ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Sarnıç Otel Başarı Hikayesi

Sarnıç Otel

1915 yılında konak olarak inşaa edilen, orjinal haline sadık kalınmak suretiyle otele çevrilerek, 1999'dan bu yana hizmet vermekte olan Sarnıç Hotel; "sarnıç" ismini altında bulunan ve Bizans İmparatorluğu tarafından 5.yy'da inşaa edilen sarnıçtan almaktadır...Devamı

Esnaf ve sanatkarın sorunları yeni yönetmelikle çözülecek

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

20.03.2012 Salı - ANKARA

Yazıcı, esnaf ve sanatkarlara en iyi hizmeti, en hızlı şekilde sunmak için Esnaf ve Sanatkarlar Şurası Yönetmeliği hazırladıklarını belirtti.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sosyo-ekonomik hayatın temel taşı olan esnaf ve sanatkarlara en iyi hizmeti, en hızlı şekilde sunmak için Esnaf ve Sanatkarlar Şurası Yönetmeliği'ni hazırladıklarını belirterek, bu yönetmelikle, esnaf ve sanatkarların sorunlarına anında ve etkin çözümler üretilmesini sağlayan bir sistem geliştirdiklerini bildirdi.

Amaçlarının, sosyo-ekonomik hayatın temel taşı olan esnaf ve sanatkarlara en iyi hizmeti en hızlı şekilde sunmak olduğunu anlatan Yazıcı, bu hizmeti ortak akıldan da yararlanmak suretiyle en üst seviyeye çıkarmak istediklerini ifade etti.

Bu amaçla hazırladıkları Esnaf ve Sanatkarlar Şurası Yönetmeliği'ni, bir süre önce Başbakanlığa gönderdiklerini belirten Yazıcı, söz konusu yönetmeliğin kısa zaman sonra da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Yazıcı, 1990, 1994 ve 1998 yıllarında esnaf ve sanatkarların sorunlarının tartışıldığı ve çözümlerinin araştırıldığı esnaf ve sanatkar şuraları yapıldığını ancak bu şuraların, esnaf ve sanatkarlara istenen düzeyde katkıyı sağlayamadığını ifade ederek, hazırladıkları yeni yönetmelikte, şuraların etkinliğini artırmaya yönelik düzenlemeler getirdiklerini bildirdi.

Şuranın genel kurulu ve icra kurulu olacak Bu yönetmelikle, esnaf ve sanatkarların sorunlarına anında ve etkin çözümler üretilmesini sağlayan bir sistem geliştirdiklerini anlatan Yazıcı, şöyle konuştu: "Şuranın, genel kurul ve icra kurulu olmak üzere 2 organı bulunacak.

Genel kurul her yıl haziran ayında ilgili esnaf ve sanatkar meslek üst kuruluşlarının başkanları ile paydaş kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticilerinin iştirakiyle başkanlığımda gerçekleştirilecektir. Bu sistem içerisinde esnaf ve sanatkarlara yönelik gerekli strateji ve politikaları belirleyecek şura üyeleri üst düzey yöneticilerden oluşacak. Şura genel kurulu, strateji ve politikaların uygulanmasının takibi ve gelişen koşullara göre yenilenmesi amacıyla her yıl toplanacak. Şura kararlarının daha etkin bir şekilde uygulanması amacıyla icra kurulu da dört ayda bir toplanacak."

Yazıcı, söz konusu yönetmeliğin, esnaf ve sanatkarlara ilişkin mevzuat ve politikaların katılımcı bir anlayışla oluşmasını, esnaf ve sanatkarların ihtiyaç ve beklentilerinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na en üst düzeyde aktarılmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Şuranın başkanlığını Yazıcı yapacak Öte yandan, hazırlanan yönetmelik taslağına göre, şuranın başkanlığını Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı yapacak. Şura, "doğal üyeler", "temsilci üyeler" ve "seçilmiş üyeler" den oluşacak.

Doğal üyeler, bakan, bakan yardımcısı, bakanlık müsteşarı, müsteşar yardımcısı, İç Ticaret Genel Müdürü, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü, Kooperatifçilik Genel Müdürü, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü olacak. Temsilci üyeler ise kamu kesimi ve sivil toplum kuruluşlarından oluşacak.

Önceki Haber Sonraki Haber

ÇALIŞMA HAYATI KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Asgari ücret net 2 bin 20 lira oldu

25.12.2018 - İSTANBUL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 için asgari ücreti yüzde 26.05 artışla net 2,020 TL olarak belirledi.... Devamı

Emekli ikramiyeleri 7-8 Haziran'da ödenecek

30.05.2018 - İSTANBUL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, Ramazan Bayramı öncesinde vatandaşları daha da rahatlatmak adına hem emekli maaşlarının hem de ikramiyelerin ödemelerini öne aldıklarını bildirdi.... Devamı

Asgari ücretteki artışın bölgesel etkileri

04.01.2016 - ANKARA

Bahçeşehir Üniversitesi Araştırma Merkezi (BETAM) asgari ücret artışının bölgesel etkilerini inceleyen bir araştırma yayınladı ... Devamı

Eylemlerle ilgili ortak açıklama

21.05.2015 - KOCAELİ

TİSK, MESS, OİB, OSD, TAYSAD otomotiv sanayinde devam eden eylemlere ilişkin ortak basın açıklaması yaptı: Sağduyu içerisinde üretime başlamalı, işlerimize dört elle sarılmalıyız... Devamı

Madencilerden önce işletme sahipleri eğitilecek

26.05.2014 - BURSA

MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu, Soma'da yaşanan facianın maden sektöründeki en büyük eksiğin eğitim olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi. ... Devamı