirmemiz gerekiyor. Uçak biletleri çok yüksek olduğu için bizim esnafımız Azerbaycan'a gidemiyor. Gaziantep'ten Azerbaycan'a gitmek istediğimizde sadece 3 bin lira bilet tutuyor. Orada kaldığımızda yeme, içme, konaklamayı düşünürsek, bu tutar 5 bin lirayı buluyor. Böyle olunca esnafımız hiçbir yere gidemiyor. Ayrıca Irak'tan Gaziantep'e direk uçuş yok. Esnafımızın para kazanabilmesi için Irak'taki müşteriyi Gaziantep'e getirecek seferlerin olması gerekiyor. Yaşadığımız bu sorunları şehir olarak bir an önce çözmemiz gerekiyor" diye konuştu.

"Destek verilirse İtalya'ya kafa tutacak üretim gücümüz var"

Sektörün desteklenmesi durumunda Gaziantep'in dünyada ayakkabı üretim merkezi olabileceğine dikkat çeken Can Yenigül, şu değerlendirmede bulundu: "Ayakkabı sektörü olarak İtalya'ya kafa tutacak gücümüz, imkanımız, fabrikalarımız var. Yeter ki, bize destek olunsun ve önümüz açılsın. Sağ olsun belediyelerimiz bize bu konuda destek oluyor. Ama, bu yeterli değil. Bizlere markalaşma, pazar arayışı, ihracat yapmaya yönlendirecek adımlar atılırsa çok iyi duruma gelebiliriz. Ayakkabı üretiminde Gaziantep'i dünyanın başkenti yapabiliriz. O nedenle, siyasilerimizden, şehrimizin önde gelenlerinden, ticaret odası, sanayi odası ve diğer kurumlarımızdan destek bekliyoruz. Bizim İtalya'ya dahi ayakkabı gönderen esnafl arımız var. Önümüz açıldığı takdirde 50 ülkeye değil, 150 ülkeye yine ihracat yaparız. Halıcılarda olduğu gibi dünyaya hükmedebiliriz. Yeter ki önümüz açılsın."

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türkiye'den 32 ülkeye kestane ihracatı

17.01.2019 - İZMİR

Türkiye'nin kestane ihracatı geçen yıla göre yüzde 17 artarak 43 milyon 300 bin dolara çıktı. ... Devamı

Savunma sanayiine son bir yılda 53 yeni proje eklendi

17.01.2019 - ANKARA

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın bünyesinde yürüttüğü proje sayısı 2018 sonunda 610 oldu.... Devamı

IPARD projeleri TOBB desteğiyle ücretsiz hazırlanacak

17.01.2019 -

IPARD kapsamında başvuracak projeler içinde kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yapılacak.... Devamı

"Yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazırız"

16.01.2019 - GAZİANTEP

GAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Topçuoğlu, "GAOSB olarak, savunma sanayiine yatırım yapacak firmalara gerekli desteği vermeye hazırız. Gerekirse yatırımla ilgili binaları OSB olarak biz inşa eder ve yatırımcıya kiraya verebiliriz" dedi.... Devamı

Erciyes Teknopark büyük ölçekli üretim parkları oluşturacak

16.01.2019 - KAYSERİ

Doluluk oranı yüzde 85'i geçen ve 230 teknoloji tabanlı Ar-Ge firmasının faaliyet gösterdiği Erciyes Teknopark, belirli ölçeklerde büyüme kaydettiği için yeni alan arayışına giren firmalar için bu yıl büyük ölçekli prototip geliştirme tesisi yapacak.... Devamı