ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Ömür Çelik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Ömür Çelik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Ömür Çelik, 2001 yılında İstanbul'da kurulmuştur. Otomotiv, beyaz eşya, makine ve inşaat sektörüne yönelik toptan ve perakende olarak kaliteli çelik malzeme satışı yapmaktadır. Kapasitesi yüksek ve son teknoloji kesim tesisine sahip olan firma müşteri ihtiyaçlarını en kısa zamanda karşılayan, uygun fiyatlı ve yüksek kalitede hizmet anlayışını ilke edinmiştir.Devamı

Çalışma Bakanlığı, 'Ulusal İstihdam Strateji'sine Hazırlanıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

15.12.2009 Salı - ANKARA

Çalıştaylarda, asgari ücret, esnek çalışma, büyüme-istihdam ilişkisi, işsizlik sigortası gibi tartışmalı konular ele alınacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, değişik kesimlerden 29 kurum ve kuruluşun katılımıyla "Ulusal İstihdam Stratejisi" hazırlık çalışmalarına başlıyor.

Alınan bilgiye göre, bakanlık, Ulusal İstihdam Stratejisi Çalıştayları için çeşitli kurum ve kuruluşlara çağrıda bulundu.

Gönderilen davet yazısında, küresel ekonomik krizle birlikte Türkiye'nin yanı sıra tüm dünyanın en önemli problemi haline gelen işsizlikle mücadele etmek amacıyla kapsamlı bir stratejinin saptanması ve hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi.


Ekonomik krize rağmen işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılmasında başarılı olan ülkelerin, teşvik ve istihdam yaratma politikalarını genel bir stratejiye uygun olarak uygulayan ülkeler olduğu vurgulanan yazıda, "Bu dönemde bakanlığımız tarafından çok çeşitli teşvik programlarına ve aktif iş gücü piyasası politikalarına başvurmakla birlikte işsizlikle mücadelenin kamu kesiminin tüm birimleri ile özel sektör ve sosyal taraflarla birlikte belirlenen ve paylaşılan bir stratejiye bağlı olarak sürdürülmesi gerektiği açıktır" denildi.

Yazıda, bu anlayışla Türkiye'nin ulusal istihdam stratejisinin belirlenmesi ve bu stratejiyi hayata geçirmeye ilişkin eylem planının oluşturulmasına yönelik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in talimatı ile İstihdam Danışma Kurulu oluşturulduğu bildirildi.

Kurulun ekim ayında iki toplantı yaptığına yer verilen yazıda, bu toplantılarda altı alt komite oluşturulduğu ve bunların 18-20 Aralık 2009 ve 19-21 Şubat 2010 tarihlerinde iki çalıştayla toplanmasının planlandığı bildirildi.

Yazıda, çalıştaylar sonunda "Ulusal İstihdam Stratejisi" hazırlıklarında değerlendirilmek üzere alt komite raporları hazırlanacağı kaydedildi.

İstihdam sorunları masaya yatırılacak

"Ulusal İstihdam Stratejisi" hazırlık çalıştaylarına davet edilen kurum ve kuruluşlar şöyle:

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü, Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, KOSGEB, YÖK, TİSK, Türk-İş, Hak-İş, DİSK, TESK, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, TOBB, TZOB, TÜSİAD, MÜSİAD.  

Çalıştaylarda, asgari ücret, kıdem tazminatı, esnek çalışma, kayıt dışı istihdam, iş gücü maliyetleri, büyüme-istihdam ilişkisi, mesleki eğitim, işsizlik sigortası, yeşil kart gibi tartışmalı konular ele alınacak.

Alt komiteler, çalıştaylarda konuları şu başlıklar altında değerlendirecek:

-Makro ekonomik politikaların istihdam üzerindeki etkisi

-İş gücü piyasasının esnekliğini artırmaya yönelik politikalar

-İstihdamda dezavantajlı grupların iş gücüne katılımının artırılması

-Sektör spesifik politikalar

-İş gücü piyasası ile eğitim arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi

-İstihdam ve sosyal koruma politikaları

Önceki Haber Sonraki Haber

ÇALIŞMA HAYATI KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Asgari ücret net 2 bin 20 lira oldu

25.12.2018 - İSTANBUL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 için asgari ücreti yüzde 26.05 artışla net 2,020 TL olarak belirledi.... Devamı

Emekli ikramiyeleri 7-8 Haziran'da ödenecek

30.05.2018 - İSTANBUL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, Ramazan Bayramı öncesinde vatandaşları daha da rahatlatmak adına hem emekli maaşlarının hem de ikramiyelerin ödemelerini öne aldıklarını bildirdi.... Devamı

Asgari ücretteki artışın bölgesel etkileri

04.01.2016 - ANKARA

Bahçeşehir Üniversitesi Araştırma Merkezi (BETAM) asgari ücret artışının bölgesel etkilerini inceleyen bir araştırma yayınladı ... Devamı

Eylemlerle ilgili ortak açıklama

21.05.2015 - KOCAELİ

TİSK, MESS, OİB, OSD, TAYSAD otomotiv sanayinde devam eden eylemlere ilişkin ortak basın açıklaması yaptı: Sağduyu içerisinde üretime başlamalı, işlerimize dört elle sarılmalıyız... Devamı

Madencilerden önce işletme sahipleri eğitilecek

26.05.2014 - BURSA

MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu, Soma'da yaşanan facianın maden sektöründeki en büyük eksiğin eğitim olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi. ... Devamı