ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

İzmir Çamlaraltı Koleji Başarı Hikayesi

İzmir Çamlaraltı Koleji

1954 yılında Mehmet Ali Sertatıl tarafından 14 öğrenciyle eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlayan, 1955-1956 öğretim yılında ortaokul ve lise kısımlarını bünyesine katan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, bugün ülkemizin farklı kademelerinde görev yapan 4.000'i aşkın mezunlarıyla gurur duymaktadır. Devamı

D.Anadolu'da konutların sadece yüzde 17'si sigortalı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

25.10.2011 Salı - İSTANBUL

DASK verilerine göre Türkiye genelinde yaklaşık 13 milyon konutun henüz 3.6 milyonu sigorta kapsamına alınabildi.

 

Doğu Anadolu'yu sarsan ve Van ilinde büyük hasara yol açan deprem başka bir gerçeği de ortaya çıkardı. Ülkemizde geçerli bulunan deprem bölgeleri haritası esas alındığında, ülkemiz topraklarının yüzde 96'sının farklı oranlarda tehlikeye sahip deprem bölgeleri içerisinde olduğu ve nüfusumuzun yüzde 98'inin bu bölgelerde yaşadığı görülüyor. Bu oranlar, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

Son yüz yılın felaketi olarak adlandırılan 17 Ağustos 1999 Marmara depremi, ekonomik ve sosyal boyutları ile ülkemiz için büyük bir yıkım oldu. 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen ve çok büyük can ve mal kaybına neden olan Marmara depreminden sonra kamu otoritesince deprem zararlarının en aza indirilmesi amacıyla bir çok tedbir alındı. Bu tedbirlerin en önemlilerinden birisi de Zorunlu Deprem Sigortası'na ilişkin düzenleme olarak öne çıkıyor.

27.08.1999 tarih ve 4452 sayılı Doğal Afetlere Karşı Alınacak Önlemler ve Doğal Afetler Nedeniyle Doğan Zararların Giderilmesi İçin Yapılacak Düzenlemeler Hakkında Yetki Kanununun verdiği yetkiye dayanılarak hazırlanan 587 sayılı "Zorunlu Deprem Sigortasına Dair Kanun Hükmünde Kararname" 27.12.1999 tarih ve 23919 (mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu KHK ile 27 Eylül 2000 tarihinden itibaren kapsamdaki meskenler için deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale getirilirken bu sigortayı sunmak üzere kamu tüzel kişiliğini haiz Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kuruldu.

Van'da sigortalaşma yüzde 11.40 9 aylık bir kuruluş sürecinin ardından DASK, öngörüldüğü şekilde 27 Eylül 2000 tarihinden itibaren teminat sunmaya başladı. Halen 30 yetkili sigorta şirketi ve bu şirketlerin acenteleri DASK nam ve hesabına Zorunlu Deprem Sigortası yapıyor.

DASK kuruluşundan itibaren 21 Ekim 2011 tarihine kadar 11 bin 804 adet hasar dosyası için 25 milyon 384 bin TL tazminat ödemesi yaptı. Geçtiğimiz pazar günü Van merkezli gerçekleşen depremin yarattığı hasar henüz netleşmezken, söz konusu bölgede Zorunlu Deprem Sigortası oranı ise yüzde 17 gibi çok düşük bir seviyede bulunuyor. DASK verilerine göre yaklaşık 598 bin konutun bulunduğu bölgede 100 bin 86 binanın sigortası bulunuyor.

Söz konusu bölgede en çok sigortalılık oranı ise geçmişte birçok depremle karşılaşan Erzincan ve Bingöl illerinde olduğu görülüyor. Erzincan'da sigortalılık oranı yüzde 30, Bingöl'de ise yüzde 25 civarında. Son depremin merkezi olan Van'da ise toplam 64 bin 81 binanın 7 bin 312'sinin (yaklaşık %11.40) deprem sigortası bulunuyor.

Öte yandan DASK verilerine göre ülkemizde yaklaşık 13 milyon konut bulunuyor. Geride kalan 11 yıllık sürede "zorunlu" olmasına rağmen söz konusu konutların yaklaşık yüzde 28'i yani 3.6 milyonu sigorta kapsamına alınabildi. Deprem sigortasının en yüksek oranda olduğu bölge ise yüzde 35.9 ile Marmara Bölgesi. Marmara Bölgesi'nde toplam 4.4 milyon konutun 1.6 milyonunun sigortası bulunuyor.

Van'da sigorta ödemeleri 2 hafta içerisinde başlayacak

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, depremin ardından Van'da sigorta ödemelerinin 2 hafta içerisinde başlayacağını belirterek, Van'da poliçe sahiplerinin yüzde 50'sine ödeme yapılmasının beklenebileceğini bildirdi. Selamet Yazıcı, yaptığı açıklamada, 15 olan Doğu Anadolu Bölgesi ortalama sigortalılık oranından epey geride olduğunu söyledi.
Erciş'te bin 303, Edremit'te ise bin 145 poliçe bulunduğunu bildiren Yazıcı, "Edremit'te konut sayısı daha az olmasına karşın sigortalılık oranı enteresan bir şekilde yüksek. Erciş'te yüzde 9 olan sigortalılık oranı Edremit'te yüzde 39'a ulaşıyor. Bu, oradaki (Edremit) yeni yapılaşmadan kaynaklanıyor" dedi.

Deprem olan illerde bir süre sonra sigortalılık oranının arttığını gördüklerini ifade eden Yazıcı, "Simav'da bu artış yüzde 130 oldu. Türkiye genelinde ise sigortalılıkta yılın ilk 9 ayıda yüzde 10 artış yaşandı. Bunun birkaç puanının Simav'dan olduğunu düşünüyoruz. Bu depremle birlikte yıl sonunda yüzde 13-14'e çıkar" dedi. Türkiye'de şu anda 3 milyon 580 bin konutun sigortalı olduğunu hatırlatan Yazıcı, "Bu konutların ortalamasına baktığımız zaman 100 lira. Ortalama 63 bin lira ise teminat vermişiz.

Konut tipine ve yapısına bağlı olarak 150 bin liraya kadar verebiliyoruz. Bu 100 lirayı taksitlendirmek de mümkün. Herhangi bir banka şubesi ya da 17 bin sigorta acentesinden bu sigortayı yaptırmak da mümkün. Maalesef hep erteliyoruz, ihmal ediyoruz" diye konuştu.

 

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı

27.03.2020 -

İş Bankası'ndan Hazine destekli KGF kefaletli kredi protokolüne katılma kararı... Devamı

Tüm KOBİ'ler ticari alacak sigortası kapsamına alındı

27.03.2020 -

KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin düzenleme ile, bir önceki mali yıldaki yıllık net satış hasılatı 125 milyon liradan az olan orta büyüklükteki işletmelere de alacak sigortası sunulacak.... Devamı

40 bin çiftçiye erken ödeme yapılacak

27.03.2020 -

TÜRKŞEKER'in, 40 bin çiftçiye verilmesi gereken avans ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapacağı açıklandı.... Devamı

KOBİ alacakları devlet garantisinde

27.03.2020 -

Bakanlık tarafından 1 Nisan'dan itibaren uygulanacak KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin karar, koronavirüs salgınının yol açabileceği ekonomik risklere karşı işletmelere rahat nefes aldıracak.... Devamı

Şubatta 107 bin ton su ürünü ve hayvansal gıda ihraç edildi

26.03.2020 -

ASHİB Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, Türkiye'nin şubat ayında ihraç ettiği 107 bin 177 ton su ürünü ve hayvansal gıdadan 210 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını bildirdi.... Devamı