ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Zorlu Kimyasal Başarı Hikayesi

Zorlu Kimyasal Bağlantı Sistemleri

Kalite ve güveni hedef olarak belirleyerek, 1998 yılında Türkiye'de tesis kurmak için ilk fizibilite çalışmalarını gerçekleştiren, 2000 yılından itibaren imalata başlayan Zorlu Kimyasal, bugün kimyasal dübel üretiminde dünyadaki sekiz fabrikadan biridir....Devamı

Elektrik üretimi amaçlı doğalgaz fiyatı düşürüldü

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

01.11.2018 Perşembe - ANKARA

BOTAŞ, konutlarda tüketilen doğalgaz ile sanayicinin proses amaçlı kullanacağı doğalgaz fiyatlarında ise herhangi bir değişiklik yapmadı.

 

Sanayi kuruluşlarına verilen doğalgaz fiyatı yüzde 3.25, elektrik santrallerine verilen doğalgaz fiyatı ise yüzde 8.82 düşürüldü. Kararın arkasında kurlardaki gerilemenin yattığı belirtiliyor.

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), doğalgaz tarifelerinde değişikliğe gitti. 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren geçerli değişikliğe göre, elektrik santrallerine verilen elektrik üretimi amaçlı doğalgaz fiyatları yüzde 8.82'lik indirimle bin metreküp başına 1700 liradan 1550 liraya düşürüldü.

Kojenerasyon tesisi sahibi sanayi kuruluşlarının tükettikleri doğalgaz fiyatı ise yüzde 3.25'lik indirimle bin metreküp başına 1500 liraya çekildi. BOTAŞ, konutlarda tüketilen doğalgaz ile sanayicinin proses amaçlı kullanacağı doğalgaz fiyatlarında ise herhangi bir değişiklik yapmadı.

Kurlardaki düşüşün etkisi

Sektör yetkililerine göre BOTAŞ'ın elektrik üretimi amaçlı doğalgaz fiyatını düşürmesinin arkasında, kurlarda son zamanlarda yaşanan gerileme etkili oldu. Bir enerji şirketi yetkilisi, dolar kurunun 5.50 TL civarına gerilemesiyle BOTAŞ'ın doğalgaz ithalat maliyeti TL bazında 1500 TL'nin altına geriledi.

Konutlarda sübvansiyon sürüyor

BOTAŞ, elektrik santrallerine ve kojenerasyon tesisi sahibi sanayi kuruluşlarına verilen gazın fiyatını maliyete bağlı olarak geriletmesine rağmen aynı adımı konutlarda tüketilen doğalgaz fiyatlarında atmadı. BOTAŞ'ın konutlara verdiği doğalgazın fiyatı halen bin metreküp başına 1000 TL'nin gerisinde. Yani BOTAŞ, konutlarda tüketilen doğalgaz fiyatında sübvansiyona devam ediyor.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Enerji ithalatı faturası şubatta yüzde 7,4 azaldı

01.04.2020 -

Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azalarak 3 milyar 136 milyon 51 bin dolara geriledi.... Devamı

TMO, nisanda 20 bin ton fındık satacak

31.03.2020 -

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin stoklarında bulunan 20 bin ton fındığı nisan ayında satışa sunacağı açıklandı.... Devamı

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı

27.03.2020 -

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı... Devamı

Tüm KOBİ'ler ticari alacak sigortası kapsamına alındı

27.03.2020 -

KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin düzenleme ile, bir önceki mali yıldaki yıllık net satış hasılatı 125 milyon liradan az olan orta büyüklükteki işletmelere de alacak sigortası sunulacak.... Devamı

40 bin çiftçiye erken ödeme yapılacak

27.03.2020 -

TÜRKŞEKER'in, 40 bin çiftçiye verilmesi gereken avans ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapacağı açıklandı.... Devamı