ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bağdat Baharat Başarı Hikayesi

Bağdat Baharatları Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.

Yarım asır önce büyük bir ideal ve cesaretle yola çıkan ve bugün sektöründe lider kuruluşlardan biri olan Bağdat Baharat, 60`lı yılların başında Mustafa Danacı tarafından büyük bir azim ve kararlılıkla kurularak bugünlere geldi. Devamı

Doğalgaz borsası devrede

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

03.09.2018 Pazartesi - İSTANBUL

Enerji Piyasaları İşletme AŞ tarafından kurulan Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası (OTSP) 1 Eylül 2018 tarihi itibariyle devreye girdi.


Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası (OTSP) devreye girdi. Hedef referans fiyat oluşumu ve rekabetçi bir gaz piyasası.

Enerji Piyasaları İşletme AŞ tarafından kurulan Organize Toptan Doğalgaz Satış Piyasası (OTSP) 1 Eylül 2018 tarihi itibariyle devreye girdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, OTSP'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin doğalgazda arz sıkıntısını teknik olarak aştığını vurgularken, 300 milyon metreküplük günlük arz imkanının 2023 yılında 400 milyon metreküpe ulaştırılacağını söyledi.

Bölgesel enerji merkezi yolunda

Türkiye doğalgaz piyasasında bugüne kadar yıllık bazda ikili anlaşmalarla alım satım yapıldığını hatırlatan Bakan Dönmez, "Buna alternatif olarak, yıl içinde daha kısa süreli alım satımların yapılabileceği ve günlük fiyatların oluşacağı organize toptan satış piyasasını devreye alıyoruz" dedi. Spot doğalgaz piyasasıyla birlikte Türkiye'nin bölgesinde serbest piyasada doğalgaz fiyatının oluştuğu ilk ülke olacağına işaret eden Dönmez, "İlerleyen dönemlerde diğer ülkelerin bu pazara dahil olmasıyla, bölgesel enerji ticaret merkezi olma yönünde çok önemli bir adım atmış olacağız" dedi.

Referans fiyat oluşacak

Dönmez, OTSP'nin devreye girişiyle Türkiye'de doğalgaz referans fiyatlarının oluşacağını ifade ederken şunları söyledi: "365 gün 24 saat ticarete açık doğalgaz borsasında Sürekli Ticaret Platformu'nu kullanarak doğalgaz tedarikçileri, ihracatçıları ve iletim sisteminin dengelenmesi için doğalgaz tedarik edecek BOTAŞ da işlem yapabilecek. EPİAŞ'ın işleteceği bu piyasada işlemlerde gizlilik, piyasaya dair bilgilerde ise şeffaflık ön planda olacak."

Rekabetçi fiyat tüketiciye yansır

Rekabetçi bir piyasa için Türkiye'nin eksikleri bulunduğunu anlatan Bakan Dönmez, "Bunu da en kısa sürede tamamlayacağız. Bugün başlattığımız OTSP nihai tüketiciye ne sağlayacak? Sadece bir serbest piyasa heyecanı ile bu işlere girmiyoruz. Rekabetçi bir fiyat, daima günün sonunda tüketiciye de yansıyor" dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Enerji ithalatı faturası şubatta yüzde 7,4 azaldı

01.04.2020 -

Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azalarak 3 milyar 136 milyon 51 bin dolara geriledi.... Devamı

TMO, nisanda 20 bin ton fındık satacak

31.03.2020 -

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin stoklarında bulunan 20 bin ton fındığı nisan ayında satışa sunacağı açıklandı.... Devamı

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı

27.03.2020 -

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı... Devamı

Tüm KOBİ'ler ticari alacak sigortası kapsamına alındı

27.03.2020 -

KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin düzenleme ile, bir önceki mali yıldaki yıllık net satış hasılatı 125 milyon liradan az olan orta büyüklükteki işletmelere de alacak sigortası sunulacak.... Devamı

40 bin çiftçiye erken ödeme yapılacak

27.03.2020 -

TÜRKŞEKER'in, 40 bin çiftçiye verilmesi gereken avans ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapacağı açıklandı.... Devamı