ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Kayadağ Gıda Başarı Hikayesi

Kayadağ Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Bilgi birikimi ve tecrübesiyle yakın çevresine adeta bir ticaret okulu olan Maksut Kaya, ticaret hayatına 1963 yılında Ağrı'da başlamıştır. Bugün Kaya Ailesi tarafından yönetilen Kayadağ Gıda, bulunduğu bölgedeki büyük gıda toptancıları arasında yer almaktadır...Devamı

Doğa Koleji 'Ar-Ge ve bilim merkezi' özellikli 25 okul açıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

02.01.2018 Salı - ANKARA

Halen iki tanesi İstanbul, bir tanesi de Ankara olmak üzere bu kapsamda 3 okulda eğitime başlanırken, 40 milyon liralık yatırımla 2018 yılında okul sayısı 25'e yükselecek.

Türkiye genelinde 110 kampüste 330 okulu bünyesinde barındıran Doğa Okulları, Ar-Ge ve bilim merkezi özellikli 25 tane fen ve teknoloji lisesi kuruyor. Halen iki tanesi İstanbul, bir tanesi de Ankara olmak üzere bu kapsamda 3 okulda eğitime başlanırken, 40 milyon liralık yatırımla 2018 yılında okul sayısı 25'e yükselecek. Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, özel yetenekli öğrencilerin yüzde 75 bursla alınacağı okullarda doğrudan üretime katılacak nitelikte mezun vereceklerini söyledi.

6 bin üstün yetenekli çocuk hedefi

Türkiye genelinde her yaş diliminde ortalama yüzde 2-5 arasında özel yetenekli çocuk olduğu bilgisini veren Lüle, en düşük oranın kabul edilmesi halinde bile bu kapsamda 26 bin öğrenci olduğunu aktardı. Bunların da yarısının tespit edilebildiğini dile getiren Ali Rıza Lüle, Doğa Koleji olarak üstün yetenekli çocukların 6 binini okutmayı öngördüklerini kaydetti.
Bu tarz çocukların özel eğitim almamaları halinde bile üniversite sınavlarında çok başarılı olduklarını ve genellikle tıp fakültelerini tercih ettiklerini anlatan Lüle, "Ancak biz olaya toplumsal açıdan bakıyoruz. Fen ve teknoloji lisesi ile üretime katılacak çocuklar yetiştirmeyi öngörüyoruz" diye konuştu. Okullarda hem yabancı dili hem de teknolojiyi iyi derecede öğreteceklerinin altını çizen Ali Rıza Lüle, "Bu okulları Ar-Ge merkezi, bilim merkezi haline getireceğiz. Buradan çıkacak buluşların patentleri de alınacak" diye konuştu. Doğa Okulları bursluluk sınavının 13 Ocak'ta yapılacağını söyleyen Lüle, bugüne kadar 50 bin başvuru aldıklarını, sınav tarihine kadar rakamın 150 bine yükselmesini beklediklerini aktardı. 2018 yılında 40 milyon lira yatırım yapacaklarını, önümüzdeki 5 yıl içinde ise her yıl okul sayısını düzenli olarak arttıracaklarını ifade eden Ali Rıza Lüle, "Klasik fen lisesi müfredatının dışına çıkacağız. Laboratuvarlarımızda 24 saat esasına bağlı bir eğitim olacak. Yani bir öğrenci gece 03:00'e kadar çalışması gerekiyorsa, öğretmen eşliğinde yapabilecek" şeklinde konuştu.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Güven, hizmette arttı, perakende ve inşaatta geriledi

24.04.2019 - ANKARA

Nisan ayında hizmet sektörü güveni yüzde 1,9 artarken; perakende ticaret ve inşaatta güven sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,3 geriledi.... Devamı

Reel kesim güveni Nisan'da arttı

24.04.2019 - ANKARA

Nisan ayında reel kesim güveni 3,4 puan artarak 105,5 oldu.... Devamı

Geleceğin ihracatçıları EVTEKS'i açtı

24.04.2019 - İSTANBUL

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı 120 ülkeden 50 bini yabancı 120 bin alıcının katılımı ile başladı. ... Devamı

Tüketici güveni Nisan'da arttı

22.04.2019 - ANKARA

Tüketici güveni Nisan ayında yüzde 6.9 arttı ve 63.5 değerini aldı.... Devamı

ÇAYKUR, tanıtım için 81 ilde çay tadım satış mağazası kuracak

19.04.2019 - RİZE

ÇAYKUR, tanıtım, bilinirlik ve satışların artırılması için 81 ilde çay tadım ve satış mağazası kuracak.... Devamı