ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Metalurji Grubu Başarı Hikayesi

Metalurji Grubu

1992 yılında Ankara'lı sanayicilere hizmet vermek amacıyla kurulan, 24 saatlik çalışma sistemi ile yıllık 4.000 ton ısıl işlem kapasitesi bulunan, Metalurji Grubu; proses takibinde zaman-sıcaklık diyagramı, zengin laboratuvar ekipmanlarıyla sadece Ankara'da değil ülke çapında müşteri potansiyeline sahip olmuştur.Devamı

Egeli ve Bursalı 181 ihracatçı ödüllendirildi

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

11.04.2019 Perşembe - İZMİR

Ege Bölgesi ile Bursa'da sektörlerinde en fazla ihracat yapan 181 firma ödüllendirildi. TİM Başkanı İsmail Gülle, "Ama artık değişmeyen tek gerçek var. Üretim ve ihracat. Bundan sonra gün ihracatçıların günü olacak" dedi.

'Bundan sonra gün ihracatçıların günü olacak'

Bünyesindeki 12 birlik ve 7 bin 500 üye ile geçen sene Türkiye ihracatına 23 milyar 110 milyon dolarlık katkıda bulunan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), 2018'de sektörlerinde en fazla ihracat yapan ilk 3 firmayı, toplamda 56 üyesini, "İhracatın Yıldızı" olarak ödüllendirdi. Törende Pergamon Status en fazla ihracat gerçekleştiren dış ticaret sermaye şirketi, Petkim de en fazla ihracat gerçekleştiren firma olarak ödül aldı.

"İhracatın Yıldızları Ödül Töreni" nde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ihracatın Türkiye'nin temelinde ve büyümesinde hep önemli olduğunu dile getirdi. TİM Başkanı Gülle, "Bundan sonra Türkiye'nin büyümesinde daha fazla pay sahibi olması için ihracatın önü açılacak. Bir dönem finans, bir dönem inşaat sektörü gündemdeydi. Ama artık değişmeyen tek gerçek var, üretim ve ihracat. Bundan sonra gün ihracatçıların günü olacak" dedi. İhracatın rekorlar kıra kıra bugünlere geldiğini vurgulayan Gülle, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracattaki gerilemenin hedef pazarlardaki başarı ile kapatıldığını anlattı.

"Dünyanın dört bir tarafındayız"

2017 yılında Ege Bölgesi'nin 21 milyar dolar olan ihracatını yüzde 13'lük artışla 23 milyar 110 milyon dolara çıkardıkları bilgisini veren EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi de, "Birliğimizin 80. kuruluş yıldönümü olan 2019'a tarihimizin en yüksek ihracat rakamı ile girmenin mutluluğunu yaşadık. Tarihimizin en yüksek ihracat rakamına ulaşırken, Çin'den, Amerika'ya, Rusya'dan Almanya'ya, Katar'dan Japonya'ya dünyanın dört bir tarafında, gıda, doğaltaş, deri, konfeksiyon, organik sektörlerinde 9 fuarın milli katılım organizasyonlarını yaptık. 300 firmamızın katılımını sağladık. Turquality ve URGE projelerimizle, Sektörel Ticaret Heyetleri, Alım Heyetlerimizle yoğun bir yıl geçirdik" diye konuştu.

Bursa'da başarılı 125 ihracatçı ödüllendirildi

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçı Birliği (UMSMİB) ile Uludağ Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği (UYMSİB) aracılığıyla ihracat yaparak katma değer sağlayan firmalar ödüllendirildi. Törende 4 kategoride toplam 125 firma ödül alırken, 48 firmaya da ihracatçı sertifikası verildi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) konferans salonunda düzenlenen törende konuşan UYMSİB Başkanı Cafer Aşkar, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 13 artışla 130.9 milyon dolar ihracatla kapattıklarını hatırlattı. Birlik bazında öne çıkan ürünlerin zeytin, kiraz, Bursa siyah inciri, biber nar, elma, armut ve domates, en önemli ihracat pazarlarını da başta Almanya olmak üzere, Hollanda, Rusya Federasyonu, Birleşik Krallık, Romanya, Norveç, Fransa, Ukrayna, Avusturya ve İsveç olduğunu belirten Aşkar, "Ülkemiz bulunduğu coğrafi konumuyla birçok pazara etki edebilecek güce, üretim çeşitliliği ile büyük bir avantaja sahiptir. Ürettiğimiz ürünlerin tarladan tüketiciye kadar izlenebilirliğe sahip olması yönüyle uluslararası pazardaki gücünü daha da etkin kılmaktadır" dedi.

"Birçok üründe 'Made in Turkey' ibaresi aranıyor"
Törende konuşan UMSMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Gençoğlu da sektörün tarımdan sanayiye geçişte köprü vazifesi üstlendiğine işaret etti. Günümüzde artık birçok üründe 'Made in Turkey' ibaresinin arandığına vurgu yapan Gençoğlu, "Sektörümüz, doğru politikalarla desteklendiği takdirde dünya pazarında söz sahibi olabileceğimizi düşünüyorum" diye konuştu. Gençoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı, "T Tarımda ithalata dayalı geçici çözüm sağlayan politikaların yerine, uzun vadeli kendine yeterliliği sağlamaya yönelik üretim politikaları izlenmeli ve üretim desteklenmelidir."

Önceki Haber Sonraki Haber

DIŞ TİCARET KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türk otomotiv sektörü Almanya'da farkındalık yarattı

22.04.2019 - KOCAELİ

Otomotiv sektöründe Türk-Alman iş birliğinin boyutlarını daha ileri bir noktaya taşımak amacıyla Almanya'da iki ayrı yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.... Devamı

150 ülkeye 279 milyon dolarlık meyve suyu ihracatı

22.04.2019 - İZMİR

Meyve suyu ihracatının, 2018'de su ve gazlı içecekler ihracatı ile turşu ihracatını geçerek birinci sıraya yükseldiği bildirildi.... Devamı

Ev tekstilcileri modanın merkezi İtalya'da alıcılar ile buluştu

18.04.2019 - BURSA

International Observatory Fuarı'na Sektörel Ticaret Heyeti gönderen UTİB, İtalya, Avrupa ve Amerika'dan gelen alıcılar ile Türk firmalarını buluşturdu.... Devamı

Gemi ve yat ihracatı ilk çeyrekte yüzde 50 arttı

18.04.2019 - İSTANBUL

Gemi ve yat ihracatı ilk çeyrekte yüzde 50 artarak, 268 milyon dolar olarak gerçekleşti. ... Devamı

Demir-çelik ithalatına gümrük düzenlemesi

18.04.2019 - ANKARA

Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmayan ülkelerden demir-çelik alımına yüzde 30 gümrük vergisi getirildi.... Devamı